Leadership i golf – co wspólnego ma bycie skutecznym liderem z grą w golfa?

Golf to sport, który od wielu lat kojarzony jest z rozrywką biznesmenów i ludzi na wysokich stanowiskach. Nie jest to tylko stereotyp. Ta grupa ludzi rzeczywiście należy do największych fanów golfa. Dlaczego tak się dzieje? Czy jest to tylko kwestia ceny sprzętu i ograniczenia dostępu do klubów golfowych?

Wiele osób, które nigdy nie grały w golfa, tak myśli. Ja jednak uważam inaczej. Golf jest jedną z moich największych pasji i chętnie poświęciłabym na niego cały swój wolny czas. Dzięki temu wiem, jak ten piękny sport wygląda od środka i nie dziwi mnie, że jest lubiany przez kadrę zarządzającą. Dlaczego? Gra w golfa i bycie liderem mają ze sobą wiele wspólnego, nawet jeśli nie widać tego na pierwszy rzut oka. Jasno określone cele, otwartość na zmiany, elastyczność w działaniu, pewność siebie i wysoka samoocena – wszystkie te cechy są ważne zarówno w zarządzaniu, jak i podczas gry w golfa.

Green Coaching – nowatorska metoda rozwoju osobistego dla liderów

Od wielu lat zajmuję się coachingiem i prowadzeniem szkoleń dla ludzi biznesu. Jestem praktykiem biznesu z wieloletnim doświadczeniem na stanowiskach menedżerskich. Zdaję sobie sprawę, że aby być dobrym liderem nie wystarczą wysokie umiejętności merytoryczne (choć są one bardzo ważne). Rozwój zawodowy menadżerów jest bezpośrednio związany z ich rozwojem osobistym. Wymaga intensywnej pracy nad samooceną poprzez poznanie własnego bogactwa wewnętrznego, zdolności i ograniczeń. Lider musi również stawiać sobie ambitne cele, planować i wprowadzać na bieżąco potrzebne zmiany, umieć mądrze korzystać z otrzymywanej informacji zwrotnej (ang. feedback). Dzięki takiemu podejściu kadry zarządzającej realizacja celów firmy jest znacznie łatwiejsza. Wypracowaniem takiego podejścia zajmuje się green coaching będący moją autorską metodą pracy opartą na wybranych elementach gry w golfa, która pomaga w indywidualnym rozwoju oraz pełnym wykorzystaniu możliwości i potencjału moich klientów. Podczas moich sesji uczestnicy grają w golfa w swoim biurze (z wykorzystaniem maty treningowej) lub na polu golfowym. Gra w golfa pomaga moim klientom w spojrzeniu na siebie z innej perspektywy, w dostrzeżeniu swoich mocnych stron i obszarów do rozwoju, zaobserwowaniu swojego podejścia do porażki. Następnie pracujemy nad zmianą niewłaściwych przekonań, które utrudniają osiągnięcie sukcesu zarówno podczas gry, jak i w pracy zawodowej.

 

Jakie cechy łączą dobrego lidera i golfistę? Jakie techniki pozwalają je rozwinąć?

Jak wspomniałam już wcześniej, istnieje zestaw cech, które pomagają wygrywać nie tylko w golfie, ale także w życiu zawodowym lidera. Każdy sport pomaga w kształtowaniu charakteru, jednak każdy z nich wymaga innych cech osobowościowych. Co jest ważne w golfie i w pracy menadżera?

