LESS IS MORE / NATURALNIE PIĘKNE KOBIETY

Dwadzieścia inspirujących kobiet, które pokazały siebie, jakimi są na co dzień. I kilka innych, które miały okazję zobaczyć je takimi, jakie są we własnej przestrzeni, rzeczywistości i codzienności. Wspólnie stworzyły fotograficzną i filmową opowieść o kobiecej naturalności, zmienności i jej akceptacji. Świadomości i indywidualności. Spójności, autentyczności i sile kobiet. I o wartościach, o których coraz rzadziej się mówi. Opowieść ta utkana, zobrazowana i przekazana zmysłami fotografki Patrycji Toczyńskiej i producentek Iwony Kowalczyk i Caroliny Adamczak, nosi tytuł Less Is More Naturalnie piękne kobiety.

Projekt jest wypadkową wielu czynników: obserwacji, rozmów z kobietami, mężczyznami, nie tylko podczas sesji fotograficznych, ale przede wszystkim w codziennym życiu. Niezgody na kult takich samych twarzy, powtarzalnych postaci, które podsuwane są w mediach jako te, które warto na ślepo naśladować. Braku akceptacji wobec upływu czasu, swoich niedoskonałości. Nieautentyczności, nieumiejętności bycia sobą – bez filtra, maski i retuszu, które stały się nieodłącznym składnikiem życia przedstawianego, m.in. w mediach społecznościowych.

W październiku 2018 roku w Warszawie odbyła się inauguracja projektu i wystawa zdjęć autorstwa Patrycji Toczyńskiej. Zdjęć bez makijażu, wszechobecnej obróbki w programach graficznych, bez sztucznych póz bohaterek. 20 czarno-białych prac zapowiadających kampanię społeczną Less Is More. Naturalnie piękne kobiety zostało pokazane światu.

Film

Poza fotografiami, inicjatywa, to także film dokumentalny zrealizowany przez Patrycję Toczyńską, który miał tego wieczoru swoją oficjalną premierę w skróconej kilkunastominutowej wersji. https://tiny.pl/g3wbw 20 odmiennych punktów widzenia na ideę kobiecego piękna. Lidia Popiel, Beata Sadowska, Katarzyna Bonda, Edyta Herbuś, Beata Pawlikowska, Helena Norowicz, Jaga Hupało, Agnieszka Cegielska, Elżbieta Jarosik, Anna Halarewicz, Katarzyna Zawadzka, Bela Komoszyńska, Ania Rusowicz, Marzena Ugorna, Marta Drożdż, Ewelina Szostkowa, Małgorzata Leitner, Ewa Krajewska, Joanna Hawrot, Marzena Pokrzywińska, to bohaterki, które stanęły przed obiektywem Toczyńskiej wypowiadając ważne słowa o tym, dlaczego 'mniej, znaczy więcej’. Jego pełnometrażowa wersja zgłaszana będzie na festiwale filmowe.

Wystawa w Dniu Kobiet

Odbiór projektu cieszy się ogromnym zainteresowaniem do chwili obecnej. Dlatego autorki i partnerzy wspólnie podjęli decyzje o prezentowaniu fotografii przy okazji wydarzeń związanych z kobietami. 8 marca 2020 r. wystawa będzie miała swoją kolejną odsłonę w Syrenim Śpiewie w Warszawskim Centrum Koneser. Po raz kolejny autorki pokażą, że w dzisiejszym zamaskowanym i zniekształconym świecie największa odwagą jest pokazanie siebie prawdziwej.

Kobiece piękno to nie mężczyzna, nie status społeczny, nie dobra luksusowe. To ona sama. I jej siebie postrzeganie. Liczba w dowodzie niczym nas nie ogranicza, co doskonale pokazała w projekcie Pani Helena Norowicz, chociażby robiąc szpagat podczas sesji. I choć akceptacja, to dość wyboista droga i proces dochodzenia do tego, nie jest łatwy i przyjemny – dlatego coraz częściej i z premedytacją omijany na skróty – to bohaterki i autorki wspólnie przekonują, że warto żyć w zgodzie ze sobą.

„Bądź prawdziwa, cokolwiek by to nie znaczyło i jakichkolwiek by to nie miało konsekwencji.” – to zdanie Krystyny Jandy było istotnym kierunkowskazem i pozostaje sednem całej idei.

Credits:
Pomysł, realizacja: Patrycja Toczyńska, Carolina Adamczak
Realizacja wystawy w Syrenim Śpiewie: Patrycja Toczyńska, Iwona Kowalczyk, Kinga Rylska Produkcja: Iwona Kowalczyk, Patrycja Toczyńska
Foto/video: Patrycja Toczyńska, patrycjatoczynska.com
Pielęgnacja twarzy/masaż japoński: Aneta Kolendo-Borowska | Bless Me Cosmetics Stylizacja włosów: Marta Górska
Stylizacja: Joanna Lelejko | Joanna Hawrot
Backstage foto/video: Ania Kolatorska

Social Media:
Instagram: @lessismore_naturalniepiekni Facebook: @lessismorenaturalniepiekni

Show Buttons
Hide Buttons