Kawa do gastronomii – jaka będzie najlepsza?
Niezależnie od tego, czy prowadzisz kawiarnię czy restaurację, z pewnością chcesz, by serwowana kawa była najwyższej jakości. Dzięki temu zyskujesz pewność, że goście docenią Twój lokal, polubią i będą do niego wracać. Choć 99% ogólnej produkcji kawy bazuje zaledwie na dwóch gatunkach ziaren (Arabika i Robusta), to różnorodność w ich uprawie przekłada się na mnogość smaków i aromatów. Jak spośród nich wybrać najlepszą kawę dla gastronomii? Już tłumaczymy!
Podsumowanie:
- Każdego roku, na całym świecie ludzie wypijają około 400 miliardów filiżanek kawy! I choć w zdecydowanej większości są to zaledwie dwa gatunki ziaren, to dzięki mnogości sposobów uprawy, zbioru i palenia, a także łączenia możesz wybierać spośród wielu unikalnych kaw dla gastronomii. W zależności od tego, czy prowadzisz profesjonalną kawiarnię, luksusową restaurację czy niewielką firmę cateringową, na pewno warto zwrócić uwagę na jakość kawy ziarnistej.
- To przede wszystkim oczekiwania i potrzeby klientów determinują wybór kawy dla gastronomii. Ze względu na walory smakowe, zazwyczaj będzie to wysokiej jakości 100% Arabika.
- W sprzedaży znajdziesz Arabikę, której aromat i smak determinuje m.in. sposób palenia, miejsce gdzie kawa była uprawiana oraz moment zbioru owoców kawowca. W Tchibo Coffee Service, które jest profesjonalnym dostawcą rozwiązań kawowych na rynku gastronomicznym, dostępna jest wysokiej jakości kawa Piacetto Prestigioso, która składa się z żółtych ziarenek Yellow Catuai, palonych na styl włoski.
Dostępne rodzaje i typy kaw
Ziarno kawy, które wykorzystujesz do przygotowania ulubionego napoju to nic innego, jak pestka owocu rosnącego na kawowcu – drzewie uprawianym w rejonach tropikalnych. W zależności od strefy geograficznej, w której zlokalizowana jest plantacja, metody zbioru i palenia z zaledwie dwóch dostępnych gatunków kawy – Arabiki i Robusty, tworzy się ogromną liczbę unikalnych kaw. Do tego dochodzi jeszcze metoda parzenia, która może albo wyciągnąć z dostępnych ziaren to, co najlepsze, albo stłumić jej bazowy aromat i smak. W przypadku gastronomii, warto wybierać 100% Arabikę od sprawdzonego dostawcy kawy.
Robusta to gatunek znacznie szybszy i łatwiejszy w uprawie. Z tego powodu jest tańsza. Ma więcej kofeiny od Arabiki ale ze względu na ziemisty smak z nutką goryczy oraz niewielki wachlarz smakowy, nie jest polecana do gastronomii. W dobrej kawiarni, restauracji czy coffee barze, barista najpewniej zaserwuje nam espresso, cappuccino czy latte, które wykona ze 100% Arabiki. Ten wybór, to zasługa delikatnego smaku i charakterystycznego aromatu Arabiki oraz dużej różnorodności i bogactwa nut smakowych. Oczywiście na co dzień mamy do czynienia nie tylko z jednorodnymi gatunkowo ziarnami, ale mieszankami, które w zależności od dostawcy kawy przyjmują różne proporcje, jednak do profesjonalnego serwowania napojów kawowych, sprawdzi się 100% Arabika.
Najlepsza kawa dla gastronomii (www.tchibo-coffeeservice.pl)? Odpowiedź jest jedna!
W sprzedaży znajdziesz zarówno jednorodne ziarna premium, jak i tańsze, ekonomiczne mieszanki, jednak w restauracji czy kawiarni, gdzie klienci delektują się filiżanką kawy, z pewnością docenisz produkty najbardziej ekskluzywnych marek, jak np. Piacetto czy Davidoff, które mogą pochwalić się wysokiej jakości ziarnami 100% Arabiki.
W firmie cateringowej, zajmującej się obsługą konferencji i uroczystości rodzinnych, gdzie kawa wypijana jest dosyć szybko i raczej dla poprawy koncentracji, dobrze sprawdzą się ekonomiczne warianty kawy, np. marki Eduscho lub Tchibo.
Pamiętaj, że o ostatecznej jakości napoju decyduje wiele elementów niezwiązanych stricte z ziarnami. To na przykład sposób przygotowania – ekspres ciśnieniowy i przelewowy zaparzą nieco inną w smaku kawę, mimo tego samego surowca. Bardzo ważne jest to, by urządzenie było regularnie serwisowane i obsługiwane przez doświadczonego pracownika z określonymi umiejętnościami. Duże znaczenie ma również przechowywanie kawy – koniecznie w szczelnym opakowaniu, suchym i zacienionym miejscu, bo tylko wtedy ziarna nie stracą początkowego aromatu.