Aplikacje dedykowane dla sprawnego biznesu
W co warto zainwestować, by usprawnić pracę przedsiębiorstwa?

Coraz więcej firm sięga po nowoczesne rozwiązania usprawniające codzienną pracę. To miedzy innymi aplikacje dedykowane dostosowane do indywidualnych potrzeb organizacji. Czym są i w jaki sposób powstają szyte na miarę rozwiązania informatyczne? Opowiada ekspert, prezes Sygnisoft Tomasz Szymański.

Czy wiesz, czego potrzebujesz? Aplikacje dedykowane to nic innego, jak rozwiązania informatyczne tworzone pod konkretne wymagania klienta. Podstawową różnicą pomiędzy aplikacjami pudełkowymi (gotowymi), a dedykowanymi, jest że w przypadku tych pierwszych to firma musi się dostosować do konkretnego rozwiązania, a w przypadku rozwiązań dedykowanych, to system informatyczny jest tworzony i dostosowany do firmy i obsługujących procesów. Wszystko zaczyna się od pomysłu, lub chęci usprawnienia procesu, który funkcjonuje w organizacji.

Dla Sygnisoft realizacja ambitnych, nieszablonowych projektów to codzienność, a zarazem wielka pasja. Budujemy zintegrowane systemy informatyczne obsługujące złożone procesy biznesowe oraz aplikacje mobilne (iOS, Android). Za każdym razem dostarczamy aplikacje dedykowane, indywidualnie projektowane i tworzone pod konkretne oczekiwania, które przynoszą naszym klientom widoczne korzyści biznesowe. Oferujemy m.in. aplikacje wspomagające biznes, które stanowią sedno całego biznesu i oferowanego przez klientów produkty, jak aplikację do handlu na rynku walutowych lub rozwiązania dla ecommerce, czy w końcu serwisy gamingowe. – wymienia Tomasz Szymański, prezes Sygnisoft, dla którego tworzenie aplikacji dedykowanych to sposób na skuteczne wsparcie w rozwoju firmy. Dzięki analitykom, którzy oceniają realne potrzeby i identyfikują procesy danego przedsiębiorstwa, Sygnisoft tworzy aplikacje, które w pełni odpowiadają potrzebom firmy oraz dają możliwość ich modyfikacji i rozwoju o nowe funkcjonalności.

Na rynku dostępne są aplikacje pudełkowe, które wystarczy kupić i są gotowe do użytku. To rozwiązanie jest o wiele tańsze, niż aplikacja dedykowana, co jest niewątpliwym plusem, jednak jej możliwości są ograniczone, co zamyka drogę do wprowadzania indywidualnych rozwiązań i dalszego rozwoju. Takie gotowe rozwiązania znajdują z powodzeniem zastosowanie na przykład w księgowości w małej firmie, gdzie forma pracy jest powtarzalna i uniwersalna dla każdego – zwraca uwagę ekspert.

Aplikacja bezpłatna czy dedykowana. Plusy i minusy rozwiązania.

Na rynku możemy znaleźć coraz więcej rozwiązań pudełkowych, które są relatywnie tanie i dają możliwość szybkiego zaimplementowania w organizacji. Ich uniwersalność powoduje, że zwykle obejmują swym działaniem ograniczoną ilość procesów, które są silnie ze sobą powiązane. Jest to spowodowane tym, że twórcy takiego rozwiązania musieli przyjąć pewne standardowe założenia, które powszechnie występują w wielu organizacjach. Dobrym przykładem jest np. aplikacja do prowadzenia sklepu internetowego, którą na rynku możemy kupić za 500 zł miesięcznie i nie potrzebujemy żadnej dodatkowej wiedzy aby zacząć jej używać. Przyjęte rozwiązania w takiej aplikacji są powszechne, jak możliwość rejestracji klientów, możliwość dodawania produktów, koszyk zakupowy i itd. Takie gotowe rozwiązanie z pewnością znajdzie zastosowanie w startupie, który dopiero rozpoczyna swoja działalność, ale już dla dojrzałego podmiotu, który zatrudnia kilkadziesiąt osób takie rozwiązanie jest nie wystarczające i często utrudnia efektywne prowadzenie biznesu.

Na rynku jest wiele innych, gotowych rozwiązań jak system dla księgowości, system CRM czy systemy do emailingu. Wszystkie te rozwiązanie spisują się idealnie, ale do pewnego momentu, kiedy organizacja staje się większa i wypracowuje nowe procesy biznesowe przychodzi czas na aplikacje dedykowane. Wymagają one zazwyczaj więcej czasu do ich stworzenia i są droższe w wykonaniu. Niemniej ich przewaga jest nie do przecenienie. Po pierwsze to nie firma musi się dostosować do gotowego rozwiązania, tylko rozwiązanie jest dostosowywane do firmy. Aplikacja dedykowana daje możliwość modyfikacji i dalszego rozwoju, co jest istotną przewagą w tak dynamicznie zmieniającym się otoczeniu biznesowym. Aplikacje dedykowane są bardziej kompleksowe, mogą obejmować swym zasięgiem więcej procesów, nie tylko te ściśle powiązane. Większa kompleksowość to również jedno źródło danych do raportów i monitoringu, co jest niewątpliwe przewagą dla dalszego rozwoju i optymalizacji organizacji. Dobrze zaprojektowana aplikacja dedykowana może budować przewagę konkurencyjna na rynku, jej sprawne działania może obniżyć koszty, zoptymalizować obieg informacji – czyli przyśpieszyć działanie całej firmy, a dzięki temu obsłużyć więcej klientów.

