Liderka pewna siebie

 

Siedź prosto. Nie zachowuj się tak, dziewczynce nie wypada. Nie ubrudź się. Nie odzywaj się niepytana. Nie podnoś głosu. Jak będziesz najlepsza, to w końcu Cię zauważą. Jak Ty się zachowujesz? Uspokój się. Bądź cicho. Nie marudź. Najlepiej siedź i nic nie rób, jakby Cię nie było.

Te i wiele innych słów mogłaś usłyszeć w dzieciństwie. Mogły one wpłynąć na Ciebie tak bardzo, że teraz słyszysz je zawsze, kiedy tylko masz możliwość zrobić coś odważnego czy podjąć jakieś wyzwanie. Tylko dziś to nie inni mówią to do Ciebie. Dziś mówi to Tobie twój wewnętrzny głos, który który skutecznie sabotuje Twoje możliwości i ogranicza Twój potencjał. Może jest coś, co mogłabyś zrobić? Coś co wykracza poza Twoje wyobrażenie tego, co wypada, a tego co nie wypada? I chciałabyś zrobić „to” i już prawie zaczynasz, aż nagle Twoje serce przechodzi fala lęku i pojawia się myśl: „nie dam rady, nie potrafię, jestem za słaba, nie uda mi się”. Chciałabyś sięgnąć po wyższe stanowisko lub chociażby skoczyć na bungee. Chciałabyś mieć więcej odwagi, tupetu, pewności siebie… Nieustannie porównujesz się z innymi osobami i czujesz, że nie jesteś tak dobra, mądra lub piękna jak one?

Aż spotykasz kobietę, która jest pewna siebie i tą pewnością przyciąga innych jak magnes. Ma w sobie coś, czego nie można dotknąć, ale wszyscy widzą, że ona to ma. Widać to w jej sposobie poruszania się, mówienia, w uśmiechu. Myślisz sobie: ”Ona jest lepsza, ma więcej energii, szczęścia, odwagi i siły wewnętrznej.”

Kim ona jest? Co takiego ma, że potrafi stać się dla siebie i innych Liderką pewną siebie?

Żeby odpowiedzieć na to pytanie musimy najpierw doprecyzować, co w ogóle oznacza „pewna siebie”. Czy pewna siebie to kobieta zarozumiała, arogancka, pyszna? A może to taka kobieta, która wie czego chce i sięga po wszystko, co jej tylko przyjdzie do głowy?

Kiedy spotykam na swojej drodze kobietę, która wytrwale dąży do postawionych sobie celów to często słyszę od innych, że jest zadufana w sobie, że uważa się za pępek świata czy karierowiczkę. Słyszę, że normalny dom to nie jest dla niej, że pędzi nie wiadomo, gdzie i po co.

Z drugiej strony, kiedy kobieta siedzi w domu i opiekuje się dziećmi to pojawiają się głosy, że jest „kurą domową” i nie chce jej się pracować.

Nie zawsze to jak postępuje, Liderka pewna siebie, jest popularne. Często inni mają lepszy pomysł na nią i na to, co robi, ale ona idzie dalej przed siebie, realizując pomimo przeszkód i trudności swoją wizję i swoje marzenia.

Bycie Liderką pewną siebie nie jest zarezerwowane tylko dla kobiet, które spełniają się zawodowo. Bycie Liderką zaczyna się od przewodzenia samej sobie, od zrozumienia samej siebie. Liderka ma jasno określony kierunek życiowy i cel, do którego dąży. Dzięki tej wewnętrznej klarowności i determinacji wewnętrznej jest silna i zdecydowana. Czuje swoje emocje i rozumie swoje gorsze i lepsze dni. Jej pewność płynie z zaufania do samej siebie, bo ona już wie, co może i jak duży jest jej potencjał.

Zaufanie do siebie daje jej wewnętrzny spokój i siłę do dążenia w określonym kierunku. Ona już wie że „nie jest zupą pomidorową” i nie wszyscy muszą ją lubić.  Wie, że nie da się zadowolić wszystkich i dzięki temu, kiedy trzeba, potrafi odpuścić. Liderka pewna siebie wszystko może, ale już nic nie musi.

