Nowy wymiar marka osobista jako marka firmowa – zalety i wady

Nieważne czy pracujesz na etacie, czy budujesz swoją markę osobistą lub markę firmy, silna marka jest gwarancją sukcesu w dzisiejszych czasach.

Czy wiesz, że jesteśmy oceniani w pierwszych 5 sekundach od poznania kogoś ?

 

Ludzie tak jak Cię widzą tak Cię piszą.

Jeżeli chcesz znaleźć pracę i idziesz na rozmowę kwalifikacyjną czy prowadzisz swoją firmę lub chcesz znaleźć partnera Twój wizerunek jest ważny.

W budowie marki kraju, firmy czy Twojej marki osobistej ważne jest to aby było to spójne z Tobą i aby inni Cię kupili i Tobie zaufali. Wtedy „kupią” Ciebie i prezentowane przez Ciebie usługi, produkty. Ufamy firmom ale tym dużym inni muszą pozyskać Twoje zaufanie. 

Ludzie reagują na ludzi –„kupują” nas lub nie

Być może zastanawiasz się, dlaczego marka osobista ma być łatwiejsza do zbudowania niż marka firmowa. Marki firmowe to byty sztuczne, abstrakcyjne. Potrzeba wielu działań marketingowych w tym dużego budżetu na reklamę, aby reagować na to emocjonalnie.

Inaczej jest natomiast z marką osobistą. Jako ludzie, żywo reagujemy na innych ludzi – wzbudzają w nas zaufanie, lub nie, zaskarbiają sobie naszą sympatię, lub nie. Klienci chcą wiedzieć, od kogo kupują.

Zatem co wybrać promowanie działalności jako marki osobistej czy jako firmy?

To zależy od Ciebie ale warto mieć świadomość, że:

opieranie działalności biznesowej na własnym nazwisku to trend, który w najbliższych latach będzie zdobywał na znaczeniu. Mówi o tym expert „przebijania się” marką osobistą  Gary Vaynerchuk.

Klienci mają dość anonimowości.  W zalewie marek, produktów, nazwisk, usług, w całym tym szumie informacyjnym, coraz bardziej kierować się będą wiarygodnością przekazu. Także podczas zakupów.

Załóżmy, że chcę kupić dobrą herbatę. Zaglądam w tym celu do dwóch specjalistycznych sklepów internetowych. Pierwszy nazywa się „Świat herbat” i jest klasycznym sklepem z opisem produktów. Drugi nazywa się „Sklep Anny z herbatami”, a poza ofertą kaw możemy tam znaleźć blog, na którym  właścicielka opisuje różnice pomiędzy różnymi gatunkami herbat, a także opowiada o swoich podróżach po plantacjach w na Sri Lance czy Indiach, dokumentując wpisy własnymi zdjęciami. Ceny w obydwu sklepach są podobne. Jak sądzisz, który sklep bardziej wzbudzi moje zaufanie?

Tak, to działa także w „realu”, choć na razie marki osobiste częściej buduje się w internecie.  W sieci ma to większe znaczenie, ponieważ w wirtualnej rzeczywistości trudniej nam rozpoznać, od kogo coś kupujemy.

Marka osobista jako marka firmowa – zalety i wady

Na razie na rynku dominują firmy, w których właściciele “chowają się” za markami firmowymi. Niby nic w tym złego, jeśli jednak w małej, szczególnie jednoosobowej firmie, właściciel nie ujawnia się, u niektórych klientów może to budzić podejrzenia, że, w ocenie samego właściciela, jego nazwisko niewiele znaczy, więc jego podawanie nie ma sensu.

Mówi o tym, że właścicielowi brakuje pewności, co do jakości swojej oferty (łatwiej mu schować się za marką);

Kolejną rzeczą może być to, że właściciel pragnie wywołać wrażenie, że jego firma jest większą organizacją (np. boi się, że ktoś nie będzie chciał współpracować z małą firmą).

Klient odbiera to inaczej marka osobista to jawność i przejrzystość – pokazując zdjęcie i firmując usługi własnym nazwiskiem, właściciel staje przed klientem z otwartą przyłbicą i pokazuje, że nie ma nic do ukrycia.

 Dodatkowo marka osobista ułatwia łatwy kontakt – nie trzeba przedzierać się przez działy obsługi klienta, by załatwić sprawę, jak to bywa w większych firmach.

Marka osobista to także elastyczność – jeśli wszystkie szczegóły zamówienia można ustalić bezpośrednio z właścicielem, proces decyzyjny jest szybszy, łatwiej więc będzie się dogadać.

Co ważne, dotyczy to także usług b2b, czyli skierowanych do biznesu. Zdarza się, że nawet korporacje chętnie korzystają z usług małych, w tym jednoosobowych firm, a jeśli działają one pod nazwiskami właścicieli, kuszą właśnie elastycznością i możliwością szybkiego dogrania szczegółów.

Z drugiej strony, ktoś kto sprzedaje usługi pod swoim nazwiskiem, może nie być brany pod uwagę przy złożonych projektach, gdzie trzeba prowadzić działania na styku wielu różnych obszarów (np. przeprowadzić kampanię reklamową w radiu, telewizji i na billboardach). Pytanie jednak, czy samo udawanie większego niż jesteś, pomogłoby Ci, gdybyś takie zlecenie naprawdę zdobył.

