Jak wykorzystać potencjał Instagrama i dynamicznych video w biznesie?

 

W ciągu wielu lat pracy w środowisku medialnym zauważyłam, że w świecie biznesu funkcjonuje przekonanie, że Instagram to świetne medium promocyjne, ale dla marek skierowanych do młodej społeczności.

To oczywiście prawda, ale tylko częściowa. Milenialsi i pokolenie Z to nie jedyni odbiorcy Instagrama. Także „poważny” biznes może być beneficjentem regularnych działań w tym medium. Może poszerzyć w ten sposób nie tylko grono odbiorców, ale dodatkowo odświeżyć dotychczasowy profil działalności. W dzisiejszych czasach rozwijanie firmy polega przede wszystkim na bazowaniu na zaangażowanej społeczności, a Instagram daje nieograniczone możliwości bezpośredniego kontaktu z grupą odbiorców. Na tym polega magia i ogromna przewaga social mediów nad innymi platformami marketingowymi – każdy może wykorzystać potencjał nowoczesnych form dotarcia do klienta. Nawet biznesy i marki, które na pierwszy rzut oka są zbyt „poważne”.

Co wyróżnia Instagram spośród innych mediów społecznościowych?

Instagram to kanał komunikacji, który jest zorganizowany wokół aspektów estetycznych. Jednak myli się ten, kto ogranicza go do roli moodboardu z pięknymi zdjęciami. Instagram to przede wszystkim medium, które kształtuje wybory konsumentów. Atrakcyjna warstwa wizualna wzbudza u nich pragnienie posiadania. Dzięki temu prostemu mechanizmowi Instagram jest skutecznym narzędziem promocyjnym i sprzedażowym. Dlatego warto postrzegać go nie tylko jako medium społecznościowe, ale przede wszystkim jako platformę e-commerce i odrębny kanał sprzedaży. To wizualna witryna sklepowa, która umożliwia mobilne odkrywanie produktów. Instagram daje także inną nieocenioną możliwość. Za jego pośrednictwem możesz poznać styl życia swoich odbiorców. Możesz zobaczyć, co ich cieszy, co im się podoba, jakie mają preferencje estetyczne. Możesz wykorzystać tę wiedzę w praktyce, prowadząc do większego zaangażowania i większej konwersji.

Instagram, w zależności od treści, które chcesz przekazać, oferuje wiele formatów publikowania: od klasycznego postu po Stories, IGTV, a także – krótkie formy video – Rolki. To właśnie wokół Rolek w ostatnim czasie kręci się większość instagramowego zaangażowania. Jeśli chcesz szybciej i skuteczniej docierać do potencjalnych klientów, warto zainteresować się tą funkcjonalnością. I wcale nie musisz brać udziału w wyzwaniach, powtarzać układów tanecznych i przebierać się za psa.

Czym są Rolki?

Rolki (oryg. Reels) powstały w odpowiedzi na dominację innego medium społecznościowego, czyli TikToka.

Dlaczego warto wykorzystać ten format w działaniach biznesowych?

W 2021 roku video stanowiło 78% całego mobilnego ruchu. Te liczby brzmią już nie tylko jak zachęta, ale konieczność podjęcia działania. Feed oparty na contencie video stał się faktem. To obecnie jeden z najbardziej efektywnych formatów, dzięki któremu można dotrzeć do nowych odbiorców. Daje możliwość produkowania viralowego contentu, który ma bezpośrednio przekładać się na wzrost liczby obserwujących. Rolki to krótkie, atrakcyjne wizualnie treści video, do których można dodać warstwę dźwiękową oraz efekty specjalne. To kolejny, po Stories, format video, który Instagram oferuje swoim odbiorcom.

Na czym polega różnica?

Storiesy dawały możliwość wrzucania video do 15 sekund. Natomiast Rolki pozwalają na publikację dłuższych materiałów. Nie kończą też swojego żywota po 24 godzinach. Oferują o wiele większe możliwości edycji i efektów specjalnych. To odrębny krwiobieg w ramach aplikacji Instagrama

Najważniejsze powody, dlaczego warto kręcić Rolki

Rolki to niezwykle efektywne narzędzie marketingowe, które umożliwia nowy, kreatywny sposób komunikacji z odbiorcą. Instagram zachęca użytkowników do produkowania krótkich form video. Tak jak w przypadku każdej nowej funkcji, algorytm sprzyja budowaniu jej popularności. Dlatego Rolki oferują największe możliwe zasięgi. Instagram konkuruje z bijącym rekordy popularności TikTokiem i chce wyjść z tej konkurencji zwycięsko. Dlatego Rolki dają zasięgi, które są niemożliwe do osiągnięcia przy wykorzystaniu standardowych formatów, jak post czy Stories.

