Kampania Społeczna „Skrzydła Życia”

Skrzydła Życia to nowy projekt społeczny Ogólnopolskiego Centrum Medycznego (OCM), którego głównym celem jest wskazanie zagrożenia jakim jest brak wiedzy na temat schorzeń, chorób, komplikacji pooperacyjnych seniorów, którzy mieszkają sami. Starsze, samotne osoby bardziej niż inni narażone są na brak odpowiedniej i szybkiej reakcji w sytuacji, gdy źle się poczują, zasłabną czy stracą przytomność.

Skrzydła życia to nie tylko nazwa kampanii społecznej, ale również forma specjalnego dokumentu, na którym znajdą się o danej osobie następujące informacje:

  • wiek
  • płeć
  • przebyte choroby ciężkie (serce, nowotwór, cukrzyca, rozrusznik serca, bajpasy, itd.)
  • grupa krwi
  • zażywane na stałe leki bądź uczulenie na dany składnik farmakologiczny
  • Nr. telefonu na najbliższych osób (rodzina / przyjaciele)
  • Nr. PESEL

Dokument będzie miał format koperty, która zostanie schowana w specjalnie do tego przygotowaną foliową koszulkę, odporna na wilgoć czy zalanie. Zostanie ona umieszczona w miejscu, które jest jednym z najpowszechniejszych w mieszkaniu czy domu. Tym miejscem jest lodówka.

Dlaczego właśnie tam?

Ponieważ to miejsce najczęściej jest sprawdzane przez bliskich i dalszych znajomych czy osoby obce i zawsze wiadomo, gdzie się znajduje – w kuchni bądź w bezpośrednim jej otoczeniu.

Intuicyjnie zawsze spogląda się w stronę lodówki, kieruje do kuchni. I tym razem również, gdy przyjedzie pogotowie a dana osoba będzie już nieprzytomna – istnieje duże prawdopodobieństwo, że lekarz czy sanitariusz będzie się rozglądać, a wówczas zauważy przytwierdzoną na magnesie do lodówki Skrzydła Życia, w kopercie, w której zawarte będą wszystkie, najważniejsze informacje.

To może uratować życie, ponieważ lekarz w chwili przyjazdu do nieprzytomnej osoby będzie wiedział już najistotniejsze informacje dotyczące jej zdrowia.

Cały projekt dotyczący Skrzydeł Życia będzie promowany przez Ogólnopolskie Centrum Medyczne poprzez specjalnie stworzoną pod projekt stronę internetową: www.skrzydlazycia.pl

Pomysłodawczynią kampanii jak i jej twórczynią jest Renata Wozba, wieloletni praktyk z obszaru CSR. To już druga kampania dla Ogólnopolskiego Centrum Medycznego, którą stworzyła. To dzięki takim, społecznym projektom następuje uświadamianie społeczeństwu jak ważna jest świadomość wsparcia starszych, często samotnych osób w tym pierwszym kontakcie przy zagrożeniu zdrowia lub życia!

Kampania społeczna Skrzydła Życia rozpoczyna się we wrześniu br. i potrwa do września 2018 r.

Ogólnopolskie Centrum Medyczne mocno stawia na współpracę przy projekcie z Miejskimi Ośrodkami Opieki Medycznej (MOPS), które w większości jako podopiecznych mają osoby starsze i samotne. To pracownicy MOPS są najlepiej zorientowani w sytuacji swoich podopiecznych. Wybranym ośrodkom zostaną dostarczone bezpłatnie koperty Skrzydła Życia, które następnie zostaną przekazane podopiecznym.

Koperty będę przekazywane kierownikom wybranych placówek po uprzednim przekazaniu danych osobowych podopiecznego. Osoby biorące udział w kampanii będą ewidencjonowane w specjalnie przygotowanym do tego systemie. Stąd przed otrzymaniem dokumentu będą musiały wyrazić zgodę na przekazanie swoich danych osobowych. To pozwoli zachować kontrolę nad projektem, który w pełni jest społeczny. Kopert nie będzie można kupić od osób, nie mających nic wspólnego z kampanią.

Wykaz współpracujących przy projekcie Miejskich Ośrodków Społecznych jak również Uniwersytetów III Wieku będzie udostępniony publicznie na stronie internetowej kampanii. Dokument do wypełnienia będzie można również zamówić poprzez specjalny formularz również na stronie internetowej kampanii. Przez cały okres trwania kampanii społecznej przewiduje się rozdanie kilkudziesięciu tysięcy dokumentów dla osób ich potrzebujących.

Tak jak w przypadku właśnie zakończonej poprzedniej kampanii społecznej Wylecz się Zdrowiem również i w tym przypadku do promowania publicznie projektu będą powołani Ambasadorzy, którym bliski jest temat profilaktyki zdrowia zarówno pod względem cyklicznych badań, jak również aktywności fizycznej czy zdrowego odżywiania.

Ambasadorami kampanii społecznej „Skrzydła Życia” zostało trzech Ambasadorów: Izabela Trojanowska (aktorka, wokalistka), Wiktor Zborowski (aktor), Jan Kuroń (kucharz). Każdemu z tych osób nie jest obca profilaktyka zdrowia. Każda z tych osób doświadczyła osobiście czym jest utrata swojego zdrowia bądź zdrowia najbliższych. Dlatego tak ważne jest reagowanie w trybie błyskawicznym, gdy owo zdrowie jest zagrożone. Czas jest najważniejszy.

www.ocm24.pl

Twórcą kampanii jest Renata Wozba – ekspert z dziedziny strategii marketingowej& PR, wystąpień publicznych oraz Public Affairs. Właścicielka firmy Reewo Marketing&PR Strategy.Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego i Zarządzania Marką w Kolegium Gospodarki Światowej Szkoły Głównej Handlowej. Posiada 17-letnie doświadczenie w obszarze marketingu i Public Relations oraz Public Affairs (PA). Swoją drogę zawodową zaczynała jako dziennikarz informacyjny i publicystyczny. Następnie ścieżkę zawodową ukierunkowała w obszarze PR, PA oraz marketingu. Pracowała na kierowniczych stanowiskach dla spółek w sektorze finansowym, odzieżowym, nieruchomości komercyjnych, telekomunikacyjnym, energetycznym, medycznym. Była również niezależnym ekspertem zarządów i rad nadzorczych firm, które swoją działalność rozszerzały na rynki zagraniczne, w tym rynki wschodnie. Jest współtwórczynią sukcesu wielu produktów na rynku, w tym również o profilu Premium. Doradzała również w obszarze marketingu politycznego. Brała udział w projektach, które wymagały wsparcia z dziedziny public affairs przy współpracy sektora prywatnego z sektorem publicznym, w tym władzami miast. Autorka licznych publikacji prasowych oraz szkoleń z dziedziny strategii marketingowej, PR, PA oraz z zakresu CSR. Zasiada w Radzie Programowej Kongresu Kobiet, największego i najsilniejszego ruchu społecznego, aktywizującego kobiety w Polsce społecznie i politycznie a także w Radzie Programowej Forum Kobiet w Infrastrukturze i Transporcie przy ZDG TOR. Jest członkinią kapituły ogólnopolskiego projektu Hotel Przyjazny Rodzinie.

 

Show Buttons
Hide Buttons