1. Jasno określone cele

Każde osiągnięcie celu wymaga jego uprzedniego precyzyjnego określenia. Teoretycznie wydaje się to bardzo proste. Kto z nas nie wie, co chciałby osiągnąć w życiu zawodowym i prywatnym? Pytanie o cele brzmi prosto, dlatego moi klienci zwykle bez problemu potrafią odpowiedzieć na nie jednym zdaniem. Niestety, takie ogólne określenie celu nie wystarczy do jego osiągnięcia. Konieczne jest wyobrażenie sobie drogi dojścia do celu i obrazu zwycięstwa, co aktywuje nasz umysł do działania oraz do szukania nowych rozwiązań i pomysłów. Wszystko to przekłada się na wzrost pewności siebie, która jest kluczowym elementem mapy rozwoju lidera. Aby osiągnąć taki efekt, stosuję technikę wizualizacji. Wizualizacja przy wykorzystaniu wszystkich zmysłów nie jest prosta, ale ułatwia jasne określenie celu. Jest przykładem na potwierdzenie słuszności powiedzenia, że sukces zaczyna się w głowie. Wizualizacja stosowana jest także podczas gry w golfa, na ostatnim jej etapie, czyli na greenie. Wizualizacja drogi, którą pokona piłka i usłyszenie dźwięku piłki wpadającej do dołka, czyni grę jeszcze bardziej ekscytującą. Tak samo wygląda sprawa z naszymi celami w biznesie.

2. Otwartość na zmiany

Słynny golfista Tiger Woods kiedyś powiedział „Nie ważne jak jesteś dobry, zawsze możesz być lepszy i to jest ekscytujące” Sztywne trzymanie się schematów i starych nawyków nie pozwala na efektywną pracę lidera. Rozwojowi osobistemu i zawodowemu menadżerów służy postawa całkowicie odwrotna, czyli otwartość na zmiany i nowe możliwości. Wyjście poza ramy obecnego myślenia, otwarcie na feedback i spojrzenie z szerszej perspektywy ułatwiają skuteczne przeprowadzenie procesu zmian. Zarówno w golfie, jak i w biznesie drobna zmiana często wystarczy, by odnieść duży sukces. W czasie pracy coachingowej klienci pracują nad zmianą swoich nawyków, zachowań i przekonań, które blokują ich dalszy rozwój.

3. Elastyczność w działaniu

„Błędem jest powtarzać w kółko tę samą czynność, oczekując innych wyników” – to jeden z najsłynniejszych powiedzeń Alberta Einsteina. Jeśli nasze działania nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, oznacza to konieczność ich zmiany. Niestety, przyzwyczajenie do starych schematów często zwycięża. Podczas moich sesji klienci pracują nad wyjściem ze strefy komfortu, aby poradzić sobie z ograniczającym lękiem przed zmianą. Moim klientom zadaję często pytanie, czy chcieliby być posągiem, czy rzeką. Posąg i rzeka mają znaczenie metaforyczne. Bycie posągiem to działanie według starych, ustalonych schematów, co blokuje dalszy rozwój osobisty. Stare schematy wydają się często bezpieczne, ponieważ są nam dobrze znane. Jeśli jednak nie widzimy efektów naszej pracy, coraz częściej zostajemy po godzinach, a poziom stresu przekroczył już wszystkie normy, zmiana jest konieczna. Konieczna jest zmiana podejścia na „bycie rzeką”. Bycie rzeką pozwala inaczej spojrzeć na swoje przywództwo. Jest to postawa, która zakłada rozwój, zmianę i szybkie reagowanie na zmieniającą się rzeczywistość.

Bycie rzeką to nie tylko jasno wytyczony cel do którego „płyniesz”, ale także niebezpieczne zakręty i nurty, które stanowią wyzwanie. Takie wyzwanie daje jednak liderowi wiele satysfakcji. Proces dojścia do celu może być bardzo trudny. Wyjście ze swojej strefy komfortu i gotowość do zmiany sposobu myślenia i strategii działania są jednak kluczowe, aby biznes mógł się rozwijać.

Elastyczność jest ważna także podczas gry w golfa. Zwykła zmiana pogody wystarczy, aby pojawiła się konieczność zmiany taktyki gry. Uderzając piłkę na mokrym greenie, musimy mieć na uwadze, że jej prędkość będzie zupełnie inna niż na suchym podłożu.

