Matka, żona i… businesswoman

Stereotypowa kobieta według znacznej części społeczeństwa to kobieta, która jest przykładną mamą i żoną. Zajmuje się domem, gotuje obiady, robi pranie i wychowuje dzieci.

Kobiety żyjące w przekonaniu, że tak powinno być i to mężczyzna powinien pracować na utrzymanie gospodarstwa domowego, nawet nie zauważają momentu, w którym stają się zrzędzącymi kurami domowymi, zaniedbanymi kochankami własnych mężów, a co gorsza, osobami pozbawionymi jakichkolwiek ambicji. Ich jedynym celem dnia jest otwarcie wieczorem butelki wina i obejrzenie kolejnego odcinka „Mody na sukces”. Można zauważyć, że stereotypowe kobiety często borykają się z brakiem pewności siebie, że zbytnią wrażliwością czy lękiem przed porażką, dlatego też nie wypływają na głębokie wody.

Prawda jest taka, że w każdej z nas drzemie ukryta siła, którą trzeba tylko wyzwolić, aby osiągnąć spełnienie.Ja osobiście wolę kieliszek dobrego wina w doborowym towarzystwie, dlatego też pełnię rolę zarówno mamy, jak i żony, ale przede wszystkim prężnie rozwijam się na szczeblach zawodowych, prowadząc 13 spółek, i aktywnie uczestniczę w ich życiu. Mimo bardzo dużej aktywności zawodowej znajduję czas na wychowanie dziecka, sport, rozrywkę, a nawet na zrobienie rano jajecznicy dla męża. Wszystko jest kwestią zorganizowania czasu, jak i umiejętnego dobierania sobie towarzyszy życia.

Na szczęście silnych kobiet jest coraz więcej. To typowe businesswoman, które zajmują wysokie stanowiska, są przebojowe i kreatywne. Kobiety, które w wolnych chwilach, mimo ogromu pracy i obowiązków rodzinnych, potrafią znaleźć czas na urlop, podróżując pomiędzy plażami i górami.

Od kilku lat kobiety zaczynają przejmować kontrolę w świecie biznesu i nie jest już to temat tabu.

Coraz więcej kobiet odnosi spektakularne sukcesy, rozwija się, zarządza dużymi projektami.

Kobiety ciężko pracują i nie poddają się. One walczą o swoje, bo wiedzą, że zasługują na to, co najlepsze. To była kwestia czasu, aby era silnych kobiet się zaczęła. Od dawna społeczne role męskie i kobiece nie są już takie jednoznaczne. Jak pokazuje życie, kobiety na stanowiskach menedżerskich są nie do przebicia w obszarze dobrej organizacji pracy, mają wysoki poziom etyki, a także gotowość do rozwoju oraz przyswajania nowych kompetencji.

Różnica na etapie efektywności pomiędzy kobietami i mężczyznami w przypadku stanowisk kierowniczych oraz menedżerów jest nieznaczna. Jednak, jak się okazuje, im wyżej w hierarchii, tym większa jest przewaga kobiet. Wynika to głównie z woli walki. Nie jest tajemnicą, że kobiety muszą bardziej się starać, by awansować na wyższe stanowiska – czyli po prostu być lepsze od mężczyzn, dlatego też częściej uczestniczą w spotkaniach czy szkoleniach, na których uczą się, w jaki sposób osiągać szczyt zawodowy.

Jako kobiety biznesu przybieramy wiele masek. Odgrywamy w życiu kilka ról. Od czułej żony przez wrażliwą mamę aż po bojową businesswoman. Mierzymy się często z trudnościami dnia codziennego, otaczamy się pancerzem, aby uniknąć niepowodzenia.

Każdej z nas zdarzają się chwile zwątpienia w siebie. Zastanawiamy się czasem, czy na pewno jesteśmy we właściwej branży, czy nie spędzamy zbyt dużo czasu w firmie, a nawet zaczynamy wątpić w sens naszej pracy. Mądra kobieta biznesu zdaje sobie sprawę, że czasami trudno jest uniknąć wątpliwości, ale to są chwile, które ona wykorzysta jako siłę napędową. Bizneswoman nadal wierzy w siebie i w biznes, który prowadzi, a przeciwności losu wykorzystuje, by rozwijać silne poczucie własnej wartości. Silna kobieta akceptuje siebie taką, jaka jest.

