Prowadzisz firmę? Sprawdź, kiedy zainstalować w fotowoltaikę!

 

Google, Apple, Starbucks, General Motors – wiesz co łączy te firmy poza ogromnym dochodem i renomą? Inwestycja w odnawialne źródła energii, a w tych przypadkach szczególnie w fotowoltaikę! Zgadza się, najwięksi światowi giganci doskonale zdają sobie sprawę, że zielona energia to przyszłość i jednocześnie sposób na uzyskanie pozytywnego wizerunku w oczach klientów. Nie tylko najwięksi mogą inwestować w OZE. Sprawdź, kiedy warto zainwestować w fotowoltaikę w firmie.

Wzrasta zainteresowanie OZE wśród firm

Coraz więcej firm zainteresowanych jest inwestycjami w OZE. Prym pod tym względem wiedzie fotowoltaika. Taki wybór związany jest także z rosnącymi cenami energii. Przedsiębiorcy najczęściej decydują się na instalacje o mocy 40-50 kWp. Pozwalają im one bowiem na odbieranie energii w systemie opustów. Jakie firmy szczególnie interesują się produkcją energii ze słońca? Są to m.in. firmy z branży rolniczej lub ogrodowej, które latem korzystają z nawodnienia przy użyciu pomp działających na prąd. Równie chętnie po panele fotowoltaiczne sięgają firmy produkcyjne, gdzie duże zapotrzebowanie na energię związane jest z wielogodzinną pracą maszyn i sprzętów. W praktyce niemal każda firma może zainwestować w instalacje fotowoltaiczne, z pewnością do jej funkcjonowania potrzebny jest przecież prąd.

Przedsiębiorca jako prosument energii odnawialnej

Od sierpnia 2019 roku firmy uzyskały status prosumentów. Co to dokładnie dla nich oznacza? Możliwość korzystania z opustów. Wcześniej sposób rozliczenia energii pobranej i wprowadzonej do sieci z mikroinstalacji OZE dostępny był wyłącznie dla osób prywatnych. Na szczęście uległo to zmianie na korzyść przedsiębiorców. Kim dokładnie jest prosument? To odbiorca końcowy wytwarzający w mikroinstalacji OZE energię elektryczną na własny użytek, który jednocześnie ma prawo do jej magazynowania, a nawet sprzedaży. Co jednak istotne, działalność gospodarcza nie powinna opierać się głównie na sprzedaży energii. 

W jaki sposób prosument może dokonać rozliczenia? Zależne to jest od mocy posiadanej instalacji. W przypadku instalacji o mocy do 10 kWp, można odebrać 80% energii wprowadzonej do sieci. Jeśli zaś jej moc mieści się w przedziale 10-50 kWp to wówczas ta liczba spada do 70%. Warto wiedzieć, że niewykorzystana energia elektryczna w danym okresie przechodzi na kolejne miesiące. Najpóźniej można ją odebrać w ciągu 12 miesięcy od momentu jej wprowadzenia do sieci.

Po jakiej cenie przedsiębiorca może sprzedać energię? Prąd sprzedawany jest po cenie energii czynnej (iloczyn zużytej energii oraz ceny pojedynczej kWh) z poprzedniego kwartału.

Dlaczego firmy inwestują w fotowoltaikę?

Inwestycja w panele fotowoltaiczne to przede wszystkim sposób na oszczędności. Jeśli zauważyłeś, że rachunki za energię w Twojej firmie wzrastają, to powinieneś zastanowić się nad tego rodzaju rozwiązaniem. Początkowe nakłady wydają się wysokie, lecz inwestycja zwraca się po około 10 latach. Ponadto firmy mogą skorzystać z różnych form dotacji. Przykład stanowi program Energia Plus, którego głównym celem jest zmniejszenie negatywnego oddziaływania przedsiębiorstw na środowisko. Z dotacji skorzystać mogą firmy, których roczne zużycie energii elektrycznej przekracza 2 GWh. Co istotne, złożenie wniosku musi zostać poprzedzone przeprowadzeniem audytu energetycznego, a planowana oszczędność energii powinna wynosić min. 5%.

Dofinansowanie w ramach programu Energia Plus może odbywać się na dwa sposoby:

  • w formie bezzwrotnej dotacji – kwota wsparcia wynosi wówczas do 50 tys. zł,
  • w formie zwrotnej pożyczki – jej suma może sięgać nawet 3,95 mln zł.

Wnioski składać można do 18.12.2020 roku lub do wyczerpania środków. 

Oszczędności to nie jedyna korzyść z inwestycji w fotowoltaikę. W dzisiejszych czasach firmy muszą liczyć się z opinią klientów. Dbanie o reputację marki ma zatem ogromne znaczenie, a wizerunek firmy wspierającej rozwiązania ekologiczne jest obecnie bardzo pożądany. Tego rodzaju przedsiębiorstwo staje się godne zaufania w oczach konsumentów, gdyż troszczy się o przyszłość planety, a nie stawia wyłącznie na zysk generowany tu i teraz. Wybór OZE to także sposób na niezależność energetyczną, co ma duże znaczenie zwłaszcza w kontekście rosnących cen energii.

Czy powinieneś zainwestować w fotowoltaikę?

Jeśli martwią Cię wysokie rachunki za prąd, bądź zauważyłeś, że ich wysokość z sezonu na sezon wzrasta, to znak że fotowoltaika może okazać się rozsądną inwestycją. To jednocześnie dobry wybór, jeśli chcesz postawić na wizerunek nowoczesnej firmy dbającej o środowisko i ludzkie zdrowie. Korzystne formy dofinansowania sprawiają, że taka inwestycja zwróci się w zaledwie kilka lat. Jak zatem widzisz powodów, aby skierować swoje kroki ku OZE, jest bardzo wiele.

 

Show Buttons
Hide Buttons