Jak to robi Sygnisoft?

Jednym z przykładów realizacji aplikacji „szytej na miarę” dla biznesu jest mobilna aplikacja dla Fundacja Maraton Warszawski. Firma zgłosiła się do Sygnisoft kilka lat temu z prośbą o stworzenie aplikacji, dzięki której klienci będą mogli się zapisać na organizowane biegi. Pierwsze założenia były bardzo proste – uczestnik miałby założyć konto, wypełnić dane do swojego profilu biegacza, zaznaczyć dystans, w którym chce startować oraz opłacić składkę startową uprawniająca startu.

W ramach rozwoju firmy oraz wzrostu popularności imprez biegowych, Fundacja zgłasza się do Sygnisoft z potrzebami nowych funkcjonalności w aplikacji. Z kolejnym rokiem pojawiła się możliwość wprowadzenia biegu sztafetowego, takiego usprawnienia nie było do tej pory w żadnej aplikacji pudełkowej dostępnej na rynku, ponieważ podstawowa aplikacja nie zakłada łączenia kont biegaczy, co wymagane jest przy biegach sztafetowych – mówi Tomasz Szymański. – Dzięki temu, że klient do realizacji wybrał naszą firmę mógł dowolnie modyfikować aplikację zgodnie z potrzebami i rozwojem biznesu, czego skutkiem jest aplikacja łącząca zarówno biegaczy indywidualnych jak i tych, którzy równocześnie chcieliby spróbować swoich sił w biegu grupowym – dodaje.

Choć realizacja takiego zadania wydaje się nieskomplikowana, analitycy musieli dokładnie zastanowić się nad sposobem połączenia kont czy modyfikowania zależności między biegaczami. Zespół dedykowany do tego projektu miał nie lada wyzwanie w stworzeniu idealnego rozwiązania, w której było odporne na błędy i duplikowanie się startów.

– Kolejnym wyzwaniem było dodanie możliwości zamiast opłaty startowej przekazanie środków na wybraną fundację typu non profit. Największym wyzwaniem tej funkcjonalności było oprogramowanie procesu aby potwierdzić, że dany użytkownik dokonał takiej opłaty w wybranym niezależnym podmiocie zewnętrznym. – tłumaczy Tomasz Szymański, prezes Sygnisoft.

Dzięki aplikacji dedykowanej Fundacja mogła rozwinąć kolejną funkcjonalność, mając coraz więcej uczestników zaczął tworzyć społeczność wokół biegów. W aplikacji pojawiają się już nie tylko profile biegaczy. Są to między innymi porady dietetyczne, ćwiczenia dla każdego stopnia zaawansowania wysiłku fizycznego, informacje o kolejnych biegach czy rejestrowanie wyników uczestników oraz monitorowanie ich aktywności w rokrocznych zawodach – mówi.

Aplikacja dedykowana – nieskończone możliwości dla rozwoju firmy Indywidualne podejście do Klienta jest jednym z kluczowych wyznaczników sukcesu.

Dzięki zespołowi specjalistów IT oraz analityków, firma decydująca się na takie rozwiązanie ma pewność, że aplikacja nie tylko przyniesie oczekiwany efekt, ale także pozwoli dalszy jej rozwój i optymalizację. Budowanie trwałej, partnerskiej relacji z Klientem powoduje, że Sygnisoft częściej wraca z pomysłami na dalszy rozwój aplikacji i jej funkcjonalności. Dobrze zaplanowana aplikacja oraz systematyczne jej ulepszanie to dialog prowadzony z użytkownikami za pomocą najnowszych technologii, a nie ma lepszego potwierdzenia na skuteczność działania, jak zadowoleni z efektów pracy dostawcy usługi oraz operatorzy aplikacji. Możliwości współpracy indywidualnej to także szansa na wprowadzenie do biznesu innowacji, która umożliwi widoczność efektów proporcjonalnie do jej rozwoju.

Sygnisoft wychodzi naprzeciw nowym Klientom, a także dba o to, by współpracujący już z nami Kontrahenci mieli możliwość spojrzenia szerzej na swoje produkty czy usługi, by w miejscu brakującego ogniwa pojawiła się aplikacja przyspieszająca proces pracy oraz mierzenia jej efektów. – zachęca Tomasz Szymański, prezes Sygnisoft.

 

TOMASZ SZYMAŃSKI Prezes Sygnisoft W styczniu 2016 roku współtworzył i obecnie zarządza na stanowisku Prezesa firmą Sygnisoft S.A. Jest to Software House, który specjalizuje się w tworzeniu dedykowanych systemów informatycznych, aplikacji B2B i B2C. Jednocześnie od marca 2016 roku objął stanowisko CEO w zagranicznym kasynie internetowym ShadowBet (kasyno online posiada licencję maltańską wydaną przez Malta Gaming Authority i brytyjską, wydaną przez UK Gambling Comission).

Show Buttons
Hide Buttons