Na co musisz uważać? Algorytm blokuje treści związane z polityką oraz – uwaga – treści ze znakami wodnymi. To zabezpieczenie przed recyklingiem treści wcześniej opublikowanych na konkurencyjnym TikToku. Rolki dają możliwość dotarcia do nowych odbiorców. Instagram stworzył dla tego formatu środowisko przypominające „globalną wioskę”. Krótkie video są prezentowane nie tylko obserwującym, ale społeczności na całym świecie. Jeśli planujesz lub prowadzisz działania globalnie, to idealna opcja dotarcia do klienta. Instagram wyróżnia Rolki rozbudowanymi opcjami publikowania. Każde video jest dostępne w zakładkach „Eksploruj” oraz „Rolki”, a od niedawna można je również publikować i oglądać na stronie głównej Facebooka. Lepsza ekspozycja w interfejsie działa podobnie jak opcja „Dla Ciebie” na TikToku.

Reelsy, pod atrakcyjną warstwą rozrywkowego video, są skutecznym narzędziem sprzedażowym. Zakup produktów prezentowanych w publikowanych materiałach jest możliwy dzięki przyciskowi „Wyświetl produkty” przenoszącemu do sklepu. Możesz więc traktować Rolki jak minispoty reklamowe z prezentacją oferty i możliwością zakupów „live”.

Od czego zacząć? Co i jak często publikować? Do kogo mówić?

Aby wykorzystać potencjał wszystkich możliwości, które oferują Ci Rolki, należy się odpowiednio przygotować. Prawdopodobnie czujesz zagubienie i przerastają Cię nieograniczone możliwości edycji czy montażu lub nie wiesz, jak robić przejścia i dopasowywać klatki do warstwy muzycznej. Nie przejmuj się. Jak możesz sobie ułatwić zadanie?

Po pierwsze, obserwuj, jak robią to inni. Przejrzyj materiały po hashtagach, które są powiązane z profilem Twojej działalności. Podpatruj konkurencję. Wypisz sobie rodzaje publikowanych treści. Zaobserwuj, które video mają najwięcej interakcji, i wyciągnij wnioski. Następnie zacznij opracowywać swój własny content. Pozytywnym aspektem jest fakt, że Instagram premiuje materiały inspirowane innymi opublikowanymi już treściami. Dlatego to dobry pomysł na rozruszanie swojego własnego profilu. Jeśli zaobserwujesz video, które jest kompatybilne z Twoim biznesem, jego wartościami i charakterem, zrób podobny materiał.

Oczywiście ta rada jest dobra na start. Globalnie stwórz swoją własną strategię obecności w tej sekcji Instagrama. Przemyśl, jak ma wyglądać profil Twojej marki, a potem konsekwentnie trzymaj się tych ustaleń. Jeśli nie czujesz się swobodnie w spontanicznych zdjęciach i akcjach video, możesz wesprzeć się profesjonalną agencją, która pomoże Ci stworzyć materiały. Takie sesje możesz planować kwartalnie lub miesięcznie. Jeśli zdecydujesz się prowadzić działania samodzielnie lub oddelegujesz do tego osoby z działu social media, pamiętaj o okresowym media planie. Dzięki temu uzyskasz nie tylko sensowny plan działań sprzedażowych, ale swobodniej zaplanujesz spójną siatkę. Rolki i konto na Instagramie powinny korespondować i być częścią Twojej identyfikacji wizualnej. Pamiętaj, że Instagram to mimo wszystko kanał bazujący na estetyce i materiały wysokiej jakości algorytm będzie wspierał w pierwszej kolejności.

Bardzo ważne jest, by na początku trzymać się określonego planu publikowania. Nie musisz wrzucać Rolek codziennie. Może to być raz albo dwa razy w tygodniu (oczywiście im częściej, tym lepiej), ale rób to konsekwentnie. Algorytm zapamiętuje systematykę Twoich działań, dlatego jeśli zaplanujesz publikację, zrób wszystko, by materiał znalazł się tego dnia na kanale. Przyzwyczajaj obserwatorów do siebie. Zbuduj nawyk, dzięki któremu będą do Ciebie zaglądali przy porannej kawie czy popołudniowym relaksie. Pamiętaj też, by dopasować rodzaj prezentowanych video do Twojej grupy docelowej. Oczywiście Rolki pozwalają na większy zakres swobody niż publikacje w innych formatach, ale Twoje działania mają docelowo przynosić konwersję i zachęcać do wciśnięcia przycisku „Wyświetl produkty”.

Jak tworzyć content video?

Najważniejszą zasadą tworzenia Rolek jest jasny, prosty i zrozumiały przekaz. Lubię patrzeć na Rolki jak na elevator pitch, czyli przemowę w windzie, w której musisz przekazać najważniejsze informacje o sobie. Rolki oferują Ci przestrzeń czasową do 60 sekund. Pomyśl, jak w tym czasie w nieoczywisty sposób przekazać odbiorcy message marki.Ważne, by sprawnie poruszać się w formatach, które akurat są w trendzie. W internecie znajdziesz niezliczoną ilość kursów, webinarów i tutoriali, które pokażą Ci, jak stworzyć np. dany rodzaj przejścia.