Nie musi być pochwalona, by czuć satysfakcję z osiągniętego celu. Nie potrzebuje, by ktoś ją pogłaskał po głowie i powiedział, że świetnie coś zrobiła. Docenienie wysiłku jest dla niej ważne, ale nie jest niezbędne w budowaniu poczucia własnej wartości. Także bez tego jest pewna swoich możliwości, przeciwstawia się narzuconym ograniczeniom i dąży do realizacji własnych marzeń.

Takich kobiet dookoła nas jest wiele:

  • Maria Skłodowska-Curie, która jako pierwsza kobieta ukończyła Sorbone,
    Była podwójna laureatką nagrody Nobla, fizyczką i chemiczką, prekursorką radiochemii.
  • Kahtrine Switzer, która jako pierwsza kobieta w 1967 roku pobiegła w maratonie bostońskim.
  • Amelia Earhart jako pierwsza kobieta w 1932 roku przeleciała samotnie nad Atlantykiem.
  • Margaret Heafield opracowała oprogramowanie lotu na pokładzie Apollo NASA.
  • Josephine Esther Mentzer w 1946 roku założyła małą firmę kosmetyczną, Estée Lauder, która w ofercie miała tylko jeden krem sprzedawany w słoiczku. 

Być może w swoim otoczeniu również masz takie osoby. Wystarczy tylko rozejrzeć się dookoła, aby je dostrzec.

Często kobiety zadają mi pytanie – Czy jest możliwe, aby one obudziły swoją wewnętrzną Liderkę i jak to zrobić?

Pierwszym krokiem jest jasne zrozumienie i określenie tego, czego się w życiu pragnie. Zaakceptowanie swoich mocnych i słabych stron. Zrozumienie swoich strachów i lęków. Otwartość na to, co przyjdzie.

Drugim krokiem jest danie sobie zgody na popełnianie błędów.

Trzeci krok to stworzenie własnej listy marzeń, a potem zamiana tej listy w cele i krok po kroku realizowanie tego, co znalazło się na kartce. Celuj w księżyc, a wylądujesz co najwyżej na jakiejś gwiazdce, celuj w słońce, a dolecisz do księżyca.

Czwartym krokiem jest danie sobie zgody na bycie odważną i ryzykowanie lub, jak kto woli, chwytanie okazji, które dookoła się nadarzają.

Piątym krokiem jest bycie asertywną, a nie agresywną czy bierną. Choć często to mylimy to zawsze warto pamiętać, aby nie krzywdzić innych swoim zachowaniem.

I po szóste, chyba najważniejsze, to danie sobie zgody na bycie sobą i akceptowanie tego, jaką się jest, razem z uwzględnieniem swoich zalet i niedoskonałości.

Gdy usłyszysz od kogoś znajomego, że się zmieniłaś to podziękuj, bo właśnie rozpoczął się proces budowania wewnętrznej pewności siebie. On nie musi się innym podobać, ale Ty już to wiesz i masz wewnętrzną pewność, że to, co robisz, jest słuszne.

Kobieta pewna siebie to chodzący magnes, przyciągający wzrok innych. Ona promieniuje swoją wewnętrzną siłą. Jest lekka, jakby unosiła się leciutko nad ziemią. Zachwyca już przy pierwszym spotkaniu. Ma pewny wzrok i nie odwraca go w drugą stronę speszona. Idzie stabilnym krokiem, a na jej twarzy maluje się łagodny uśmiech. Wie, że jest wystarczająca i nie musi nikomu nic udowadniać. Po prostu ma w sobie „to coś”.

Magdalena Wojtkowiak

Jest akredytowanym coachem ACC ICF, trenerem biznesu, Masterem Reiss Motivation Profile oraz businesswoman. Od wielu lat prowadzi z sukcesem firmę szkoleniową Future Skills. Pomaga przedsiębiorcom, zespołom i pracownikom doskonalić umiejętności biznesowe z zakresu budowania zespołów, motywacji i efektywności osobistej.

 

Show Buttons
Hide Buttons