Nowa wizja w branży drzewnej

 

Polska jako jeden z liderów produkcji drzewnej przechodzi transformację, budując biznes o globalnym zasięgu pracujący dla czołowych światowych marek. Rodzimy biznes, podejmując zlecenia na rzecz zagranicznych kontrahentów, posiada świetną renomę w zakresie precyzji produkcji, jakości oraz ceny gotowego wyrobu.

Powstała w 2018 roku grupa kapitałowa Blue Timber S.A. powzięła ambitną misję konsolidacji sprzedaży detalicznej produktów drewnianych, kontynuując 10-letnią tradycję braci Ujejskich. Szeroki zakres działania spółek w grupie pozwoli kompleksowo objąć działaniem kilka aspektów wykorzystania drewna w celach przemysłowych i sprzedaży detalicznej.
Założycielami Grupy są bracia Marcin i Sebastian Ujejscy. Rozpoczynając biznes w 2008 roku, stopniowo rozwijali się wraz ze zdobywaną wiedzą oraz doświadczeniem. Dało to możliwość realnego sprawdzenia koncepcji na biznes drzewny w praktyce. Owocem doświadczeń jest grupa kapitałowa Blue Timber S.A., stworzona z myślą o ekspansji na rynki globalne oraz udostępnieniu inwestorom unikalnego modelu biznesowego. Pomimo wzrostu zachowują oni rodzinny charakter biznesu, osobiście pilnując kluczowych aspektów działalności spółek oraz pracowników.

Filarem struktury organizacyjnej jest szacunek oraz osobiste podejście do każdego pracownika, jak również partnera biznesowego. Grupa Timber to zgrany zespół ludzi reprezentujących różne talenty oraz predyspozycje.
Według danych szacunkowych drewno stanowi aż 30% naszych domów, jednak cały proces – od pozyskania drewna aż do finalnego produktu – składa się z wielu rozdrobnionych ogniw. Ich integracja wpływa pozytywnie na marżowość biznesu oraz wycenę poszczególnych usług dla klientów. To ta fundamentalna synergia stanowi myśl przewodnią budowy Blue Timber S.A. – nową jakość w branży drzewnej. Połączenie procesów pozwala na optymalne wykorzystanie potencjału, jaki daje współczesna technologia.

Nie bez znaczenia pozostaje jednak indywidualny charakter projektów, które poprzez wysoką jakość wyróżniają się na rynku zdominowanym przez tanie produkty z niskiej jakości drewna.


Cały proces zaczyna się od pozyskania surowca, który jako jeden z nielicznych wiodących materiałów przemysłowych jest pozyskiwany bez szkody dla środowiska naturalnego, gdyż w miejsce wyciętych drzew gospodarka leśna zakłada zasadzenie nowych. To domena przedsiębiorstw Skarbu Państwa, jednak Marcin Ujejski – Prezes Zarządu Blue Timber S.A. – postanowił usprawnić proces, powołując do życia spółkę Oxygen Forest Poland Sp. z o.o. zajmującą się sadzeniem plantacji paulowni. Poprzez zastosowanie innowacyjnego gatunku drzewa szybkorosnącego proces pozyskania drewna trwa od 5 do 8 lat, co należy uznać za znaczące usprawnienie dla standardowego stuletniego procesu stosowanego w polskim leśnictwie.


Równie istotnym zagadnieniem jest wiązanie szkodliwych dla środowiska substancji poprzez proces fotosyntezy C4. Zgodnie z obecnym stanem wiedzy drzewa pochłaniają CO2 tylko podczas wzrostu, dlatego drzewa szybkorosnące uzyskują nawet 50 razy lepsze wyniki w porównaniu z drzewami konwencjonalnymi. To ogromna szansa dla Polski zobowiązanej osiągnąć neutralność klimatyczną do 2050 roku. Michał Wyszyński – Prezes Oxygen Forest Poland Sp. z o.o. – podkreśla wagę obecnie prowadzonych prac badawczo-rozwojowych nad dokładnym poznaniem pochłanialności dwutlenku węgla w różnych regionach oraz warunkach. Kamieniem milowym dla spółki będzie posadzenie w Polsce miliona drzew szybkorosnących, podkreślając tym samym unikalność modelu biznesowego Blue Timber S.A., która jako jedyna w branży – oprócz przeróbki drewna – stawia również na sadzenie drzew. Uprawa paulowni to silnie rozwijający się trend międzynarodowej transformacji energetycznej.

