Zatarcie granic konsumpcyjnych

Kiedy profesor Negroponte rozwinął pojęcie konwergencji technologicznej, nie przewidział tego typu zmian, które dzisiaj widzimy.

Z jednej strony, jego przewidywania dotyczące rozległej cyfryzacji, która początkowo była przewidziana dla mediów i telekomunikacji, sięgają aż do dokumentacji medycznej, która istnieje obecnie i była nie do pomyślenia 30 lat temu. Ale w sektorze medycznym informacje cyfrowe obejmują urządzenia diagnostyczne podłączone do naszych telefonów i czujników wbudowanych w nasze domy, samochody i odzież. Ponadto, pogląd Negroponte, że jedna podstawowa technologia zostanie wykorzystana do kontrolowania wszystkiego, jest obecnie zastępowany przez pojawianie się otwartych interfejsów API i technologii cloud-to-cloud, w których różne systemy i komputery mogą ze sobą rozmawiać dzięki specjalnym protokołom i nie ma potrzeby budowania wspólnej, unikalnej platformy.

Pojęcie konwergencji technologicznej sięga obecnie nawet do pojawiającej się telemedycyny i oczywiście wprowadzania połączonych samochodów i połączonych ciężarówek. To całkowicie zmienia tradycyjną koncepcję mobilności i logistyki. Wśród wielu zmieniających się sektorów skupiamy się na telemedycynie, ponieważ ta nowa, szybko rozwijająca się dyscyplina staje się zwycięskim rozwiązaniem dla operatorów opieki zdrowotnej. Telemedycyna pozwala zaoszczędzić koszty i skrócić czas oczekiwania w kolejce, skracając średni czas obsługi, co znacznie poprawia jakość obsługi klienta. Została tak dobrze przyjęta przez pacjentów i klientów, że faktycznie poprawia wynik netto promotorów obsługujących organizacje medyczne, a tym samym stają się kluczową działalnością marketingową dla operatorów służby zdrowia. Telemedycyna wychodzi obecnie poza pierwotne cele diagnostyczne.

Coraz więcej sesji terapeutycznych może być przeprowadzanych na odległość, co stało się możliwe dzięki pełnej cyfryzacji dokumentacji medycznej oraz inteligentnemu opracowaniu urządzeń, które są wykorzystywane do wykonywania nawet skomplikowanych metod diagnostycznych, takich jak elektrokardiogram lub echografia. Telemedycyna niewątpliwie stała się przełomową dyscypliną dla medycyny. Ma jednak również wyraźne reperkusje dotyczące relacji między pacjentami i lekarzami.

Z jednej strony telemedycyna zakłóca relacyjną logistykę i oznacza, że relacja z lekarzem staje się odległa. Zamiast płacić lekarzowi za wizytę w jego fizycznej lokalizacji, możemy faktycznie być w domu lub prowadzić samochód, jednocześnie będąc połączonym, analizowanym i kierowanym na leczenie. To pojęcie jest bardzo ważne, ponieważ wiąże się ze znacznie większym schematem zmian, który przeanalizowaliśmy w naszych badaniach „premium beyond digital”, w którym natkniemy się na pojęcie „rozmycia”. „Rozmycie” to przekształcenie trendu konwergencji technologicznej w trend społeczny, który szybko i bez wątpienia zmienia strukturę naszego społeczeństwa. Z powodu rozmycia, tradycyjne granice i lokalizacje tego, co nazywamy okazjami i potrzebami konsumentów, zacierają się, a zatem nie ma początku ani końca pewnych działań. Wiele działań nakłada się na siebie w określonych godzinach dnia oraz dniach tygodnia, w których tradycyjnie by się to nie stało. Jednym z łatwych przykładów rozmycia jest zmieniający się wzór i struktura naszej równowagi między życiem zawodowym a prywatnym. Tradycyjnie praca i rozrywka byłyby dwoma różnymi skrajnościami równowagi między życiem zawodowym a prywatnym. Przejdziemy z pracy do rozrywki i przeniesiemy się z rozrywki do pracy. Zdarzałyby się sytuacje tradycyjnie definiowane przez lokalizacje, pory dnia, dni tygodnia i naszą postawę. Podczas gdy teraz, ze względu na technologię, nasze zachowanie jest takie, że przełączamy się z pracy do rozrywki, tam i z powrotem, kilka razy dziennie prawie każdego dnia w roku.

