Dlaczego warto poznać wina?

 

Wino towarzyszy naszej cywilizacji właściwie od jej zarania. Wraz z początkiem osiadłego trybu życia zaczęto także uprawiać winorośl. Wino w każdym czasie historii towarzyszyło wielkim władcom, filozofom, kapłanom, ale także skromnym rolnikom. Nic więc dziwnego, że zakorzeniło się w historii ludzkości w sposób absolutny i wyjątkowy. 

Także dzisiaj wino jest nieodłącznym towarzyszem kolacji, spotkań biznesowych oraz towarzyskich. In vino veritas – mawiali starożytni Rzymianie, czym opisywali fakt, że wino prowokuje do szczerości, swobodnych rozmów i spotkań. 

Wino to nie tylko sam trunek czy jeden z rodzajów alkoholi, bowiem każda butelka to przede wszystkim indywidualna, wyjątkowa historia. To opowieść o winiarzu, jego rodzinie, pracy i pasji oraz o miejscu uprawy winorośli – tym dokładnym, gdzie rośnie, i tym szerszym, jakim jest region winiarski. Każda butelka kryje w sobie całą moc historii, ogrom włożonej pracy i doświadczenia danego producenta. W tym właśnie kontekście degustacja wina przejawia nam się w zupełnie innym świetle.

Nie od dziś wiemy, że wino jest również świetnym kompanem jedzenia. Profesjonalny wine & food pairing, czyli łączenie wina z potrawami, wymaga nie lada wiedzy i doświadczenia. Natomiast efekty, jakie możemy uzyskać z idealnego połączenia, mogą być pozytywnie zaskakujące i spotęgować nasze doznania kulinarne. Śmiało więc kombinujmy we własnym zakresie z różnymi połączeniami, tak aby odkryć to, co najbardziej nam smakuje.

Samych rodzajów wina na świecie jest tyle, że każdy z nas śmiało znajdzie propozycje trafiające w jego własny gust. Warto także próbować ich wersji z różnych zakątków świata, wedle rozmaitych technik produkcji, oraz doświadczać ich nowych smaków w połączeniu z przeróżnymi daniami. Bowiem ten sam szczep wina, który pozornie jest już nam znany, może prezentować odmienny styl w zależności od kraju i regionu pochodzenia czy samego pomysłu winiarza.

Butelka wina może być także ciekawym pomysłem na wyjątkowy prezent, zarówno dla bliskiej nam osoby, jak i dla partnera biznesowego. To nie tylko elegancki podarunek, ale także coś, co może wywołać emocje i wspomnienia związane z danym krajem, miejscem czy ważnym momentem w życiu. Przykładowo wybierzmy taką butelkę wina, która swoim rocznikiem będzie unikatowa dla danej osoby i przywoła wyjątkowe dla niej chwile.

 

Smakować i poznawać wino

Degustacja wina często niesłusznie kojarzy nam się z jakąś wyrafinowaną sztuką przeznaczoną jedynie dla ekspertów, koneserów i badaczy win. Nic bardziej mylnego. Jest to po prostu smakowanie wina połączone z chwilą zastanowienia i dyskusją na temat jego aromatów, wyczuwalnych smaków oraz zdefiniowaniem naszych własnych wrażeń.

Degustowanie wina i nieco bardziej wnikliwe spojrzenie na nie pozwoli nam nie tylko poszerzać naszą ogólną wiedzę o świecie win, ale przede wszystkim świadomie je konsumować, co prowadzi do wyrobienia własnego gustu. Dzięki świadomemu smakowaniu wina możemy znaleźć swoje ulubione style, co ułatwi nam później wybór odpowiedniej butelki w sklepie oraz pozwoli uniknąć niechcianych pomyłek. Dzięki poznaniu nawet kilku podstawowych rodzajów szczepów, aromatów, budowy i złożoności win będziemy w stanie również trafniej dobierać wino do jedzenia, zarówno w warunkach domowych jak i w restauracji. Pozwoli to na podniesienie rangi spotkania oraz spowoduje dodatkowe, pozytywne doznania gastronomiczne naszych gości. 

