Jak się przebranżowić na programistę?

 

Ze względu na dynamiczny rozwój branży komputerowej oraz konkurencyjne wynagrodzenia, praca w tym sektorze jest uważana za niezwykle atrakcyjną. Jednak nie są to jedyne czynniki wpływające na decyzję o wyborze ścieżki kariery w tej dziedzinie. Wśród innych elementów, które przyciągają zarówno osoby dopiero planujące swoją karierę zawodową, jak i pragnące zmienić branżę, wymienimy przede wszystkim elastyczną organizację pracy, system przywilejów socjalnych w zakresie oraz dobry stan sektora w czasie pandemii i możliwość realizacji zadań zdalnie. Nie bez znaczenia jest relatywnie duża łatwość znalezienia pracy – rynek wciąż nie jest nasycony konkurencja o pracowników jest bardzo silna wśród pracodawców. Jak rozpocząć karierę w tym sektorze – i naprawdę dostępnym dla każdego? Jak zaplanować skuteczną strategię w IT, która Ci na to pozwoli? Przeczytaj dalszą część artykułu.

Kto może zostać programistą? Wymagane kompetencje i predyspozycje

Sektor IT jest niezwykle różnorodny. Zawody w tej dziedzinie są związane z informatyką w ciągle rozwijających się nowych technologii, ale nie tylko osoba, która wiąże swoją przyszłość z programowaniem, może zawodowo pracować w tej branży. Zatrudnienie w IT obejmuje również role wszystkich architektów, administratorów baz danych, automatycznych testerów manualnych, grafików, kierowników projektów. Wybór możliwych ścieżek kariery jest naprawdę duży. Nie wolno nam zapominać, że jest to branża, która nie znosi stagnacji, jest w ciągłej ewolucji i że pracuje w niej znacznie mniej pracowników niż oferty na rynku.

Czy każdy może realizować się w obszarze IT?

Podobnie jak w przypadku wszystkich innych zawodów, aby skutecznie działać w tym sektorze, musisz mieć pewne rozwinięte umiejętności niezbędne na tym stanowisku.
I to nie tylko znajomość języków obcych, umiejętności techniczne – chociaż, cóż, są one również niezbędne do odniesienia sukcesu w branży. Jednak niektóre umiejętności miękkie wydają się kluczowe, jak na przykład umiejętność logicznego myślenia, czy umiejętność wyciągania wniosków.

Sprawdź więcej o pracy w IT: https://kodilla.com/pl/

Inne niezbędne umiejętności w branży IT to umiejętności interpersonalne. Wbrew powszechnym mitom komunikacja i współpraca to bardzo ważne aspekty pracy w tej branży.
Nieefektywny i niejasny przekaz informacji oraz otwartość na rozmowę utrudniają rozwiązywanie problemów pojawiających się podczas tworzenia projektów. Wpływają też negatywnie na pracę całego zespołu i pogarszają atmosferę na oddziale.

Dowiedz się więcej na: https://kodilla.com/pl/blog/jak-sie-przebranzowic-na-programiste

Studia czy bootcamp?

Jednym z najczęstszych sposobów dostania się do jest ukończenie specjalizacji. Jest to niewątpliwie najskuteczniejsza metoda, wiąże się z długim procesem uczenia się – na który ze względów czasowych nie wszyscy świat może sobie pozwolić. Osoby, które chcą ponownie wejść do branży, będą zainteresowane szybszym zdobyciem niezbędnej wiedzy. Bootcampy są odpowiedzią na tę potrzebę.

Ambitne, ale równie ryzykowne rozwiązanie polega na samodzielnym zdobyciu podstawowej wiedzy o komputerach, korzystając z materiałów dostępnych w Internecie. Osoba podejmująca takie zadanie może mieć trudności z weryfikacją informacji publikowanych w sieci w celu organizacji procesu uczenia się. Wykwalifikowany mentor i sprawdzony plan nauki służą efektywnemu zdobywaniu wiedzy, a certyfikat ukończenia szkolenia jest cennym potwierdzeniem umiejętności kandydata dla przyszłego pracodawcy.

 

Show Buttons
Hide Buttons