5 uniwersalnych wskazówek dotyczących poszukiwania pracy

 

Straciłeś pracę i jesteś na krawędzi rozpaczy? Nie ma co panikować, bo na rynku pracy zawsze panuje ruch, nawet w najgłębszym okresie stagnacji. Najważniejsze jest prawidłowe zorganizowanie procesu poszukiwania pracy.

    Traktuj wymuszoną zmianę jako okres możliwości i mając zimny umysł, postępuj zgodnie z praktycznymi radami, które zostały sprawdzone czasem.

  1. CV to Twoja wizytówka

CV – to cenna przepustka do rozmowy kwalifikacyjnej. Jakie jest idealne CV? Powinno ono być pouczające, jasno skonstruowane, napisane skrupulatnie, bez żadnych przejęzyczeń.

  1. Szukaj pracy w wielu miejscach jednocześnie.

Poszukiwanie pracy nie powinno ograniczać się do jednego źródła. Rynek pracy musi być atakowany na wszystkich frontach:

Na przykład, korzystając z popularnych wyszukiwarek ofert pracy, takich jak Jooble (tu mógłby być nasz link), pamiętaj, by regularnie aktualizować i wysyłać CV do każdej firmy, która Cię zainteresowała. Przede wszystkim reaguj na gorące i świeże oferty – często pracownik jest potrzebny „na wczoraj”, a poszukiwania są przeprowadzane w trybie pilnym.

  1. Nie bój się odrzucenia

Aby mieć prawdziwy wybór, wysyłaj swoje CV 30-50 razy dziennie. Normalna odpowiedź to 1-2 zaproszenia na rozmowy kwalifikacyjne na 100 przesłanych CV. Nie oznacza to, że coś jest z Tobą nie tak, po prostu tak działa rynek – jest duża konkurencja.

Nie bój się też odrzucenia. Traktuj każdą rozmowę jako doświadczenie, pracuj nad błędami i starannie przygotuj się do następnej rozmowy.

  1. Nie rezygnuj z pracy w niepełnym wymiarze godzin

Zwłaszcza jeśli w ogóle nie ma pieniędzy w rezerwie, a poszukiwanie pracy jest niezwykle istotne. Jeśli wiedza na to pozwala, freelancing to najpowszechniejszy sposób zarabiania pieniędzy.

  1. Dobrze wykorzystaj czas, który tracisz na poszukiwanie pracy.

Poszukiwanie pracy to również praca, ale w elastycznych godzinach. Dlatego w wolnym czasie lepiej racjonalnie spożytkować energię. Zdobądź nową wiedzę: rozwijaj umiejętności zawodowe, opanowuj zawody, ucz się języków obcych – wszystkie środki zainwestowane w edukację na pewno się opłacą. Naucz się nowych umiejętności. Na przykład, opanuj zasady autoprezentacji, zwiększy to Twoją pewność siebie, naucz się podstawowych zasad retoryki – te umiejętności są szczególnie ważne dla pomyślnego wyniku rozmowy kwalifikacyjnej.

Pamiętaj, że poszukiwanie pracy jest bodźcem do rozwoju osobistego, pomaga ono przemyśleć życie, wyznaczyć nowe cele, rozważyć priorytety, zdobyć świeże pomysły i wiedzę. Wszelkie zmiany są zawsze na lepsze. Jooble zaleca, aby w każdej sytuacji kryzysowej starać się kontynuować życie osoby, która myśli o swojej przyszłości.

 

Show Buttons
Hide Buttons