Ewolucja roli dyrektora finansowego
(CFO) w biznesie

 

Rola dyrektora finansowego (CFO) w ostatnich latach uległa znaczącej zmianie. Coraz bardziej wzrasta jego udział w definiowaniu kierunku rozwoju organizacji.

Prowadzi to m.in. do rozszerzenia zakresu obowiązków CFO oraz jego kompetencji. Jakie zadania realizuje zatem współczesny dyrektor finansowy? I jaki ma to wpływ na funkcjonowanie firmy?

Nowe obowiązki CFO

Zgodnie z ostatnimi raportami, do obowiązków współczesnego CFO poza kontrolą finansów należy także 5 innych, niezwykle istotnych zadań. Wśród nich wymienia się najczęściej:

  • zarządzanie ryzykiem,
  • zapewnienie zgodności z przepisami,
  • nadzór nad fuzjami i przejęciami,
  • kontrola procesów informatycznych,
  • transformacja cyfrowa.

Czuwanie nad powyższymi obszarami, oznacza dla dyrektorów finansowych duży stopień odpowiedzialności. Coraz częściej mówi się, że funkcja CFO ewoluowała z szefa działu finansowego w kierunku lidera strategicznego. W praktyce wiąże się to z dużą gotowością na wewnętrzną współpracę. Wsparcie innych działów firmy, w tym IT, HR, marketingu czy sprzedaży jest w dzisiejszych czasach ogromnie istotne.

Nowe obowiązki sprawiają, że dyrektorzy finansowi coraz częściej skupiają się na ochronie kluczowych aktywów firmy, zapewnieniu zgodności z przepisami, prawidłowym zamykaniu ksiąg rachunkowych oraz komunikowaniu inwestorom i zarządom kwestii związanych z wartością i ryzykiem. Ponadto, CFO może mieć wpływ na doskonalenie biznesu, poprzez zarządzanie takimi kwestiami jak: redukcja kosztów przedsiębiorstwa, realizacja zamówień, czy ustalanie cen. Prowadzi to w dalszej perspektywie do zwiększenia wartości firmy.

Zakres kompetencji dyrektorów finansowych trudno opisać w zaledwie kilku zdaniach. Ich rola może bowiem znacząco się różnić w zależności od rozmiarów i złożoności biznesu, a także specyfiki branży.

Analiza liczbowa to nie wszystko

Funkcja dyrektora finansowego jeszcze kilka lat temu sprowadzała się w głównej mierze do analizy danych liczbowych. Obecnie myślenie to całkowicie się zmieniło. CFO mają odgrywać aktywną rolę w kształtowaniu strategii rozwoju firmy. Oznacza to, że powinni m.in. rekomendować pożądane działania. Konieczna jest więc w ich przypadku umiejętność przewidywania i mapowania kroków, które pomogą osiągnąć sukces, ale i wyeliminować możliwe zagrożenia.

Szefowie finansów należą do wąskiego grona pracowników, mających dostęp do danych dotyczących wszystkich (lub większości) części firmy. Jest to szczególnie istotne, ponieważ wymogi dotyczące zapewniania zgodności z regulacjami stają się coraz bardziej rygorystyczne. Zdarza się, że przepływ informacji pomiędzy różnymi jednostkami biznesowymi w obrębie jednej firmy jest ograniczony. W efekcie nadzór nad wszystkimi danymi i procesami może wymknąć się spod kontroli. Z tego względu rola dyrektorów finansowych wydaje się jeszcze bardziej istotna.

Uwolnienie zasobów pracowniczych

Współcześni dyrektorzy finansowi zwracają się w stronę nowoczesnych technologii, opartych nierzadko na sztucznej inteligencji. Skąd ten trend? Nawet 70% czasu mogą pochłaniać obowiązki związane z rutynowymi czynnościami, które często poświęcone są na fakturowanie, przetwarzanie transakcji czy raportowanie. Rozwiązaniem może być automatyzacja, nie tylko usprawniająca pracę, ale i eliminująca błędy ludzkie. W ten sposób CFO jest w stanie skupić się na bardziej strategicznych zadaniach, przyczyniając się do rozwoju firmy w różnych obszarach.

Wymagania względem kompetencji CFO

W przeciwieństwie do roli audytorów i firm poświadczających, które zwykle podlegają nadzorowi i wymogom weryfikacji kwalifikacji, kompetencji i licencjonowania, przywództwo finansowe w organizacjach jest w dużej mierze nieuregulowane. Na przedsiębiorstwach spoczywa zatem obowiązek upewnienia się, że zatrudniają liderów finansów o niezbędnych kwalifikacjach i kompetencjach zawodowych. Warto tutaj wspomnieć, że już w 2009 roku przewodniczący grupy G20 wezwał do ustanowienia międzynarodowego, opartego na określonych zasadach progu kompetencji dla wyższych urzędników finansowych w jednostkach zainteresowania publicznego.

Rola CFO a rodzaj przedsiębiorstwa

Trudno jednoznacznie scharakteryzować rolę współczesnego CFO. W istocie wiele zależy od specyfiki biznesu. To właśnie poszczególne przedsiębiorstwa kształtują rolę dyrektora finansowego, która dostosowywana jest do ich bieżących potrzeb. Znaczenie ma także sam rodzaj organizacji i fakt, czy jest to sektor publiczny, czy prywatny. Wreszcie, duży wpływ na definiowanie funkcji CFO w firmie, ma wielkość organizacji. Nie ulega wątpliwości, że jego obowiązki w korporacjach i dużych przedsiębiorstwach są bardziej złożone niż ma to miejsce w przypadku małych firm.

Podsumowując, dzisiejsze środowisko biznesowe wymaga dużej elastyczności, jeśli chodzi o funkcję dyrektora finansowego. Skuteczny w działaniu CFO powinien przede wszystkim myśleć wielotorowo i rozwijać zaawansowane umiejętności finansowe.

 

Źródło: https://www.pwc.pl/

Show Buttons
Hide Buttons