Myślę, że to pasja jest najważniejszą rzeczą, która sprawia, że człowiek idzie do przodu. Pomimo wszelkich przeciwności losu pasja działa jak siła napędowa. Zwykle to nie chęć zysku, a właśnie miłość do tego, co się robi, przynosi owoce. Dlatego ważne, by znaleźć swoją pasję, uwierzyć w nią i zamienić w coś, z czego możemy być dumni. Kobieta biznesu wytrwale dąży do przekształcenia swoich planów w rzeczywistość, a decyzje podejmuje z myślą o przyświecającej jej misji.

Zawsze stara się poprawić pozycję firmy, zarówno jako pracownik, jak i jej właścicielka. Kobieta biznesu skupia się na celu i wytrwale dąży do jego realizacji. Wydaje mi się, że znaczna część mężczyzn we współczesnym świecie boi się silnych kobiet. Mężczyzna w spotkaniu z taką kobietą traci swoją odwieczną męską przewagę i staje się „tylko” mężczyzną – a nie kimś, kto z racji płci może czuć się lepszy i pozwolić sobie na więcej.

Dzieje się tak dlatego, że silne kobiety cechuje przede wszystkim nieugiętość. Żaden mężczyzna nie jest w stanie nam wmówić, że nie jesteśmy wystarczająco dobre, aby wykonać jakiekolwiek zadanie.

Kiedy cały świat staje nam na drodze, dążymy do osiągnięcia zamierzonego celu nawet wtedy, gdy porażka jest nieunikniona. Uczymy się na błędach i doskonale rozumiemy, że są one częścią naszego sukcesu.

Pisząc o sukcesie, nie mogę wspomnieć o jednym z ważniejszych aspektów, które wpływają na naszą pozycję.

Kapitał społeczny

Niekiedy nie zdajemy sobie sprawy, jak ważne jest to, jak wykorzystujemy swoje kręgi znajomości i relacje społeczne na różnych etapach życia i kariery zawodowej. Możemy wyróżnić kapitał wiążący i kapitał pomostowy. Ten pierwszy dotyczy naszych relacji rodzinnych i osobistych, i to właśnie on ma bardzo duże znaczenie w rozwoju kariery. Kapitał pomostowy jest również niezwykle istotny. Oznacza on budowanie relacji z osobami napotkanymi w życiu czy to w drodze edukacji, czy też pracy.

Wiele osób nie ma pojęcia, jak ważne jest rozwijanie sieci kontaktów, albo nie wie, jak to zrobić. Dobrym sposobem jest pojawianie się na licznych eventach branżowych, szkoleniach czy nawet uczestnictwo w studiach podyplomowych. Jest to bardzo wspierające i pomocne, szczególnie w początkowym etapie naszej wspinaczki na szczyt. Możemy w ten sposób wymienić się doświadczeniami, poznać różne perspektywy, a przez to rozwiać niektóre z towarzyszących nam wątpliwości.

Kobiety sukcesu nie zapominają, że same mogą mniej niż w zespołach i z silnymi partnerami. Dlatego dbają o swój system wsparcia – rodzinę, przyjaciół, partnera. Nie tylko nie boją się prosić o pomoc, ale wręcz robią to w sposób celowy i z odwagą. Nie ma jednej recepty na zostanie kobietą sukcesu, bo każda historia jest inna. Trzeba znaleźć swoją ścieżkę i nią podążać. Aby jednak udało się osiągnąć sukces zawodowy, warto jest kierować się kilkoma zasadami, m.in. podejmować wyzwania, nie bać się zmian, walczyć o swoje, wierzyć we własne siły, nauczyć się mówić nie, przyjmować odmowy i akceptować porażki, ciągle się rozwijać, zawiązywać nowe znajomości, planować, wyznaczać cele czy delegować zadania. Dzięki temu będzie tylko prościej wejść na szczyt, ale także utrzymać się na nim, zachowując właściwy balans między pracą a rodziną, zdrowiem, czasem wolnym. Nie zatracaj się w pogoni za sukcesem. Nie dąż do bycia doskonałą za wszelką cenę, naucz się odpuszczać i poświęcać czas sobie i swojej rodzinie.

Zadbaj również o swoje ciało i umysł. Odżywiaj się zdrowo, wcześniej wstawaj, zorganizuj sobie codzienną dawkę ruchu.

Każda kobieta ma w sobie SUPERMOC i warto ją z siebie wydobyć.

Ty też możesz taka być!

Możesz działać i dążyć do swojego sukcesu.

 

Magdalena Lockau

Pomysłodawca i założyciel Szkoły Biznesu w Niemczech. Współwłaściciel największego biura księgowego w Niemczech. Wykładowca na uczelni Asbiro.

 

zdjęcia: Jacek Zamaro

Show Buttons
Hide Buttons