Hiszpania – idealne miejsce na rentowną inwestycję w nieruchomości

 

Nieruchomości zawsze stanowią bezpieczny sposób na ulokowanie oszczędności. Warto jednak szukać ich również poza rodzimym rynkiem. Coraz więcej osób interesuje się mieszkaniami na wynajem krótkoterminowy w Hiszpanii i okazuje się, że są to bardzo rentowne inwestycje! Jak kupić apartament w Hiszpanii, jak nim zarządzać i ile można na tym zyskać?

Apartamenty w Hiszpanii – bezpieczna lokata kapitału

Dlaczego właśnie Hiszpania cieszy się tak dużym zainteresowaniem Polaków? Osoby, które już zdecydowały się zainwestować w nieruchomości w tym kraju, podają różne powody. Z czysto finansowego punktu widzenia warto jednak zwrócić uwagę na czynniki, które decydują o rentowności tego typu przedsięwzięć. To m.in.:

  • przyjazny klimat – Hiszpania to jeden z bardziej słonecznych i ciepłych krajów Europy, który przyciąga turystów przez cały rok;
  • wysoki wskaźnik turystyki krajowej – na wynajem krótkoterminowy apartamentów bardzo często decydują się sami Hiszpanie, dlatego nawet ewentualne ograniczenia w poruszaniu się pomiędzy państwami nie wpływają znacząco na zysk inwestora;
  • doskonałe skomunikowanie z Polską i innymi krajami Europy – zarówno regularne, jak i tanie linie lotnicze obsługują połączenia z Polski do atrakcyjnych miejsc w Hiszpanii (m.in. Barcelony, Alicante, Malagi) przez cały rok.

Co więcej, na Półwyspie Iberyjskim nie brakuje bardzo atrakcyjnych nieruchomości. Na wybrzeżu, które cieszy się największym zainteresowaniem turystów, cały czas powstają nowoczesne kompleksy mieszkań i domów. Apartamenty są komfortowe i przestronne, a ich mieszkańcy czy użytkownicy mają dostęp do wielu udogodnień – w tym prywatnych basenów i siłowni, SPA, aquaparków, barów, restauracji oraz sklepów. Co więcej, ich ceny można uznać za naprawdę przystępne – w szczególności w porównaniu do oferowanego standardu. Tego typu nieruchomości powstają m.in. z myślą o inwestorach chcących zarabiać na wynajmie krótkoterminowym. Dzięki sprzyjającym warunkom jest on natomiast bardzo dochodowy.

Wynajem krótkoterminowy w Hiszpanii – ile można zyskać?

Ile dokładnie można zyskać na wynajmie krótkoterminowym w Hiszpanii? Jak w każdym biznesie nikt nie jest w stanie nic zagwarantować, ale odpowiednio zarządzane apartamenty i domy pozwalają uzyskać nawet ponad 7% zwrotu kapitału rocznie. To znacznie więcej, niż obecnie może zaoferować przeciętna lokata bankowa. Czym jednak jest to „odpowiednie zarządzanie”? Czy to oznacza, że aby zarobić, trzeba nieustannie czuwać nad swoją nieruchomością w Hiszpanii? Niekoniecznie!

„Właściciel mieszkania po jego zakupie i przygotowaniu pod wynajem nie musi robić nic. Wystarczy zatrudnić zarządcę, który zadba o wynajęcie apartamentu, a także wszystkie kluczowe kwestie na miejscu. Należy pamiętać, że obsługa nieruchomości na wynajem krótkoterminowy wymaga m.in. pozyskiwania rezerwacji, meldowania i wymeldowywania gości, dbania o czystość, konserwacji czy przygotowania wnętrz zgodnie z wymaganiami wynajmującego. Nasza firma stara się oferować w tym zakresie najwyższy możliwy standard – gości obsługują profesjonalni rezydenci, którzy udzielają im szczegółowych informacji zarówno o samym apartamencie, jak i o okolicy, a także zapewniają wsparcie podczas pobytu. Organizujemy też specjalne pakiety powitalne i poszukujemy nowych, lepszych rozwiązań” – wyjaśnia Łukasz Jakubowski, jeden z właścicieli I&M Group, firmy zarządzającej nieruchomościami w Hiszpanii i wspieraniem Polaków chcących w niej zainwestować.

Wszystkie oferty są opatrzone profesjonalnymi zdjęciami i opisami przygotowanymi przez zarządcę, co zwiększa szansę na skuteczny wynajem. Istnieje również możliwość stworzenia filmów prezentacyjnych z użyciem drona. Co ważne, profesjonalny zarządca dba też o stronę formalną przedsięwzięcia, w tym licencje turystyczne, podatki czy ubezpieczenie nieruchomości.

Zarządzanie nieruchomościami w Hiszpanii – sposób na pasywny dochód

Zarządzanie nieruchomością pod wynajem to obopólna korzyść – zarządca dba o obsługę apartamentu i rozwój interesu, gwarantując właścicielowi stabilny, pasywny dochód. W zamian pobiera prowizję od wynajmu. Obie strony zarabiają tym więcej, im skuteczniej jest zarządzana nieruchomość. Dlatego wybór odpowiedniego partnera to podstawa. I&M Group działa skutecznie od 8 lat, a ponadto cały czas się rozwija i szuka nowych sposobów na dotarcie do wynajmujących dla swoich klientów. Niedawno firma otworzyła swój własny portal rezerwacyjny – Holiday Trip Spain. W przyszłości ma on obejmować cały teren Hiszpanii i zarówno apartamenty, jak i hotele. Niedługo będzie można za jego pośrednictwem zarezerwować też samochód do wynajęcia z odbiorem na lotnisku. Prowadzone są też rozmowy z liniami lotniczymi, aby za pośrednictwem portalu można było zarezerwować cały pobyt.