Warto zauważyć, że wspomniana na początku łacińska sentencja wcale nie straciła na znaczeniu, ponieważ także i dziś wino w towarzystwie buduje relacje międzyludzkie. Otwiera na szczerą rozmowę i ośmiela do dzielenia się emocjami. W takim przypadku degustacja wina może stać się formą rozrywki i stanowić doskonałą okazję do integracji kameralnej grupy, która we własnym gronie dzieli się przemyśleniami i winnymi preferencjami. Czasem przeradza się to w swego rodzaju warsztat, podczas którego poznajemy historię degustowanych win, a w grupie powstaje dyskusja o ukrytych w winie akcentach.

Degustacja może być również świetnym urozmaiceniem wieczoru, bankietu, kolacji czy spotkania biznesowego, podczas których możemy usłyszeć ciekawe historie ze świata wina i dogłębniej przyjrzeć się temu, co mamy w kieliszku.

 

Kameralnie lub w szerszym gronie

Degustacja wina może odbyć się w małej grupie lub w szerokim gronie. Ta pierwsza zazwyczaj liczy maksymalnie kilkanaście osób. Uczestnikom zgromadzonym wokół stołu pełnego delikatnych mięs, dojrzewających serów, świeżego pieczywa i oliwy serwowane są wybrane wina. Ich selekcja nie jest przypadkowa, a dobrana tak, aby prezentować spójną tematykę spotkania. Każde z nich jest omawiane, zarówno pod względem charakterystyki, historii, jak i idealnego połączenia z potrawami. Uczestnicy mają okazję do wymiany swoich wrażeń i wspólnej dyskusji. Ten rodzaj degustacji przypomina wieczorne spotkanie, podczas którego początkowo zagłębiamy się w świat wina, ale mamy też czas na wzajemną integrację. W końcu wino sprzyja swobodnym rozmowom.

Natomiast degustacja dla szerszego grona, podczas bankietu czy kolacji, to ciekawy pomysł na nieszablonową atrakcję wieczoru. Krótka opowieść o winie, które pojawiło się w kieliszkach naszych gości, pozwoli przenieść ich myśli do miejsca jego pochodzenia i podkreślić jego wartość. Obecność sommeliera na takim spotkaniu bez wątpienia podnosi jego rangę i dodaje prestiżu.

 

Przybliżamy wino pod każdym kątem

Winokąt to nasza firma, która powstała z połączenia pasji do wina i chęci dzielenia się wiedzą o nim. Prowadzimy ją we dwoje, łącząc wspólne życie zawodowe i prywatne. Jak to się właściwie zaczęło? Wojtek zdobył doświadczenie sommeliera w warszawskiej restauracji Kieliszki na Próżnej, następnie jako doradca klienta w specjalistycznym sklepie z winem. Przez kilka lat poszerzał swoją wiedzę o winie we własnym zakresie, dzięki czemu w 2021 roku został zwycięzcą Międzynarodowych Mistrzostw Młodych Sommelierów organizowanych w Polsce. Natomiast Ewa, zarażona pasją do wina, zdobywała doświadczenie ścieżką edukacyjną, co odzwierciedla zdobyty certyfikat WSET 3 – najwyższy stopień kursu wiedzy o winie dostępny w Polsce. Dzięki temu oboje pozyskaliśmy wiedzę i doświadczenie, które pozwoliło nam rozpocząć naszą zawodową pracę z winem. Ogólnie rzecz biorąc, jesteśmy miłośnikami wina, dobrego jedzenia i wszelkich podróży oraz staramy się łączyć wspólne zainteresowania z codziennym życiem.

Nasza winiarska droga przerodziła się w pomysł na życie i pracę, której celem jest przybliżanie świata win w taki sposób, aby ich złożony temat stał się przyjemny i dostępny dla każdego. Zaczynając od uprawy winorośli i produkcji wina, przez zrozumienie charakteru konkretnych szczepów do praktycznej pomocy w codziennym wyborze wina kupowanego w sklepie, jak i wybieranego w restauracji.

Jako Winokąt zajmujemy się organizacją szkoleń i degustacji wina, zarówno prywatnych, dla małego grona miłośników win, oraz tych organizowanych podczas różnego rodzaju wydarzeń. Szkolimy także konsultantów ślubnych, kelnerów i menedżerów gastronomii. Możecie też spotkać nas na różnych eventach winiarsko-gastronomicznych, podczas których serwujemy wino i chętnie o nim opowiadamy.

Do zobaczenia przy kieliszku dobrego wina! Ewa Grzelak, Wojciech Starzycki, Winokąt biuro@winokat.pl, www.winokat.pl

 

 

Zdjęcia: Robert Kuźma

 

Show Buttons
Hide Buttons