CYGARO Chwila, na którą czekasz…

Dawniej nieodłącznie kojarzące się z człowiekiem sukcesu, biznesmenem, gentlemanem z wyższych sfer, dzisiaj stało się domeną smakoszy, ludzi czerpiących przyjemność z odkrywania wspaniałych chwil, źródłem radości i swoistym stylem życia. Cygaro.

Plantacja tytoniu na Kubie, jednej z wysp basenu Morza Karaibskiego. Od momentu zasadzenia jednosezonowej rośliny tytoniu, pod czujnym okiem plantatorów mijają trzy miesiące. Z okazałego krzaka tytoniu zbierane są liście, następnie suszone i poddawane procesom fermentacji. Po okresie niespełna pięciu miesięcy, liście są leżakowane w idealnych warunkach od kilku miesięcy do nawet kilku lat. Odpowiednio wyselekcjonowane trafiają na stoły doświadczonych pracowników fabryk tzw. Torcedores, gdzie całkowicie  ręcznie są zwijane do odpowiedniego formatu. Cały proces produkcji to ponad sto pojedynczych kroków i minimum rok czasu. Powstaje cygaro.

Kubańskie cygara na całym świecie uważane są za świętego Graala. O wyjątkowości produkowanych tu cygar stanowią: ponad 200-letnia tradycja produkcji praktykowana po dzisiaj, idealne warunki do uprawy tytoniu: nasłonecznienie, wilgotność i bogata w minerały gleba. Najstarsza marka produkowanych tu cygar Por Larranaga, powstała w 1834 roku. Niezwykłego charakteru kubańskim cygarom dodaje fakt, że w odróżnieniu od producentów z innych krajów, wszystkie wytwarzane są wyłącznie z rodzimego tytoniu (100% puro). Do najbardziej znanych i poważanych marek Habanos (kubańskie cygara premium) należą: Cohiba, Montecristo, Romeo y Julieta, Hoyo de Monterrey, Partagas, H.Upmann, Bolivar czy Trinidad. Aktualnie Kuba jest największym producentem cygar premium na świecie, eksportując rocznie ponad 150 milionów ręcznie zwiniętych cygar.

„Cygaro jest doskonałym dopełnieniem eleganckiego stylu życia.” – George Sand

Rozwijająca się w naszym kraju kultura palenia cygar, skłania do refleksji: kim są wielbiciele cygar, tzw. cigar aficionados, jakie grupy społeczne reprezentują, wreszcie co niesie za sobą rytuał palenia cygar?

Cygara to niezwykle złożony produkt, tym samym warte są kontemplacji i trudu włożonego w ich poznanie. Aficionados to znawcy, wielbiciele sztuki palenia cygar, z całą pewnością są to osoby, dla których odnajdywanie nowych smaków i umiejętność oceniania bogactwa aromatów, może stać się źródłem radości. Ludzie, dla których jakość nigdy nie jest przypadkiem, a zawsze wynikiem wysokiej intencji , szczerego wysiłku i umiejętnego wykonania. Sięgając po ręcznie zwinięte Habano, mamy pewność że będzie to niezwykła podróż, która z pewnością zaskoczy nas nie jeden raz. Cygara to grupa produktów uznawanych za luksusowe i rzeczywiście jest to luksus, ale taki, który jest odpowiednio niedrogi i dostępny dla każdego. Niezależnie czym zajmujemy się zawodowo, wkraczając  w świat cygar stajemy się częścią społeczności aficionados.

Coraz więcej z nas decyduje się na wybór codziennych produktów o wyższej jakości, co jest efektem zarówno większej świadomości jaką posiadamy, jak i dostępności tychże produktów. Zmieniamy swoje przyzwyczajenia, przedkładając jakość nad ilość. Nie zadowalają nas półśrodki, chcemy doświadczać lepiej, pełniej, cieszyć się każdą chwilą i być pewnym swoich wyborów. Czym jest zatem rytuał palenia cygar, jeśli nie wyszukaną przyjemnością, dzięki której wprowadzamy równowagę w nasze codzienne życie. Słowami greckiego filozofa Epikura: „Przyjemność jest początkiem i celem życia szczęśliwego”.

„Panowie, możecie już zapalić cygaro.” – Król Edward VII

Wyobraź sobie, że siedzisz w wygodnym, skórzanym fotelu z kieliszkiem wybornego porto w jednej ręce, pierwszorzędnym ręcznie zwiniętym cygarem w drugiej, wokół przyciemnione światło i sącząca się dyskretna muzyka. Czas zarezerwowany tylko dla Ciebie. Czas, którego wyznacznikiem jest wyłącznie wielkość wybranego cygara.