Przede wszystkim ze względu na konwergencję w mediach, mamy teraz możliwość zrobienia sobie przerwy w biurze i obejrzenia naszych ulubionych seriali telewizyjnych lub filmów, poczatowania, a nawet spędzenia wolnego czasu w mediach społecznościowych. Z tego samego powodu smartfony i tablety oznaczają, że przez cały czas mamy działające urządzenia produktywne, dzięki czemu możemy rzeczywiście pracować i pisać e-maile podczas podróży lub dojazdu do pracy. Podobnie, możemy również pracować z dala od biura w dowolnym momencie: z domu, na wakacjach lub oglądając mecz piłki nożnej naszych dzieci. Jednak zmiany te są tak radykalne, że mają wpływ na różne dziedziny i dyscypliny: w architekturze projekty biurowe obejmują coraz więcej przestrzeni społecznych, które są wbudowane w układ nowych lub odnowionych biur, zastępując tradycyjne sale konferencyjne. Łóżka, rozkładane sofy, stoły do ping-ponga i gry wideo stają się coraz powszechniejsze w biurach i opierają się na założeniu, że społecznie akceptowalne jest posiadanie czasu wolnego i uspołecznianie się w biurze, kiedyś świątyni wydajności pracy.

Z tego samego powodu w nowych lokalizacjach biurowych zmienia się trend: w centrum dużych miast pojawiają się przestrzenie co-workingowe wraz z biurami domowymi, dzięki czemu możemy wykonywać wszelkiego rodzaju prace biurowe poza biurem, bez wpływu na jakość pracy, czas pracy itd. W rzeczywistości pojawia się nowa rasa ludzi, którzy odnosząc się do siebie jako cyfrowych nomadów, pracują całkowicie zdalnie, podróżują do nowych miejsc i wykonują swoją pracę stamtąd bez ustalonego pojęcia biura lub miejsca pracy. Ich praca może być całkowicie przeprowadzona zdalnie – mogą mieć spotkania, konferencje i nie muszą znajdować się w fizycznej lokalizacji z innymi współpracownikami.

Inne typowe przykłady rozmycia występują w branży spożywczej. Przykładem, który jest oczywisty dla wszystkich w okresie letnim, jest szybki rozwój nowej kategorii piwa, które jest aromatyzowane, o niskiej zawartości alkoholu, i często jest oparte na cydrze. Ta nowa kategoria jest idealnym przykładem rozmycia z wielu powodów. Przede wszystkim jest to pierwszy produkt typu piwnego, który jest niezwykle udany dla kobiet, co często jest sprzeczne ze strategią piwa. Szczerze mówiąc, po raz pierwszy w świecie piwa stworzyliśmy produkt, który jest bezpłciowy. Ponadto ten produkt, ze względu na swoje właściwości, wykracza poza tradycyjne okazje do picia piwa oraz bierze udział w spożywaniu posiłków i odświeżeniu, co do tej pory było zdominowane przez napoje bezalkoholowe. Jednym z powodów, dla których kategorie się zacierają, jest to, że mamy obecnie segment piw, które czerpią z napojów gazowanych, wody, soków i napojów gazowanych – coś, co dziesięć lat temu byłoby nieoczekiwane i niemożliwe.

Podsumowując, „rozmycie” zmienia sposób, w jaki zamożni konsumenci kupują wysokiej klasy luksusowe dobra; to rozwój hybrydowych rozwiązań detalicznych w branży wolnej od cła, łączących elementy on-line i off-line. Ale jego wpływ będzie sięgał aż do scalenia elektroniki użytkowej i architektury wnętrz, a przynajmniej do ich koordynacji. Będzie to wspierać dalszy rozwój czujników, które są niewidoczne lub widoczne jako tymczasowe tatuaże, poprzez tworzenie konwergencji między modą, firmami z branży medycznej i operatorami medycznymi: tak więc rozmycie i zrozumienie rozmycia będzie jedyną realną strategią, chyba że Twoja firma chce być hitem w historii Netflixa.

 

FILIBERTO AMATI konsultant marketingowy, ekspert ds innowacji, brandingu, rozwoju, Partner w Amati & Associates – firmie doradczej specjalizującej sie w brandingu i innowacjach. Od 15 lat działa na rynku międzynarodowym (30 projektów na terenie ponad 20 różnych krajów), przekazując know-how w zakresie marketingu, innowacyjności i ekspansji międzynarodowej podczas wielu kongresów i konferencji. Odbiorcami są właściciele, prezesi, dyrektorzy, topowi menadżerowie z największych firm na świecie i w Polsce.

Show Buttons
Hide Buttons