Niewykorzystany potencjał QR kodów

QR kody wszyscy o nich wiedzą, nie używa nikt. Takie zdanie usłyszałem ostatnio w kuluarach pewnej konferencji. Ale czy naprawdę tak jest? Gdy przyjrzeć się materiałom reklamowym i informacyjnym, np. instytucji państwowych, okazuje się, że obecność QR kodów jest jednak zauważalna.

Nawet w podręczniku mojej córki znalazłem QR kody prowadzące do filmów edukacyjnych… Wygląda na to, że wprawdzie bez fajerwerków, ale weszły one jednak do użycia, choć na razie przekaz wydaje się jednostronny (wydawcy umieszczają kody, ale wciąż nie są one tak popularne wśród odbiorców tych treści).

Dlaczego tak się dzieje? Wielu producentów i przedsiębiorców korzysta z dobrodziejstw tego rozwiązania m.in. ponieważ jest ono… darmowe lub jego wdrożenie jest niedrogie. QR Kody są widoczne na reklamach, na dowodach rejestracyjnych i na niektórych produktach. Dają one możliwość dotarcia do treści, które pragnie przekazać firma klientowi końcowemu. W wielu przypadkach na rynku można znaleźć coraz to nowe formy zastosowań kodów QR – np. drukowanie ich na odwrocie wizytówek i w gazetkach sklepowych.

Charakterystyczne, kwadratowe kody mogą być różnej wielkości, co jest ściśle powiązane z ilością informacji (znaków), która jest do przekazania. W odróżnieniu od popularnych sklepowych kodów kreskowych, w których koduje się 8 lub 13 cyfr, w tych można przechować o wiele więcej informacji. Co więcej – kody QR dzięki specjalnym systemom korekcji mogą zostać odkodowane nawet, jeśli część kodu jest z jakiegoś powodu nieczytelna. To wielki plus na rzecz tego rozwiązania.

Jakie informacje można przekazać przez takie kody? Dokładnie takie, jakie tylko chcemy – dane adresowe, link do strony lub maila, informacje o produkcie lub usłudze – cokolwiek, o czym chcielibyśmy w prosty i szybko sposób poinformować świat.

Skoro to tak łatwy sposób komunikacji, dlaczego wciąż ma relatywnie niewielu odbiorców? Wydaje się, że problemem jest przede wszystkim konieczność wykonania wysiłku znalezienia i ściągnięcia na używane przez ostatecznego odbiorcę  urządzenie programu odkodowującego. Wielość i różnorodność aplikacji przytłacza statystycznego Kowalskiego (a trzeba tu zaznaczyć, że odbiorcą QR kodu jest prawie zawsze osoba fizyczna). Nie dość, że trzeba coś wybrać, to jeszcze czekać aż się zainstaluje!

Mimo wolnego startu, świat obłaskawia technologię QR kodów i stanie się ona jednym z nowych standardów komunikacji B2C

Zaskakujące, że luki tej nie dostrzegają producenci smartfonów, tabletów, itp. Umieszczenie czytnika QR kodów wśród wstępnie zainstalowanych aplikacji ułatwiłoby życie wielu Kowalskim… Problemem może tu być brak jednego standardowego modelu kodowania (stosowane kody i systemy ich odczytywania mogą się nieznacznie różnić w zależności od wydawcy).

Z powodu bardzo krótkiego czasu przekazywania informacji okazało się, że kody coraz częściej są stosowane podczas dynamicznych spotkań networkingowych dla przedsiębiorców. Na takich spotkaniach przedsiębiorcy potrafią przekazać sobie wzajemnie bardzo dużo wizytówek. Zastosowanie wizytówki elektronicznej zapisanej i przekazywanej w technologii QR kod jest rozwiązaniem nie tylko ekonomicznym, oszczędzającym czas i pieniądze (koniec z wydawaniem pieniędzy na druk wizytówek!), ale też ogromnie praktycznym (nie musisz pamiętać o zamówieniu, odebraniu kolejnej partii wizytówek, nigdy ci ich też nie zabraknie na spotkaniu!).

Wydaje się jednak, że mimo wolnego startu, świat obłaskawia technologię QR kodów i stanie się ona jednym z nowych standardów komunikacji B2C. Świadczy o tym np. szybko wzrastająca ilość pobrań jednego z popularnych czytników, QR Droid, obecnie na poziomie kilkudziesięciu milionów.

Jeśli chciałbyś już dziś zacząć korzystać z dobrodziejstw tej technologii, będziesz potrzebował czytnika kodów. Wśród najpopularniejszych plasują się QR Droid czy QR Reader.  Wymianę wizytówek umożliwiają specjalne aplikacje, np. QR Contacts.

Witold Antosiewicz 

Networking Concierge Club (NCC) Community Manager, doradca zawodowy, wieloletni praktyk w zakresie tworzenia relacji biznesowych.

Zapisz

Zapisz

Show Buttons
Hide Buttons