Łódzka szkoła mistrzów kulinarnych

O Ashanti Atelier – pierwszej, międzynarodowej szkole sztuki kulinarnej w Łodzi rozmawiamy z jej założycielką, Małgorzatą Michalską.

Posiada Pani 25-letnie doświadczenie w międzynarodowych firmach, w tym 12 lat w firmie Philipp Morris i 12 lat w przemyśle spożywczym kakaowo-czekoladowym. Co sprawiło, że założyła Pani Ashanti Atelier – Międzynarodowa Szkołę Sztuki Kulinarnej?

25 lat pracy w korporacjach to bardzo długo, bardzo dużo się w tym czasie nauczyłam, zdobyłam wiele doświadczeń, ale własny projekt to było moje marzenie od kilku lat. Jest to swoisty egzamin, sprawdzenie zdobytych umiejętności na polu własnych decyzji i działań.

Wiem, że podziela Pani opinię, że w Polsce nie ma dobrych szkół. Dlaczego? Jak wygląda sytuacja na rynku polskim w porównaniu z zagranicznym?

Nie można powiedzieć, że w Polsce nie ma dobrych szk

ół, bo to zapewne nieprawda. W Polsce brakowało szkół, które podchodzą do sztuki kulinarnej w sposób kompleksowy, tak, jak robi to wiele szkół za granicą.

Jak zorganizowana jest szkoła, gdzie się mieści i co oferuje pod kątem infrastruktury?

Szkoła znajduje się w samym centrum Łodzi, zajmuje całe piętro budynku – ma ponad 500 m2 powierzchni. Do dyspozycji uczestników szkoleń mamy 3 w pełni wyposażone sale: 1 kulinarną i 2 cukiernicze, na każdej znajduje się 12 profesjonalnych stanowisk do pracy. Do szkoleń biznesowych mamy salę konferencyjną. Można powiedzieć, że szkoła je

st w pełni przystosowana do obsługi wszystkich 6-ciu atelier, w ramach których oferuje szkolenia.

Szkoła rozpoczęła działalność w lutym. Jak dużym zainteresowaniem cieszą się kursy? Kto się zgłasza? Czy można przyjść „z ulicy”, bez doświadczenia?

Zgłasza się do nas coraz więcej osób, zawodowych cukierników, szefów kuchni, ale również amatorów. Tak, można zapisywać się na nasze szkolenia nie mając żadnego doświadczenia w wybranej dziedzinie. Nasze szkolenia oznaczamy jednym z 4 poziomów zaawansowania – od 1 dedykowanego amatorom do 4 – kierowanego do profesjonalistów. Ważne jest, by wybrać odpowiedni dla siebie poziom.

Szkolenia spotykają się z coraz większym zainteresowaniem, ale najbardziej cieszy nas, gdy uczestnicy naszych szkoleń do nas wracają, zapisując się na kolejne poziomy czy wybierając kolejne tematy w swojej dziedzinie.

Ile trwają szkolenia i w jakim trybie się odbywają?

Czas trwania szkolenia jest różny w zależności od tematu i poziomu zaawansowania – zazwyczaj im wyższy poziom, tym szkolenie jest dłuższe. Dzisiaj są to najczęściej szkolenia 1-3 dniowe, ale w przyszłości planujemy organizować również kompleksowe szkolenia kulinarne, które będą trwały kilka miesięcy.

Jakie uprawnienia oraz korzyści daje ukończenie Ashanti Atelier?

Każdy uczestnik szkolenia otrzymuje certyfikat jego ukończenia wydany przez Ashanti Atelier. Największą korzyścią z ukończenia szkolenia jest jednak wiedza, którą uczestnik u nas zdobywa. Kładziemy bardzo duży nacisk na dobór kadry trenerskiej w naszej szkole. Zapraszamy do współpracy osoby, które mogą pochwalić się sporym dorobkiem w swojej dziedzinie, mają duże doświadczenie, ale również posiadają umiejętność przekazywania swojej wiedzy innym.

Udało się Pani pozyskać międzynarodowych trenerów, kto wykłada w Ashanti Atelier?

Mamy znakomitych polskich trenerów, ale uważamy, że warto również czerpać wiedzę i doświadczenia z innych krajów. Dlatego zapraszamy do prowadzenia szkoleń międzynarodowe autorytety takie, jak Diego Lozano, Walter Vogt, Leonardo di Carlo czy Andrea Camastra.

Uczą Państwo nie tylko sztuki kulinarnej, ale i tego, jak stworzyć własny biznes. Rynek gastronomii jest bardzo trudny, co Pani zdaniem decyduje o tym, czy komuś uda się na nim odnieść sukces i utrzymać dłużej niż dwa sezony?

Zanim nowy biznes powstanie bardzo ważne jest, by zrobić dobry biznes plan, jak również wiedzieć, co się chce osiągnąć na kilka lat do przodu. Następnie konsekwentnie realizować ten plan, zwracając przy tym uwagę na trendy rynkowe i potrzeby konsumentów.

 

Uczą też Państwo kultury pracy. Jakie cechy i umiejętności należy posiadać, aby z powodzeniem pracować w gastronomii?

Uczymy kultury pracy, bo uważamy, że jest to niezwykle istotne w każdej cukierni, kuchni czy też barze. Kultura pracy to nie tylko idealny porządek po skończonej pracy, ale również odpowiednia atmosfera w zespole czy znakomite przygotowanie np. kelnerów, którzy są wizytówką każdej restauracji. Dlatego mamy w swojej ofercie szkolenia dla kelnerów czy szkolenia na temat budowania dobrego zespołu kierowane do managerów.

Jakie dostrzega Pani trendy na rynku gastronomicznym, za którymi warto podążyć, myśląc o własnym biznesie?

Silne obecnie trendy, nie tylko zresztą w gastronomii, to dążenie do zdrowego trybu życia. To co zauważamy u nas to wykorzystywanie naturalnych, nieprzetworzonych produktów oraz dostosowywanie się do potrzeb osób, które nie mogą spożywać glutenu, cukru, laktozy, do potrzeb wegetarian czy wegan.

Jak widzi Pani najbliższą przyszłość Ashanti Atelier? Jak będzie Pani rozwijać ofertę szkoły?

W przyszłości chcemy oprócz szkoleń 2-3 dniowych organizować szkolenia kilkumiesięczne, w trakcie których będziemy kompleksowo przygotowywać do pracy w gastronomii pod kątem kuchni słonej, słodkiej, serwisu kawowego, baru itd.

Dziękuję za rozmowę.

Agata Cupriak

Zapisz

Show Buttons
Hide Buttons