Fundusze inwestycyjne – jak inwestujemy w 2021?

 

Rok 2020 był wyjątkowym wyzwaniem dla wszystkich inwestorów indywidualnych, ale również tych instytucjonalnych. Pierwsze półrocze pod znakiem ogromnych spadków, drugie natomiast to czas efektownych wzrostów. Kto mógłby połapać się w tej karuzeli. Na szczęście 2021 rok to czas, w którym możemy na spokojnie usiąść i zastanowić się, w co inwestować, by zarobić. Jak inwestować w 2021 roku? 

Fundusze inwestujące w obligacje bardzo kuszące 

Jak powszechnie wiadomo, najlepszym rozwiązaniem dla osób z małym apetytem na ryzyko jest inwestycja w bezpieczne fundusze gotówkowe. Ostatnie lata ja rynku obligacji to prawdziwe szaleństwo, które daje zarobić praktycznie każdemu, kto inwestuje swoje oszczędności w te aktywa.  

Warto jednak mieć świadomość, że bezpośrednim źródłem takiego stanu rzeczy jest polityka monetarna Polski i innych krajów Europejskich. Jednak luzowanie nie może trwać bez końca – przyjdzie moment, w którym stopy procentowe będą wzrastać, a co za tym idzie, rentowność obligacji nie będzie już tak satysfakcjonująca.  

Rynek akcji odżywa po pandemii 

Rok 2020 kończył się pod znakiem dynamicznych wzrostów rynku akcji. Obecny rok również pokazuje, że gospodarka wyraźnie ożywia po pandemii, co pozwala wygenerować naprawdę imponujące zwroty z inwestycji szczególnie w przypadku tych funduszy, które skupione są tylko na rynku akcji.  

Jednak, jak wiadomo, rynki akcji rządzą się prawami koniunktury. Obecne wzrosty, choć zachęcające do dalszej inwestycji, mogą okazać się nazbyt wydumane, co spowoduje rychły i niezwykle bolesny dla wielu inwestorów spadek. Czy istnieje złoty środek w tej sytuacji? Nie warto inwestować wszystkich pieniędzy w akcje, nawet teraz – w momencie, w którym nic nie zapowiada spadków. Czasem załamanie rynku może zrealizować się w kilka dni, a my nie będziemy w stanie zareagować na czas, by uratować, chociaż te pieniądze, które zainwestowaliśmy.  

Nowe trendy – warto śledzić te branże 

Poprzedni, pandemiczny rok pokazał nam prawdziwy potencjał wielu branż, które zanotowały niesamowite wzrosty wartości. Wystarczy wspomnieć o branży IT, która dzięki rozwiązaniom z zakresu Sztucznej inteligencji czy uczenia maszynowego w dużym stopniu umożliwiły uwolnienie ludzi od wykonywania żmudnych obowiązków służbowych.  

Druga branża, w którą obecnie warto inwestować to branża biomedyczna i genetyczna. Nowe odkrycia w dziedzinie genetyki, szybkiego rozpoznawania nieuleczalnych chorób lub badania nad szczepieniami na choroby takie jak koronawirus są obecnie na ustach nie tylko specjalistów branży medycznej, ale również inwestorów. Myśląc o inwestycjach w branże około medyczne, warto zwrócić uwagę na https://www.nntfi.pl/produkty-inwestycyjne-dla-firm. 

Pamiętajmy również o branży gamingowej. Gry komputerowe to nie tylko rozrywka dla młodzieży. To ogromny rynek, który z każdym rokiem rozwija się, zdobywa nowe rzesze miłośników, a co za tym idzie, zwiększa swoją wartość.  

Dywersyfikacja przede wszystkim 

Rok 2020 był dla inwestorów prawdziwą karuzelą nieprzewidzianych zdarzeń, które miały kluczowy wpływ na wartości funduszy inwestycyjnych. Tak naprawdę każdy następny rok może zaskoczyć inwestorów innymi, równie zaskakującymi chwilami, które przewrócą nasze inwestycje do góry nogami. Czy zatem jedynym wyjściem jest czekać na nieuniknione? 

Nie, jeśli zdecydujemy się na dywersyfikację swojego portfela inwestycyjnego. Jeśli odpowiednio podzielimy swój kapitał i jego części zainwestujemy w zupełnie inne aktywa finansowe, zwiększamy swoją szansę na wolniejszy, ale jednak wciąż miarowy wzrost wartości ogółu inwestycji. Jeśli włożymy wszystko do jednego gniazda, niejako prosimy się o kłopoty. Ta zasada jest jak najbardziej aktualna również w 2021 roku.

Show Buttons
Hide Buttons