Oczywiście apartamenty znajdujące się pod opieką I&M Group są umieszczane również na innych popularnych portalach rezerwacyjnych. Właściciel nie musi osobiście zajmować się żadnymi formalnościami związanymi z wynajmem. Dociekliwi i lubiący trzymać rękę na pulsie mogą natomiast zdalnie kontrolować zakładane rezerwacje i opinie na temat apartamentu czy też obsługi. Każdy z klientów I&M Group uzyskuje ponadto wgląd do danych gości i innych ważnych informacji. Zamontowane w ramach innowacji zamki elektroniczne w apartamentach pozwalają nawet monitorować wszystkie wejścia i wyjścia.

Inwestycja w nieruchomości w Hiszpanii wcale nie musi być trudna!

Wbrew pozorom zakup mieszkania za granicą wcale nie musi być trudniejszy od zakupu nieruchomości w Polsce. I&M Group działa również jako agencja nieruchomości, oferując pomoc przy ich znalezieniu i zakupie. Pracownicy firmy wyszukują apartamenty lub domy zgodne z wymaganiami klienta, a następnie dokonują prezentacji kilku najtrafniejszych propozycji. Pomagają też w kwestiach formalnych, tłumaczeniach czy pozyskaniu kredytu.

Tak jest – to nie pomyłka. Aby kupić apartament wakacyjny w Hiszpanii, wcale nie trzeba dysponować gotówką rzędu kilkuset tysięcy złotych (najatrakcyjniejsze nieruchomości kosztują tam od ok. 200 tys. euro wzwyż). Wystarczy część tej kwoty. Resztę można sfinansować za pomocą kredytu w hiszpańskim banku. Z odpowiednim wsparciem wcale nie jest to skomplikowane. Pracownicy I&M Group wspierają również tych Polaków, którzy szukają w Hiszpanii nieruchomości wakacyjnej lub chcą się przenieść do tego kraju na stałe. Informacje na ten temat można znaleźć na portalu www.dlapolakow.com.pl.

Wynajem krótkoterminowy w Hiszpanii – prosta recepta na sukces

Rynek w Hiszpanii sprzyja inwestorom. Jak jednak podkreśla Łukasz Jakubowski, nie oznacza to, że każda nieruchomość będzie tak samo rentowna. Na największe zyski mogą liczyć właściciele nowoczesnych mieszkań lub domów. Istotne są też takie czynniki jak odległość od morza, widok, udogodnienia w budynku lub kompleksie czy też atrakcje w okolicy. Dlatego należy bardzo starannie wybierać nieruchomość na wynajem. Niezwykle ważny jest też standard wykończenia. Po pierwsze, letnicy w większości preferują obecnie nowoczesny styl. Po drugie, nie można zapominać, że wyposażenie i elementy wykończenia podczas użytkowania zużywają się i psują. Każda naprawa czy wymiana zwiększa koszty eksploatacyjne i zmniejsza zysk właściciela. Dlatego warto na wstępie zainwestować w dobrej jakości materiały i trwałe rozwiązania.

Należy też pamiętać, że w tym segmencie rynku do rentowności na poziomie 7% dochodzi się stopniowo. Zwykle w pierwszym roku można liczyć na 5% zwrotu wartości nieruchomości. W drugim roku działalności, gdy zdobywają już pierwsze opinie i rekomendacje, nieruchomości zarządzane przez I&M Group osiągają średnio 6–7% rentowności, aby w trzecim dojść do 7% i więcej.

Nieruchomości w Hiszpanii – ile trzeba zainwestować?

Dla kogo są inwestycje w apartamenty w Hiszpanii? Jeśli chodzi o kapitał, może wystarczyć już kwota rzędu 200 tys. euro. Należy jednak zaznaczyć, że najlepsze wyniki osiągają nowoczesne nieruchomości, a te kosztują najczęściej 300–400 tys. euro. Mowa tu o ofertach z rynku pierwotnego.

Jest to znakomite rozwiązanie dla tych osób, które szukają sposobu na długoterminowe ulokowanie gotówki lub chcą za sprawą kredytu skorzystać z dźwigni finansowej i zbudować solidny pasywny dochód przy znacznie niższym pułapie inwestycji. Przedsięwzięcie niesie za sobą minimalne ryzyko – szczególnie jeśli inwestor skorzysta z profesjonalnego wsparcia przy zakupie nieruchomości, a następnie jej wynajmie. Jest to również znakomite rozwiązanie dla osób, które chcą spędzać część roku w Hiszpanii – niektórzy inwestorzy decydują się nawet na kilkumiesięczne pobyty we własnych apartamentach.

I&M Group działa na hiszpańskim rynku od 7 lat. Obecnie operuje w ramach dwóch oddziałów – w Barcelonie (obsługującym Costa Brava i Costa Dorada) oraz Alicante (obsługującym Costa Blanca i Costa Calida). Specjalizuje się w zarządzaniu nieruchomościami na wynajem krótkoterminowy oraz oferuje profesjonalne wsparcie przy ich zakupie. Współpracując z firmą, można skorzystać z doświadczenia jej założycieli i pracowników, którzy pomogą wybrać najlepszą nieruchomość pod kątem wynajmu. Jesteś zainteresowany tego typu inwestycją? Wystarczy odwiedzić stronę imgroup-spain.com lub portal dlapolakow.com.pl, na których można znaleźć wszystkie niezbędne informacje i kontakt do pośredników.

 

 

 

zdjęcia: Aleksandrs Tihonovs

Show Buttons
Hide Buttons