Korzyści dla pracodawcy i pracowników wynikające z zawarcia
grupowego ubezpieczenia na życie

Grupowe ubezpieczenia na życie powstały w odpowiedzi na potrzeby firm i ich pracowników. Wykupując ubezpieczenie na życie, można niewielkim nakładem finansowym zyskać poczucie bezpieczeństwa oraz komfortu psychicznego. Umowa grupowego ubezpieczenia na życie zapewnia ochronę właścicielom firm oraz ich pracownikom.

Zatrudnienie pracownika wiąże się z zobowiązaniami i ryzykami:

• nie ma branży wolnej od zagrożeń wypadkiem – wypadki zdarzają się pracownikom bez względu na wiek i staż pracy oraz rodzaj wykonywanej czynności

• pracodawca odpowiada za chorobę zawodową oraz wypadki w pracy (odszkodowanie)

• pracodawca zobowiązany jest do wypłaty odprawy pośmiertnej rodzinie zmarłego pracownika – art. 93 kodeksu pracy

• pracownicy objęci ubezpieczaniem w ZUS są pozbawieni świadczenia wypadkowego, jeżeli wypadek nie miał miejsca podczas wykonywania obowiązków służbowych na terenie zakładu pracy.

Z punktu widzenia pracodawcy

• Pracodawca jako ubezpieczający może wybrać jedną z form opłacania składki ubezpieczeniowej, tj. opłacić ją w całości, pokryć jej część lub scedować ten obowiązek całkowicie na pracownika.

• Opłacane przez pracodawcę ubezpieczenie na życie w całości lub w części ma charakter benefitu motywacyjnego. Korzyści może czerpać również pracodawca, ponieważ zgodnie z Kodeksem Pracy, w przypadku śmierci pracownika ubezpieczonego na życie, pracodawca zwolniony jest z obowiązku wypłacenia odprawy pośmiertnej do wysokości odszkodowania z tego ubezpieczenia.

• Jeśli składka ubezpieczeniowa opłacana jest przez pracodawcę, wówczas może ona być wliczona w koszt uzyskania przychodu, jako wynagrodzenie rzeczowe beneficjentów.

Pozapłacowa przewaga na rynku pracy

Pracodawca, który umożliwia swoim pracownikom oraz członkom ich rodzin przystąpienie do umowy grupowego ubezpieczenia na życie, buduje tym samym swój pozytywny wizerunek poprzez stworzenie pozapłacowej przewagi na rynku pracy.

Indywidualny zakres oferty

Pracodawca może liczyć na indywidualne, a tym samym bardziej elastyczne, podejście ze strony ubezpieczyciela przy uzgodnieniu zakresu oferty. Często zakres takiego ubezpieczenia jest przygotowywany zgodnie z konkretnymi wymaganiami pracodawcy i jego pracowników, uwzględniając specyfikę danego zakładu pracy. Pracodawca ma dużą swobodę w tworzeniu kształtu własnego ubezpieczenia, dostosowując jego zakres do swoich potrzeb. Może stworzyć ofertę składająca się z kilku kategorii, co wiąże się z zróżnicowanym zakresem ochrony.

Grupowo, czyli taniej niż indywidualnie

Główną zaletą polis grupowego ubezpieczenia na życie jest fakt, że są dużo tańsze niż polisy indywidualne z takim samym zakresem ubezpieczenia. Dzieje się tak dlatego, że towarzystwa ubezpieczeniowe mogą zaproponować niższe składki ze względu na ponoszone niższe koszty dotarcia do klienta oraz niższe koszty administracyjne. Aby umowa ubezpieczenia spełniała warunki ubezpieczenia grupowego, muszą przystąpić do niej co najmniej 2 osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę, mianowania, wyboru, powołania, umowy zlecenia lub kontraktu menedżerskiego. Mogą to być także osoby fizyczne zatrudnione na podstawie umowy zawartej w wyniku powołania lub wyboru do organu reprezentującego ubezpieczającego, będącego osobą prawną, czy osoby prowadzące działalność gospodarczą.

Z punktu widzenia pracownika, dlaczego warto … dlaczego w Avivie?

• Pomoc finansowa w trudnych sytuacjach (wypadek/ choroba)

• Szybka i sprawna wypłata świadczeń – (zgłoszenie telefoniczne/ decyzja nawet w ciągu 24 godzin) • Wypłata świadczenia kilka dni po zaistnieniu zdarzenia (zgon, leczenie szpitalne, pakiet „Zdrowe życie”)

• Brak konieczności powoływania komisji lekarskiej po wypadku (wypłata na podstawie dokumentacji, po zakończonej rehabilitacji)

• Najszersza definicja wypadku komunikacyjnego: pasażer/ pieszy/ rowerzysta – samochód/ pociąg/ tramwaj/ statek/ licencjonowane linie lotnicze

• Innowacyjne, ciekawe rozwiązania: progresywne świadczenia NW, wysokie sumy wypadkowe, Pakiet „Zdrowe Życie”

Jaki wniosek?

Ubezpieczenia grupowe nie są i nigdy nie będą alternatywą dla polis indywidualnych. Są bardzo dobrym uzupełnieniem planów finansowych dla rodzin, zwłaszcza w zakresie opcji wypadkowych (są faktycznie tanie). Opcje rodzinne (urodzenie się dziecka, śmierć rodziców/teściów) są bardzo drogie i opłacalne tylko dla tych ubezpieczonych, którzy z nich szybko skorzystają.

Dlaczego warto spotkać się ze mną?

Jestem profesjonalistką – poprzez rozmowę, zawsze staram się idealnie dopasować produkt do potrzeb klienta. Z moimi klientami współpracuję od lat, a w ubezpieczeniach bardzo ważna jest etyka, a przede wszystkim zaufanie klienta do agenta. Mój zawód to moja pasja.

 

 

 

 

 

EDYTA DZIANKOWSKA
Specjalista ds. ubezpieczeń i inwestycji w firmie Aviva

 

Show Buttons
Hide Buttons