Rola żywienia w aspekcie pędu cywilizacyjnego

Pokarm stanowi dla organizmu źródło energii niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Zarówno w aspekcie zachodzących przemian wewnątrzustrojowych, pracy narządów, jak również w czasie wykonywanej pracy zawodowej i aktywności fizycznej.

Z pozoru prosty mechanizm przyjmowania pokarmów może sprawić wiele problemów wynikających z tempa życia, obowiązków zawodowych, życia rodzinnego czy chęci godzenia wyżej wspomnianych aspektów życia codziennego. Epidemia otyłości, z którą borykają się kraje wysokorozwinięte sprawia, że od kilku lat płaszczyzna życia człowieka związana z odżywianiem jest bacznie obserwowana. Odżywianie ściśle związane jest z trybem życia oraz właściwą regeneracją organizmu. Życie w ciągłym biegu sprawia, że zapominamy o regularnych i wartościowych pod względem odżywczym posiłkach. Związane jest to bezpośrednio ze stresem oraz przedkładaniem obowiązków zawodowych ponad własne zdrowie. Niejednokrotnie perspektywa dłuższego snu stawiana na szali z konsumpcją śniadania staje się wyborem oczywistym. Chronicznym zmęczeniem i brakiem energii obarczamy głównie krótki sen, niewielu z nas pamięta jednak, że powinniśmy również utożsamiać ten aspekt z właściwą dietą. Zacznijmy jednak od najważniejszego posiłku w ciągu dnia – śniadania.

Tak często lekceważony i pomijany posiłek jest pierwszym źródłem energii po długiej przerwie nocnej. Dostarcza on od 25-30% dziennego zapotrzebowania energetycznego. Wpływa on na samopoczucie fizyczne oraz wydajność intelektualną. Wartościowe pod względem odżywczym śniadanie zawierające właściwy stosunek białek, tłuszczy i węglowodanów pozwoli lepiej zacząć dzień bez konieczności sięgania po przekąski charakteryzujące się wysoką podażą cukru jako „zastrzyk” energii. Przykładem śniadania od którego absolutnie nie należy rozpoczynać dnia to kawa. Warto zatem przestawić zegarek o kilkanaście minut wcześniej aby zjeść pożywne śniadanie. Ponadto, w pędzie codzienności znaczną część dnia spędzamy w pracy.

Niestety nie zawsze możliwe jest skonsumowanie kolejnych posiłków, które odznaczają się wysoką wartością odżywczą. Warto zatem przygotować posiłek dzień wcześniej. Nie jesteśmy wówczas skazani na słodycze i kanapki z firmowego sklepiku. Drugim śniadaniem może być jogurt, owoce i warzywa. Mimo że jest to mały posiłek to jednak jego spożycie pozwoli z powodzeniem wydajnie pracować do obiadu. Ten sprawia najwięcej trudności. Sięgamy wówczas po posiłki charakteryzujące się wysokim stopniem przetworzenia typu fast-food. Zapominamy, że są one źródłem skoncentrowanej energii oraz znacznych ilości tłuszczu, cukru i soli. Wartościowy obiad można samodzielnie przygotować w domu lub skorzystać z cateringu dietetycznego, który zabezpieczy zdrowy i pożywny obiad. W przypadku korzystania ze stołówki wybierajmy dania zawierające kasze, ryż, ryby, chude mięsa. Obowiązkowo na talerzu powinna pojawić się solidna porcja warzyw w postaci surowej lub gotowanej. Są one źródłem błonnika pokarmowego niezbędnego do prawidłowego funkcjonowania przewodu pokarmowego.

Kluczem do zachowania właściwej masy ciała, witalności oraz zdrowia są regularne posiłki dopasowane są do specyfiki wykonywanej pracy zawodowej. Posiłki przyjmowane powinny być co około 3 godziny. Zbyt długie przerwy powodują chęć podjadania oraz sięganie po energetyczne i pozostawiające wiele do życzenia pod względem składu przekąski. Ostatnimi posiłkami powinny być podwieczorek i kolacja. Ten ostatni nie powinien być przyjmowany tuż przed snem. Pozwoli to na lepszą regenerację organizmu w czasie snu. Wprowadzenie zdrowych nawyków żywieniowych oraz regularnych posiłków nie należy do najłatwiejszych wyzwań oraz wymaga samodyscypliny Niemniej jednak w perspektywie długoterminowej stawką, o którą walczymy jest nasze zdrowie. Współczesnym problemem jest otyłość przy jednoczesnym „niedożywieniu” społeczeństwa pod względem składników mineralnych i witamin.

Wynika to przede wszystkim z faktu, że posiłki typu fast food zawierają nikłe ilości tych składników. Jeśli kuchnia nie jest Twoim wymarzonym miejscem do spędzania wolnego czasu lub po prostu nie zawsze go masz co jest zjawiskiem naturalnym patrząc przez pryzmat pędu życia XXI wieku, skorzystaj z oferty cateringu dietetycznego. Jego specjaliści przygotują dla Ciebie wartościowe oraz co ważne, różnorodne posiłki które otrzymasz we wskazane miejsce. Twoim zadaniem będzie tylko ich regularna konsumpcja. Rozmawiając z pacjentami, często słyszy się, że powodem ich zwiększonej masy ciała jest stres i związane z nim podjadanie. Wszystko to związane jest ze stanem naszego organizmu. Życie bywa nieprzewidywalne. O ile na pewne jego aspekty nie mamy wpływu, o tyle możemy wpłynąć na to w jaki sposób będziemy się odżywiać.

Gwarantuję, że jeśli zmieni się stan odżywienia organizmu poprawie ulegnie również koncentracja, samopoczucie, znikną problemy ze snem oraz regeneracją. Jeśli zapoczątkujesz w swojej głowie chęć zmiany dotychczasowego trybu życia kieruj się metodą małych kroków. Terapia „szokowa” sprawdza się tylko w przypadku bardzo małej części społeczeństwa. Pierwszą zmianą niech będzie jutrzejsza konsumpcja wartościowego śniadania oraz zabranie do pracy butelki wody, którą wypijemy w ciągu dnia. Jeśli natomiast ten etap jest już za Tobą, pracuj dalej. Nagrodą w pędzie codzienności jest dobre samopoczucie, zdrowie oraz nieposkromiona energia, która pozwoli „góry przenosić”. Ciało to nasza twierdza. Jeśli fundament charakteryzuje się niskiej jakości podbudową nie gwarantuje ani trwałości ani długowieczności.

 

MAREK ZBOROWSKI – specjalista ds żywienia Dietering.com

Show Buttons
Hide Buttons