Jesteśmy zależni, więc bądźmy na zdrowych zasadach

Kiedy weźmiemy pod uwagę aspekty społeczne, kulturowe, prawne czy ekonomiczne, zdamy sobie sprawę z faktu, że od wieków w społeczeństwach budowane są zależności. Nie oceniamy ich, czy są dobre, czy złe, po prostu akceptujemy to, że są.

Rozwój dzieci zależy chociażby od sytuacji psychospołecznej rodziców, byt przedsiębiorcy jest zależny od prawa gospodarczego danego kraju, kraj natomiast zależy od regulacji wyższych instancji itd. Im bardziej zaczynamy eksplorować ten temat, tym szybciej dostrzegamy, jak kluczowy w tej całej układance jest mechanizm funkcjonowania jednostki, gdyż to od człowieka wszystko się zaczyna. Bycie niezależnym w życiu przedsiębiorcy oraz tzw. „zdrowego dorosłego” jest idyllą, złudnym marzeniem doprowadzającym w chwili przeciążenia do mechanizmu i polskiego ulubionego stwierdzenia „rzuć wszystko i jedź w Bieszczady”. Mityczna niezależność powoduje osamotnienie oraz bardzo mocne skupienie na jednej najmocniejszej roli społecznej.

Kluczowe w całym procesie jest zdanie sobie sprawy z zależności, jakie posiadamy. To dzięki tej świadomości określamy życiowe priorytety, a na ich bazie możemy dokonywać wyboru, co jest dla nas kluczowe w danym momencie życia. Analiza zawsze dotyczy życia prywatnego i zawodowego. Jeżeli przedsiębiorca wie, za jakie inne role społeczne odpowiada (maks. 4–5 rolami społecznymi jesteśmy w stanie zarządzać efektywnie), to np. jako rodzic będzie nie raz wybierał między przedstawieniem dziecka a podpisaniem ważnego kontraktu bądź doświadczać będzie permanentnego stresu związanego z brakiem odpoczynku czy regeneracji, jeśli nie zadba o swoje zdrowie fizyczne i mentalne. Kluczowe jest odpowiedzialne i zorganizowane funkcjonowanie każdego dnia. Obrana strategia ma znaczenie tylko wtedy, gdy jest realizowana codziennie. Zadania, których się podejmujemy, zwłaszcza te trudne, powodują, że nasze zależności stają się naszym wyborem, co daje nam poczucie sprawczości.

W świecie biznesu te parametry są mierzone przez systemy, oprogramowania, wykluczają emocje, więc z zadaniowego punktu widzenia są łatwe do osiągnięcia. A jak osiągnąć je w życiu prywatnym? Zweryfikuj środowisko, w którym przebywasz, sprawdź, ile czasu spędzasz w pozostałych rolach, co jesz, ile śpisz, co robisz, gdy nie jesteś przedsiębiorcą. Następnie wypisz 10 priorytetów, rzeczy, które chcesz osiągnąć razem z najbliższymi, i wspólnie zweryfikujcie, z którego miejsca startujecie. Jeżeli jako rodzic chcesz zbudować silniejszą więź z nastoletnim dzieckiem, zabierz je na randkę, skup się tylko na jego potrzebach, zauważ, co Ci chce powiedzieć, nie odbieraj telefonów, nie sprawdzaj wiadomości, po prostu bądź rodzicem i ciesz się wspólną chwilą, a gwarantuję, że z perspektywy czasu zdrowa zależność usprawni nie tylko relację rodzic–dziecko.

 

 

Anna Turowska

Przedsiębiorczyni, konsultantka w sektorze odnawialnych źródeł energii, od 2016 roku certyfikowany mentor biznesowy z tytułem Master of Business Administration uzyskanym na uczelni WSB oraz Uniwersytecie Ohio w USA. Od blisko 15 lat wspiera kadry zarządzające średniego i wysokiego szczebla w skalowalności biznesów poprzez wdrożenia procesów operacyjnych.

 

Zdjęcie:Marek Raczyński

 

 

 

Show Buttons
Hide Buttons