Pomysły na ciekawe Rolki biznesowe

Kamera Reels pozwala na tworzenie contentu bezpośrednio z poziomu aplikacji. Wszystko, co musisz zrobić, to nagrać sekwencję czynności (koniecznie w pionie!), wybrać efekty, przejścia oraz warstwę muzyczną. Nie masz głowy do rejestrowania ujęć w czasie rzeczywistym? Wykorzystaj bazę w telefonie! To prawdziwa skarbnica treści video. Przejrzyj filmy, które już masz, i zastanów się, które klatki możesz ze sobą połączyć. Nie przejmuj się skokami pomiędzy klatkami – Reelsy oferują narzędzie Wyrównaj, które wygładza przejścia. Ciekawą Rolkę możesz stworzyć także ze zdjęć! Za pomocą różnego tempa przejść (dopasowanego do podkładu muzycznego) możesz pokazać np. ostatni rok z życia Twojej marki.

Wpuść obserwatorów na backstage – to ich naprawdę interesuje! Idziesz na spotkanie biznesowe? Nagraj klatkę ze śniadaniem, ujęcie, jak wkładasz buty, a potem – kroki w eleganckich butach. Następnie zarejestruj, jak chwytasz ręką klamkę, i szybkie ujęcie wnętrza sali konferencyjnej przez uchylone drzwi. Sfilmowanie każdej klatki zajmie Ci dosłownie kilka sekund, a montaż w intuicyjnej aplikacji Instagrama – kilka minut. Jesteś na ciekawej konferencji za granicą? Poproś osobę towarzyszącą, by nagrała tę samą sekwencję, gdy idziesz – w różnych miejscach. Pod koniec wyjazdu zmontuj wszystkie klatki – uzyskasz kreatywne i interesujące wspomnienie z wydarzenia.

Masz poczucie humoru? Świetnie się składa, bo społeczność Instagrama kocha zabawne video. Pokaż np. swój sekretny sposób na ukrytą drzemkę w godzinach pracy. Podepnij pod tę Rolkę śmiertelnie poważny głos lektora. Masz w biurze psa? Chyba nie muszę wspominać, że psy i koty to królowie Instagrama? Nagraj krótką sekwencję, gdy Ty się głowisz nad projektem, a potem przejście na psa, który w tym czasie sobie smacznie śpi. Projekt pełen wyzwań? Stwórz przyspieszone video z procesu tworzenia, żeby pokazać obserwatorom, jak wygląda Twoja praca. Jeśli skonfigurujesz opcję Zakupy w appce Instagrama, zyskasz opcję podpięcia produktu, który będzie widoczny dla obserwujących podczas oglądania Rolki.

Jak dodatkowo wesprzeć działania na Instagramie?

Uprzedzę Cię: wrzucenie jednej czy dwóch Rolek niewiele zmieni w życiu Twojej marki. Jak już wcześniej mówiłam, liczy się regularność. Ale są działania, które mogą przyspieszyć napływ obserwujących czy wspomóc zwiększenie widoczności Twoich działań.

Zamiast czekać na komentarze i serduszka, przyjmij postawę inicjatywną. Daj się zauważyć algorytmowi. Jak? Komentuj content udostępniany przez innych użytkowników. Przejrzyj hashtagi, które odpowiadają profilowi Twojego biznesu, i załączaj je do każdej publikacji. Możesz też stworzyć własny hashtag związany z produktem, cyklem czy akcją promocyjną i zaprosić obserwatorów do publikowania postów z tym hashtagiem (np. w zamian za zniżkę).

Pamiętaj, że wszystkie organiczne działania możesz także wspierać płatnymi kampaniami.

Jak widzisz, Instagram to sprawne narzędzie sprzedażowe. Warto wyjść poza stereotypy i myśleć o tym medium w perspektywie biznesowej. A jeśli dalej nie czujesz rozrywkowego i estetycznego klimatu, pomyśl: Czy poważny biznes i rozrywka się wykluczają? Moim zdaniem absolutnie nie. Pamiętaj, Instagram nie jest kaprysem influencerek, które wrzucają filtrowane zdjęcia z wakacji. Rolki to nie tylko nowa moda, ale także, a może przede wszystkim, platforma, która pozwoli Ci sprzedawać produkty i utrzymywać bliską relację z obecnymi oraz przyszłymi obserwującymi.

 

Anna Oszajca

Trener autoprezentacji medialnej, twórczyni marek osobistych, mentorka holistycznego podejścia do marketingu osobistego. Producentka video, specjalistka mediów, założycielka Akademii Medialnej. Pokazuje, jak wykorzystać wizerunek w social mediach do tworzenia reputacji i jak występować, żeby inni chcieli to oglądać – a następnie kupować właśnie od Ciebie. Certyfikowany trener Instytutu NAO, trener Heksagon Group i zdobywczyni fakultetu Uniwersytetu w Cambridge.

Jeśli czujesz, że Twój biznes potrzebuje medialnego boosta, a Ty sam masz dość obaw i ograniczeń, które dławią Cię, gdy masz się zaprezentować światu – Anna jest tym człowiekiem, który pomoże Ci przejść medialną transformację i ze swobodą wyrazić siebie, wykorzystując marketing online w swoim biznesie.

Więcej o Annie przeczytasz na:

www.akademiamedialna.com

www.linkedin.com/in/annaoszajca/

www.facebook.com/oszajcaanna

 

 

zdjęcia: Tomasz Sikora

 

Show Buttons
Hide Buttons