Obecnie już piąte pokolenie paulowni stosowane jest w krajach takich jak Hiszpania, Francja czy Niemcy. Spółka aktywnie poszukuje partnerów chcących wspólnie redukować ślad węglowy oraz budować nową definicję odpowiedzialnego biznesu.
Kolejnym etapem jest pozyskanie surowca gotowego do wykorzystania w produkcji przemysłowej. Dzięki ponad 10-letniemu doświadczeniu Grupa Timber korzysta z sieci sprawdzonych dostawców półproduktów. Rozbudowanie łańcucha dostawców zapewnia wiele gatunków drewna pozyskiwanego z rynku krajowego, jak również zagranicznego. Trzonem sprzedaży hurtowej pozostaje tarcica produkcyjna dla polskich mikroprzedsiębiorstw. Rosnący popyt na produkty drewniane ograniczony podażą drewna dobrej jakości sprawia, że gotowe produkty stają się produktami luksusowymi świadczącymi o statusie oraz świadomości ekologicznej posiadacza.


Blue Timber S.A. oprócz działań proekologicznych buduje markę Drewno dla Domu zapewniającą wysokiej jakości produkty drewniane klientom detalicznym. Wzrost sprzedaży od 3 lat utrzymuje się rokrocznie na poziomie 100%, co, wzbogacone o rozwijającą się infrastrukturę, sprawia, że marka Drewno dla Domu jest jedną z najszybciej rozwijających się projektów w handlu detalicznym produktami drewnianymi. Podstawą sukcesu jest szeroki asortyment produktów i kompleksowe podejście do obsługi klienta. W ofercie marki dostępne są sprawdzone produkty ze stale poszerzające się bazy – od drobnych akcesoriów po kompletne projekty domów szkieletowych, dostępnych od ręki na dedykowanych stronach internetowych oraz wiodących portalach aukcyjnych.
Obecnie na ukończeniu jest inwestycja w Gorącym Potoku – projekt charakteryzował się dość wymagającymi warunkami: od kwestii materiałowych – dobór odpowiedniego drewna oraz należyta konserwacja – aż po realizację w miesiącach zimowych, które zazwyczaj stanowią wyzwanie dla prac konstrukcyjnych. Efektem prac jest zadaszenie nowej części budynków oraz basenów, które w harmonijny sposób podkreśla rekreacyjno-wypoczynkowy charakter basenów termalnych.

Marcin Ujejski i Michał Wyszyński

Dzięki indywidualnemu podejściu do klienta oraz budowaniu procesów i standardów jakości marka Drewno dla Domu to gwarant pewnego partnera dla klienta detalicznego stawiającego na jakość produktów. Dzięki doświadczeniu w wielu projektach z zakresu architektury drewnianej konsument może liczyć na bezproblemową eksploatację, jak również bazę wiedzy i inspiracji udostępnianej przy pomocy bloga oraz mediów społecznościowych. W 2020 roku Drewno dla Domu uzyskało certyfikat ISO9001 potwierdzający wysoki standard i dynamiczny rozwój.
Szczególnie istotnym aspektem całego projektu Blue Timber S.A. są akcjonariusze. To dzięki zaufaniu zbudowanemu w ostatnich latach Grupa może prezentować kolejne odważne pomysły oraz przedstawiać nowe wizje konsolidowania detalicznego segmentu branży drzewnej. Rozwój wszystkich gałęzi biznesu pomoże zdywersyfikować cykliczność poszczególnych biznesów, spinając całość klamrą, korzystną również dla końcowego klienta każdego produktu.


Przewodniczący Rady Nadzorczej – Sebastian Ujejski – zapytany o kluczowe aspekty rozwoju grupy kapitałowej wskazał projekt stworzenia spółki zabezpieczającej potrzeby produkcyjne. Ma on na celu rozszerzenie działalności Grupy na rynek niemiecki oraz uruchomienie w ciągu 3 lat linii produkcyjnej domów szkieletowych produkującej do 2 domów dziennie. Będzie to kolejny krok w budowie kapitalizacji Grupy, której obecna wycena sięga 35 mln zł. Plan spółki zakłada wejście na rynek New Connect oraz w dłuższej perspektywie na główny parkiet GWP. Powyższe plany zostaną wzbogacone o rozwój już istniejących projektów, co zaprocentuje kolejnym rokiem stabilnych wzrostów.

Show Buttons
Hide Buttons