4. Pewność siebie

Wielu liderów odczuwa pewność siebie jedynie przez krótki czas po pomyślnym wykonaniu zadania lub projektu. Później to uczucie znika. Taka postawa nie jest obca również osobom grającym w golfa. Kilka dobrych uderzeń sprawia, że gracz pęka z dumy i jest chętny do dalszej gry. Niestety, pewność siebie często mija, kiedy golfista zmierzy się z innymi ludźmi lub na innym polu. Odczuwanie pewności siebie uzależnione jest często od tego, jak ostatnio radziliśmy sobie podczas gry. Jeśli niedawno odnosiliśmy sukcesy, nasza pewność siebie utrzymuje się na wysokim poziomie. Jeśli doświadczyliśmy porażek, pewność siebie maleje. Taka postawa nie sprzyja budowaniu zespołu ani rozwojowi zawodowemu lidera. Podczas sesji klienci uczą się jak utrzymać pewność siebie w różnych sytuacjach zawodowych i prywatnych. Zbudowanie pewności siebie lidera, zaufania do siebie i współpracowników wymaga zbudowania pozytywnych przekonań. Pozytywne przekonania sprawiają, że nasz umysł podświadomie dąży do realizacji celu. Aby zbudować pozytywne nastawienie, często korzystam z metody wizualizacji wspomnianej już wcześniej. Umiejętność wykreowania obrazu sukcesu z przeszłości lub sukcesu spodziewanego w przyszłości z jasno wytyczoną ścieżką do jego osiągnięcia, pozwala uwierzyć, że sami tworzymy własne życie i poradzenie sobie z problemami zależy wyłącznie od nas samych. Pomagam swoim klientom, by zawsze widzieli „szklankę do połowy pełną”, co zwiększa ich pewność siebie i motywację do działania. Takie nastawienie przekłada się na lepsze wyniki w przyszłości.

5. Samoocena

Zbudowanie prawidłowej samooceny lidera jest niezwykle ważne. Istotne jest wysokie poczucie własnej wartości, świadomość swoich umiejętności i możliwości, ale także ograniczeń. Na moich sesjach klienci odkrywają swoje możliwości, mocne strony i drzemiący w nich potencjał. Skupiają się na tym, co dzieje się „tu i teraz” i przyglądają sobie. W golfie również bardzo ważna jest świadoma praca nad najważniejszymi elementami gry. Zarówno podczas gry w golfa, jak i podczas sesji prowadzonych metodą green coaching stosuję technikę treningu mentalnego. Uczy ona wypierania z pamięci nieudanych uderzeń/porażek i umiejętności wyłączenia się w sytuacji stresu. Buduje odporność psychiczną na niepowodzenia i pozytywną postawę. Wszystkie te umiejętności są niezwykle ważne w pracy każdego lidera.

Zarówno gra w golfa jak i zarządzanie zespołem to wymagające „dyscypliny”. Wymagają pracy nad sobą, swoimi umiejętnościami i swoim nastawieniem. Najważniejsze jest to, aby pragnienie bycia coraz lepszym towarzyszyło Ci nie tylko w dobrych momentach (takich jak dobre uderzenie czy wygrany kontrakt), ale także tych złych (takich jak porażki na greenie i w pracy). Jeśli nauczysz się takiego podejścia, Twój leadership wzniesie się na wyższy poziom i pozwoli stale rozwijać się i wciąż stawać się lepszym.

Chciałbyś popracować nad swoim/ swojego pracownika rozwojem zawodowym? Czujesz, że masz problem z obudzeniem w sobie cech skutecznego lidera? Zgłoś się do mnie na coaching grupowy, zespołowy lub indywidualny i zacznij wygrywać w biznesie!

Małgorzata Kwiecień

Trener Biznesu & Coach ACC ICF prowadzi szkolenia dla manadżerów i zespołów, specjalizuje się w coachingu przywódczym i grupowym. Właścicielka firmy Green Coaching.

Kontakt: +48 601343735

www.malgorzatakwiecien.pl

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Show Buttons
Hide Buttons