Daj się zainspirować!

Własność intelektualna to kluczowe źródło biznesowego rozwoju! Doświadcz, co możesz zyskać dzięki szkoleniu o sile potencjału praw IP.
Badania pokazują, że aż 44,8% PKB w Unii jest generowane właśnie w sektorach intensywnie wykorzystujących prawa na dobrach niematerialnych, co przekłada się na wartość 6,6 biliona EURO (wynik polskiej gospodarki jest niewiele słabszy – aż 42% PKB pochodzi z tych sektorów). Prowadzą właściciele zarządzający znakami towarowymi (37%), za nimi na drugim miejscu są właściciele wzorów przemysłowych i patentów (po 16%). Bardzo charakterystyczny jest fakt, iż te wyniki przekładają się na wyższe blisko o połowę wynagrodzenia pracowników w stosunku do tych występujących w sektorach, które nie wykorzystują tak aktywnie praw własności intelektualnej.
Czym jest zatem owa własność intelektualna (ang. intellectual property, skrót IP)?
To wytwory ludzkiego umysłu przedstawione w materialnej postaci, jak: wynalazki, wzory przemysłowe [design], znaki towarowe, tajemnice przedsiębiorstwa czy utwory. Nazywane są dobrami niematerialnymi i stanowią kluczowe składniki majątku firm. Ich wartość polega na przyznaniu im legalnej strategicznej przewagi, dzięki której „wyłącza się” z pewnych działań konkurencję. Innymi słowy, jest to prawnie dozwolony monopol wspierający firmę na konkurencyjnym rynku. Dobra te to często oryginalne i nowatorskie efekty twórczej działalności człowieka, całych zespołów wynalazców, projektantów, menadżerów czy marketingowców. Innowacyjne rozwiązania, rozpoznawalne marki dla wielu okazują się „żyłą złota” i zmieniają wartość przedsiębiorstw.
Dlaczego właśnie prawa własności intelektualnej?
Wielu ludzi sukcesu doświadczyło upadku swojego pierwszego bądź kolejnego biznesu. Ich majątek narażony był na szereg zmiennych zewnętrznego świata, a to, co pozostało ich prawdziwą siłą i potencjałem, to było to, co umieli, wiedzieli i potrafili robić. To, co zostało z nimi, to niezniszczalny potencjał, który pozwolił na zbudowanie czegoś jeszcze lepszego.
Własność intelektualna idzie właśnie tą ścieżką, dostrzegając to, co wartościowe, w tym, co tworzy ludzki umysł, wyobraźnia. Innymi słowy, to prawo i instrumenty wyjątkowe, bo chronią dobra będące wytworem ludzkiego umysłu, wyobraźni czy te płynące „prosto z serca”. Obecna cyfryzacja sprzyja rozwojowi i niesamowitym wręcz możliwościom skalowania dobrych rozwiązań. Ten romans cyfryzacji z własnością intelektualną stwarza zupełnie inny wymiar, i nie mamy tu na myśli tylko metaverse’u, to także inny wymiar geograficzny, finansowy.
W czym zatem tkwi problem dotyczący korzystania z tych instrumentów?
To brak zrozumienia wiedzy, z której korzystają tylko wybrani, wyedukowani, „sprytniejsi” przedsiębiorcy i menadżerowie czy kraje, które od lat świadomie wspierały swoich przedsiębiorców w rozwijaniu i chronieniu tych praw, ich wycenianiu i skutecznej komercjalizacji. Nieumiejętność korzystania przez polskich przedsiębiorców z tego potencjału wynika z wielu czynników, m.in. braku takiego przedmiotu w systemie edukacji, która to pomija go lub traktuje jak wisienkę na torcie dla wybrańców, i to nawet na studiach prawniczych.
To także brak umiejętności zastosowania zdobytej lub zasłyszanej wiedzy, przełożenia jej na realne potrzeby firmy, projektu. Abstrakcyjność tychże „dóbr niematerialnych” powoduje, że trudniej je „uchwycić”.
Świadoma zmiana – teraz!
Wybór jest dość oczywisty: albo uczymy się i dostosowujemy do zmieniającego się świata, sprawdzamy, jak można z dostępnych instrumentów korzystać, albo prędzej czy później pozostaniemy w skazanym na porażkę świecie. Od ponad 30 lat wspieramy przedsiębiorców – doradzając czy inspirując w latach 90. do zakładania pierwszych w Polsce franczyz. Teraz już nie ma jednak czasu na powolne przymierzanie się do tematu, prokrastynację, szukanie wymówek czy ignorowanie tematu. Ta zmiana dokonuje się na naszych oczach, tu i teraz. Wszystko wskazuje na to, że nastąpi rozwarstwienie na tych polskich przedsiębiorców, którzy skorzystają i się rozwiną, i na tych, którzy pozostaną tą wymierającą kategorią firm.
Naszą misją jest wspieranie świadomych decyzji dotyczących praw IP do budowania przewagi konkurencyjnej, tworzenia nowych niesamowitych projektów, zdobywania wiedzy i korzystania z informacji. Stąd powstał projekt przeznaczony specjalnie dla właścicieli i menadżerów zarządzających.
Czym jest szkolenie Shot IP?
To specjalnie przygotowane szkolenie pokazujące świat własności intelektualnej, ale z perspektywy praktycznych możliwości, ogromnego potencjału informacyjnego, szukania inspiracji czy wręcz gotowych, bezpłatnych i legalnie dostępnych rozwiązań.
Co wyróżnia szkolenie Shot IP?
To nie jest kolejne szkolenie cytujące przepisy prawa. To ogromna dawka inspirujących przykładów, jak można skutecznie wykorzystywać prawa własności intelektualnej i – co najważniejsze – jak je monetyzować. To konkretne propozycje na zastosowanie sprawdzonych rynkowo działań, poparte przykładami – prosto, dynamicznie i bardzo konkretnie. To pigułka praktycznej wiedzy oraz doświadczeń, zbieranych przez ponad 30 lat. Stąd nazwa „shot” – to strzał informacji, którego nie można zapomnieć.
Po szkoleniu będziesz wiedział:
- jak dostrzec prawa IP;
- jak na nich zarabiać;
- jak nie dać się okraść;
- jakie są sposoby monetyzowania praw IP;
- jakie są instrumenty ochrony i gdzie szukać informacji, wsparcia;
- jak robią to inni.
Szkolenie to wulkan praktycznych i natychmiast wdrażalnych sposobów na wykorzystanie potencjału własności intelektualnej w praktyce. Taka inwestycja zmienia raz na zawsze życie właścicieli firm i menadżerów. Szkolenie nie jest instruktażem, jak wypełnić formularz – to strategiczna, inspirująca, kameralna podróż do innego świata.
Kontakt: Poraj Kancelaria Prawno-Patentowa sp. z o.o.
Tel. +48 61 843 21 00 +48 606 765 582
kancelaria@poraj.com
zdjęcie: Piotr Kamiński