Dobry moment na kupno domu

Rynek nieruchomości przeżywa kolejne ożywienie i odnotowuje doskonałe wyniki sprzedaży, kusząc atrakcyjną i obszerną ofertą. Konsumenci coraz częściej decydują się na kupno domów od deweloperów, Ci natomiast dostosowują ofertę do ich potrzeb.

W roku 2015 zanotowano największą liczbę sprzedanych lokali przy równoczesnym zachowaniu równowagi pomiędzy popytem a podażą. Dobra sytuacja rynkowa – koniunktura oraz stabilne ceny surowców i gruntów, pozwoliły branży utrzymać atrakcyjne stawki mieszkań oraz precyzyjniej dostosować swoje oferty do potrzeb rynku i klienta.

Moda na budownictwo jednorodzinne

Wraz z wzrostem transakcji na rynku nieruchomości, widzimy zmianę pewnych trendów zakupowych. Według danych Eurostatu z 2014 roku, aż 53,7 % Polaków mieszka w domu, a od kilku lat odsetek ten konsekwentnie rośnie. W stosunku do pozostałych krajów Europy jest to jednak wciąż niewiele np. w Irlandii w domach mieszka aż 96,7 % populacji, w Wielkiej Brytanii jest to 85,7 %, a w Norwegii 82,6 %. Mimo wszystko tendencja ta pokazuje, że Polacy coraz chętniej decydują się na kupno domu, często nie są to jednak domy wolnostojące, lecz w zabudowie bliźniaczej lub szeregowej.

Trudno jednoznacznie wskazać czynniki, które ostatecznie decydują o wzroście popularności domów jednorodzinnych. Z pewnością przyczynia się do tego powszechny wzrost zamożności społeczeństwa, jego zmotoryzowanie oraz rozwijająca się komunikacja między centrami miast a oddalonymi od nich przedmieściami. To tam powstają suburbie, które pełnią rolę tzw. sypialni dużych aglomeracji, tam również powstaje najwięcej budownictwa jednorodzinnego. Także dostępność kredytów oraz wzrost cen nieruchomości usytuowanych w sercu miasta sprawiły, że pokolenie młodych ludzi, chętniej sięga po alternatywne rozwiązania pod inwestycję. Obecnie najbardziej pożądane są niewielkie metraże, maksymalnie sięgające do 150 mkw. powierzchni. Trend ten zauważyli również deweloperzy.

Obserwujemy stały spadek powierzchni domów. Duże metraże pozostały wyłącznie w budownictwie rezydencjonalnym, które realizowane jest stosunkowo rzadko. Widzimy jak uciera się przekonanie, że budownictwo ogólnodostępne, nie powinno przekraczać 150 mkw. Jeszcze mniejsze metraże są realizowane w budownictwie szeregowym lub atrialnym, gdzie spotykamy się z mieszkaniami o metrażu około 80 mkw., które cenowo są atrakcyjną alternatywą dla mieszkań w centrum – mówi Jakub Mrówka, prezes Novisa Development, jednego z największych deweloperów w Polsce specjalizującego się w jednorodzinnym budownictwie mieszkaniowym.

Mieszkanie w standardzie domu?

Konsumenci coraz częściej w swoich decyzjach zakupowych uwzględniają nowe trendy takie jak: energooszczędności, ekologiczność czy wykorzystanie nowych technologii, są to wartości, które deweloperzy muszą uwzględniać w swoich projektach. Wciąż jednak kluczowymi czynnikami, wpływającymi na finalną decyzje są: cena i lokalizacja inwestycji. Stąd też nowe formaty mieszkaniowe, które zakładają niewielki metraż przy równoczesnym utrzymaniu standardów jakie oferuje dom. Novisa Development specjalizuje się właśnie w takich rozwiązaniach.

– W naszych projektach uwzględniamy naturalny komfort, który powinien wynikać z faktu posiadania własnego domu. W związku z tym, projektując jakąkolwiek inwestycje, każdemu zapewniamy dostęp do swojego ogródka i poddasza, a nawet kominka w salonie. Uważamy, że to właśnie te elementy umożliwiają budowę prawdziwej atmosfery domowego ogniska – wyjaśnia Prezes Jakub Mrówka. W naszym najnowszym projekcie Novisa Garden w Nowej Woli idziemy o krok dalej. U nas każdy z 44 lokali, bez względu na to czy znajdują się na poziomie 0 czy na piętrze, ma bezpośredni dostęp do własnego ogrodu oraz salon z kominkiem. Czasy, gdy ogród był zarezerwowany tylko dla nielicznych posiadaczy mieszkań parterowych, to już przeszłość – dodaje. Domy w cenie mieszkań są więc realną alternatywą, która może być dużą konkurencją dla wielorodzinnego budownictwa mieszkaniowego.

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Show Buttons
Hide Buttons