Tradycja palenia cygar w klubach dla dżentelmenów, znanych dzisiaj jako Cigar Lounge, wywodzi się z Wielkiej Brytanii, z czasów panowania Króla Edwarda VII (1901-1910), wielkiego entuzjasty cygar (palił po 12 sztuk dziennie) i miłośnika elegancji. Wypowiadając słynne słowa w trakcie pierwszego wystąpienia w parlamencie: „Gentlemen, you may smoke”, nie tylko zniósł panujący ówcześnie zakaz oddawania się przyjemności palenia cygar, ale upowszechnił wśród tamtejszych elit swoistą modę na spotkania przy cygarze. Zaczęły powstawać smoking rooms – lokale dedykowane wielbicielom tej formy palenia tytoniu.

Elegancko ubrani dżentelmeni z wyższych sfer, o nienagannych manierach, każdorazowo po obiedzie oddalali się do specjalnie urządzonych gabinetów i raczyli kubańskimi cygarami, zazwyczaj w towarzystwie kieliszka wyśmienitej brandy lub porto. Najstarszy sklep z cygarami na świecie, to bez wątpienia założony w 1716 roku i funkcjonujący do dzisiaj „À la Civette” w centrum Paryża. Inne sklepy cygarowe z wielkimi tradycjami, to londyński „J.J.Fox” funkcjonujący od 1787 roku, „Hajenius” w Amsterdamie od 1914 roku oraz „Nat Sherman” w Nowym Jorku założony w 1930 roku. W dzisiejszych czasach kultura degustacji cygar odradza się, a wiele nowych Cigar Lounge pojawia się w większych polskich miastach, takich jak: Warszawa, Kraków, Poznań, Wrocław czy Katowice. Wraz z nimi udostępniane jest nam bogactwo wyboru cygar.

Kluby o charakterze otwartym, wyposażone są w humidory typu walk-in, tj. pomieszczenia do przechowywania i ekspozycji cygar, o ściśle kontrolowanych warunkach wilgotności i temperatury oraz sale klubowe z wyposażonym barem, wygodnymi fotelami, z możliwością delektowania się zakupionym cygarem na miejscu. Co ważne, już nie musimy obawiać się braku własnego doświadczenia, aby bez skrępowania zaopatrzyć się w dobre cygaro. Właśnie w takich miejscach jak salony cygar, możemy liczyć na profesjonalną pomoc w dokonaniu właściwego wyboru, a przede wszystkim na zdobycie rzeczowej, interesującej nas wiedzy, niezbędnej aby w pełni docenić luksus obcowania z cygarem.

Cygara są świetnym katalizatorem kontaktów międzyludzkich. Wchodząc do klubu cygarowego, możemy być pewni, że znajdziemy tam ludzi o różnych poziomach dochodów, wyznaniach i sympatiach politycznych. Zakładając, że nie mamy ze sobą zbyt wiele wspólnego, zawsze punktem zgodnym jest zamiłowanie do cygar, dlatego zawsze znajdziemy temat aby porozmawiać. To tutaj budują się wspaniałe przyjaźnie, będące dziełem męskich rozmów i wspólnej pasji. Stajemy się częścią społeczności, utożsamiamy się z nią, poznajemy pasjonująca kulturę aficionados.

„Jestem pewien, że jest wiele rzeczy lepszych niż dobre cygaro, ale w tej chwili nic takiego nie przychodzi mi do głowy.” – Richard Carleton Hacker

Degustowanie cygar to pewnego rodzaju rytuał, o którym myślimy dużo wcześniej, przygotowujemy się do niego, planujemy czas i czekamy. Kiedy wybierzemy już swoje cygaro, zawsze towarzyszy nam atmosfera spokoju, zatrzymania się i obietnica czekających na nas niezwykłych doznań. Cygaro przemawia do wszystkich pięciu podstawowych zmysłów. Wzrok – oceniamy wygląd cygara, jego liść pokrywowy, jakość i budowę. Dotyk – pozwala nam ocenić giętkość i plastyczność, a zatem warunki w jakich było przechowywane cygaro. Następnie węch, którym dogłębnie oceniamy aromaty w trakcie palenia. Słuch – pozwala nam doświadczyć odgłosów żarzących się liści i wreszcie smak, dzięki któremu możemy w pełni rozkoszować się cygarem.

Paleta aromatyczno-smakowa cygara zwiniętego z całych liści tytoniu, zmienia się w trakcie palenia, a różnorodność smaków jest nieskończona w zależności od wybranego formatu i mieszanki liści, użytych do jego stworzenia. Podobnie jak wina, tak cygara, w szczególności kubańskie posiadają ogromny potencjał do starzenia.

W miarę upływu lat, cygara przechowywane we właściwych warunkach rozwijają swój charakter, oferując bardziej krągłe i delikatniejsze nuty smakowe. Świat cygar stał się sztuką życia, która wymaga od nas dużej wrażliwości i kultury, aby można było się w niej w pełni rozkoszować. Najlepszym miejscem do jej zgłębiania jest to, w którym wszystko staje się jej podporządkowane. Do zobaczenia w cigar lounge…

 

Łukasz Ważyński

 

Show Buttons
Hide Buttons