Praca pod własnym nazwiskiem nie oznacza wcale, że nie możesz rozwijać firmy czy też zatrudniać pracowników. To w ogóle nie ma nic do rzeczy. Nawet blogerzy, których znasz, bardzo często zatrudniają po kilka osób do pomocy, co wcale nie oznacza, że tracą w ten sposób możliwość rozwijania własnej marki. Po prostu – pracownicy stają się w takiej sytuacji asystentami, którzy pracują na rzecz marki firmowo-osobistej danej osoby.

 

Podsumowując, jeśli firma, którą prowadzisz nie jest spółką, ale zamierzasz rozwijać ją jednoosobowo, to bez względu na branżę, weź pod uwagę możliwość budowania i promowania swojej marki osobistej. Myślę, że strategia, aby promocję firmy opierać na własnej osobie, w najbliższych latach będzie coraz bardziej procentowała.

Mało tego, bo nawet wówczas, gdy działasz w formie spółki, powiązanie firmy z rozpoznawalnymi nazwiskami będzie marce pomagało – tak jak np. Bebio pomaga aktywna obecność w przestrzeni publicznej jej właścicielki, Chodakowskiej.

Dziś skuteczne budowanie marki wymaga twarzy – a twarz może marce nadać wyłącznie człowiek.

Jak zbudować silną markę? Dowiesz się biorąc udział w moim programie. Oferuję Ci możliwość skorzystania z mojego unikalnego doświadczenia. Zapraszam na 2 dniowe osobiste szkolenie lub mentoring w budowaniu marki osobistej i firmowej lub udział od września w Akademii Silnej Marki.

Kim jestem?

Milena Anna Gołda businesswoman, praktyk życia i biznesu.

Od około 20 lat z sukcesem prowadzę agencję medialną Mag Press Agency, pracuje z amerykańskimi magazynami takimi jak Harvard Business Review, Fortune czy Foreign Policy.

Pracowałam w ponad 30 krajach na 5 kontynentach. Od 11 lat jestem współwłaścicielką magazynu online CEOWORLD Magazine. Zorganizowałam ponad 10 konferencji inwestycyjnych w Nowym Jorku i Londynie, we współpracy z rządami i magazynami amerykańskimi. Pracowałam z ponad 30 rządami i z ponad 400 firmami, proponując im najlepsze rozwiązania przy budowaniu silnej, stabilnej i godnej zaufania marki. Wierzę, że nauka od ekspertów – praktyków gwarantuje mierzalne rezultaty i krótszą drogę do sukcesu. Dzięki temu programowi unikniesz 90% błędów, oszczędzisz czas, pieniądze i nerwy. Wielokrotnie występowałam na konferencjach inwestycyjnych, w tym na Forum Ekonomicznym w Krynicy jako ekspert od budowania silnej marki lokalnej i globalnej, dla start up’ów oraz na konferencji Frost and Soulivan przed 800 prezesami z całego świata jako redaktor Naczelna CEOWORLD Magazine.

Jakie mierzalne i konkretne rezultaty osiągam jako expert od budowania marek i Prezes Mag Press Agency?

– Zrealizowałam strategię promocji kraju Cypr w mediach międzynarodowych, kraj poprawił swoją ocenę w agencjach Moodys na A- w ciągu roku, co poprawiło wiarygodność tego kraju i ściągnęło inwestycję zagraniczne.

– Zorganizowałam konferencję w Nowym Jorku dla kraju Trinidad i Tobago. Kraj uzyskał 5 nowych inwestorów i pozyskał 4000 nowych miejsc pracy dla lokalnej społeczności.

– Prowadziłam strategię promocji marki Eli Piorun, Ela Piorun zbudowała swój silny wizerunek w Polsce, i wychodzi ze marką na świat. Ela Piorun ubiera między innymi Prezydentową Agatę Dudę.

– Prowadzę mentoringi biznesowe z firmami, dzięki którym firmy takie jak np. Medycyna Estetyczna La Perla, Ol –ean czy Skin Clinic zwiększyły swoją rozpoznawalność marki oraz zwiększyły sprzedaż o 100% w swoim segmencie.

– Poprzez skuteczny mentoring z marką osobistą, w ciągu miesiąca moja Klienta pozyskała 3 tysięce fanów na stronie oraz Social media i zyskała rozpoznawalność  wśród klientów i zwiększyła sprzedaż swoich usług.

– Wypromowałam stworzony przeze mnie brand CEOWORLD Magazine na skalę światową

Co otrzymasz korzystając z moich programów szkoleniowych?

Skuteczną i trwałą zmianę  w życiu zawodowym i osobistym. Efektem zmiany jest wewnętrzna siła, odwaga, entuzjazm, a przede wszystkim zaufanie do siebie i swoich kompetencji.

Program daje wiedzę, narzędzia oraz praktyczne umiejętności. Pomaga zintegrować działania marketingowe tak, by wykorzystać potrójną siłę marki. Marka OSOBY, marka FIRMY oraz marka USŁUGI/produktu = skuteczna SPRZEDAŻ.

W trakcie indywidualnego mentoringu ze mną opracujesz i wdrożysz realizację strategii dzięki czemu rozwiniesz swoją fi.

Stale pomagam Ci w pracy nad samym sobą, a w razie potrzeby doradzam sprawdzonych profesjonalistów oferujących wyspecjalizowane usługi z zakresu wystąpień publicznych, pracy z kamerą, stylizacji, wizażu, fotografii wizerunkowej itp.

 

Zapraszam,

Milena Gołda

Praktyk biznesu

www.milenagolda.pl

mg@milenagolda.pl

608098388

 

zdjęcia: Kitana Photography

Show Buttons
Hide Buttons