BYOD – szansa, czy niepotrzebne ryzyko

BYOD oznacza, że pracownik wykonuje zadania, korzystając z własnego sprzętu (laptopa, tabletu, telefonu), a nie tak jak dotychczas z urządzeń służbowych. Jeśli polityka firmy nie tyle przyzwala, co promuje standardy BYOD, przedsiębiorstwa mają szanse sporo zaoszczędzić- jednak aby tak się stało, niezbędne jest wdrożenie zasad bezpieczeństwa, które uchronią poufne dane przed wyciekiem.

Zalety Bring Your Own Device

Jeśli nie wiadomo, o co chodzi- chodzi o pieniądze. BYOD staje się z roku na rok coraz bardziej popularne z uwagi na potencjał oszczędności stojący za tym rozwiązaniem. Pierwszy raz terminu bring your own device użyto w roku 2009, a trend z roku na rok rozprzestrzeniał się na coraz to nowe kraje i firmy. Obecnie skrótu używa się też jako BYOT (bring your own technology) czy BYOP (bring your own phone), a według badań przeprowadzonych w 2017 roku, prawie 60% przedsiębiorstw pozwala pracownikom używać prywatnych urządzeń w celach służbowych. Korzyści płynące z tego rozwiązania to m.in. znacznie mniejsze wydatki firmy przeznaczane na sprzęt- jeśli chcielibyśmy utrzymać niezależność technologiczną, należałoby wyposażyć każdego pracownika w komputer, telefon czy też tablet. Dodatkowo praca na własnym urządzeniu jest bardziej efektywna- osoby zatrudnione w firmach ze standardem BYOD wykonują swoje obowiązki szybciej o około 1,5 godziny tygodniowo, a badanie sponsorowane przez firmę Samsung wykazało, że niektórzy potrafią oszczędzić nawet godzinę dziennie. Pracownik, korzystając z własnego komputera czy telefonu, czuje się zazwyczaj bardziej komfortowo, szybciej wyszukuje informacje i wykonuje zlecone zadania, a do tego jest bardziej elastyczny pod względem miejsca pracy. Jeśli przełożymy to na realia dużych korporacji, zatrudniających setki czy tysiące osób, zauważymy jak ogromne oszczędności może wnieść BYOD.

Zagrożenia płynące z BYOD

Rozwiązanie na taką skalę redukujące koszty nie może być pozbawione też ciemnych stron. W przypadku trendu bring your own device priorytetem stają się działania mające na celu odpowiednie zabezpieczenie danych.

Czytaj pełną treść artykułu na https://www.erp-view.pl

 

Źródło: biznes.newseria.pl

Show Buttons
Hide Buttons