Rozwój osobisty kluczem do szczęścia

 

Łukasz Dylik, założyciel Akademii Rozwoju Dylik.Edu, opowiada o własnej drodze od trudności życiowych do prowadzenia udanych biznesów i dzielenia się wiedzą z tysiącami kursantów. Wspierając uczestników swoich szkoleń w osiąganiu celów życiowych i zawodowych, zdradza, jakie wartości kierują procesem ciągłego rozwoju.

Jakie jest najważniejsze przesłanie Akademii Rozwoju? Jakie wartości są dla Ciebie kluczowe w prowadzeniu szkoleń i wspieraniu uczestników?

Główne przesłanie Akademii Rozwoju Dylik.Edu jest zawarte w naszej nazwie. Chcemy pokazywać, że nieustanny ROZWÓJ osobisty prowadzi do szczęśliwego życia na wielu płaszczyznach jednocześnie. Ten przekaz, choć na pozór trąci truizmem i banałem, nie jest wcale taki oczywisty w praktyce. Wiele osób ma w tym obszarze poważne deficyty. Dotyczy prawie każdej osoby i każdego przedsiębiorcy — nie tylko na etapie budowania swojej kariery, ale też na tym zaawansowanym poziomie, gdy już jesteśmy na szczycie, prowadzimy doskonale prosperujące firmy, budujemy wielkie biznesy, fantastyczne zespoły, ale nie korzystamy z życia na wystarczającym poziomie, mało czasu spędzamy z rodziną, mało czasu poświęcamy na pasję, ale też troskę o siebie i swoje ciało. Niech rzuci kamieniem ten, kto nie czuje zmęczenia ciągłym pędem, pracą na pełnych obrotach, presją i stresem. Świadomie się zajeżdżamy, a to prowadzi do wypalenia. Budując program szkoleniowy naszej Akademii, chcemy pokazywać innym, jak za pomocą rozwoju, który jest motorem napędowym, możemy osiągać SZCZĘŚCIE. Naszym uczniom i mentee pokazujemy, jak wykorzystać własny potencjał, dostępne środki i zasoby w drodze do realizacji określonych celów — i nie chodzi tylko o cele zawodowe, które często są priorytetem przedsiębiorców i ludzi sukcesu. Chodzi także o cele prywatne, dające nam czyste szczęście, śmiech, swobodę i lekkość życia. Rozwój jest spoiwem, który łączy oba obszary życia. Pozwala nam dążyć do szczęścia i to jest główne przesłanie naszej Akademii.  

 

Rozwijanie się to kluczowa część Twojej misji. Czy mógłbyś podzielić się, jakie doświadczenia czy historie osobiste motywują Cię w tej podróży?

Moja historia nie jest i nie była łatwa. Sam byłem kiedyś w miejscu, w którym potrzebowałem pomocy. Przeszedłem długą drogę — od ciężkich uzależnień, leczenia psychiatrycznego i „życia na dnie” przez lata budowania w sobie siły, motywacji i chęci zmiany aż po wielki sukces moich firm, tysiące przeprowadzonych szkoleń, tysiące zadowolonych kursantów i międzynarodowe współprace. Chętnie opowiadam o tej drodze innym. Pokazuję, że każdy ma szansę przejść od dowolnego punktu A (nawet gdy jesteśmy na poziomie -10) do punktu Z, w którym po prostu jesteśmy szczęśliwi i spełnieni.

Kolejną sprawą i motywacją do ciągłego parcia naprzód jest samorozwój, w który wierzę. Prowadząc szkolenia i mentoringi, ciągle czegoś się uczę. Poznaję perspektywę moich mentee i klientów. Poznaję różne case study, które wnoszą dodatkową wartość do mojego życia. Im więcej rozumiem i poznaję, tym mocniej zdaję sobie sprawę, że ciągle wiem bardzo mało. A to napędza mnie do dalszych działań, nauki i rozwoju. To zresztą naturalne zjawisko, które towarzyszy każdemu, kto przyswaja wiedzę, nazywamy je efektem Dunninga-Krugera. Napędza mnie niewiedza i chęć zrozumienia kolejnych schematów, zachowań, procesów decyzyjnych i jego skutków, które mają wpływ na biznes, ale też samopoczucie i spełnienie na wielu obszarach. Analizując swoją ścieżkę, widzę, jak wiele przez ostatnie kilkanaście lat zmieniło się w moim życiu, jak zmienił się mój mindset, nastawienie do ludzi, nastawienie do siebie. To jest moją siłą, ale też staram się inspirować tą drogą innych. Czuję, że to ma wielką moc.

W jaki sposób dobierasz współpracowników do tworzenia szkoleń i treści Akademii Rozwoju? Jakie cechy czy wartości poszukujesz u ludzi, z którymi współpracujesz?

Przede wszystkim ważne jest dla mnie, aby osoby, z którymi współpracuję, wyznawały podobne wartości, czyli jakość, autentyczność, relacyjność, dążenie w życiu do pełni. Doświadczenie pokazuje mi, że jeśli na poziomie wyznawanych wartości mocno różnię się od drugiej osoby — nasze drogi prędzej czy później zaczynają się rozjeżdżać. Przykładowo — nie mógłbym współpracować z osobami, dla których JAKOŚĆ działania jest kwestią drugo- lub trzeciorzędną. Podobnie z osobami, które nie stawiają w biznesie na AUTENTYCZNOŚĆ i bycie szczerym. Bardzo ważne jest dla mnie opowiadanie szczerze zarówno o tych świetlistych stronach biznesu, jak i tych bardziej mrocznych, które dają nam w kość. Nie zamierzam nikomu ściemniać, że zawsze wszystko idzie jak po maśle. W biznesie trzeba się kilka razy potknąć, poślizgnąć, a nawet wywrócić, żeby zdobyć odpowiednie doświadczenie i wiedzę. Ponadto cenię w moich partnerach i współpracownikach patrzenie na biznes z szerszej perspektywy niż tylko przez pryzmat tego, co jest tu i teraz. Sam patrzę na biznes nie tylko w kontekście jednostkowego zysku, ale z uwzględnieniem długoterminowej strategii. Podobnych cech szukam u innych. Uważam, że budowanie dobrze prosperującego biznesu, który satysfakcjonuje zarówno nas, jak i naszych klientów, to proces — długi maraton, a nie jednorazowy skok przez płotek.

zdjęcie: Marek Raczyński

 

Komu dedykowane są szkolenia w Akademii? Jakie cechy czy sytuacje życiowe sprawiają, że osoby decydują się na udział w Twoich szkoleniach?

Szkolenia Akademii są skierowane przede wszystkim do osób, które wiedzą, że rozwój się opłaca, bo przynosi realne korzyści zarówno w biznesie, jak i życiu prywatnym. Ze szkoleń korzystają głównie przedsiębiorcy oraz osoby, które chcą rozwijać swoją karierę. Często trafiają do nas osoby, które z jakiegoś powodu stoją w miejscu lub kręcą się w kółko. Wydatkują ogrom energii na prowadzenie swojego biznesu lub realizowanie się na określonym stanowisku, ale nie przynosi to oczekiwanych efektów. Ponadto nasze szkolenia są skierowane do osób, które chcą świadomie tworzyć swoją biznesową strategię, zgodnie ze swoimi wartościami i misją. Nasz najnowszy program szkoleniowy MENTAL 3.0 obejmuje także zagadnienia związane z odpoczynkiem, życiem w świecie zmiennym i bardzo dynamicznym, który wywołuje stres i zmęczenie. Chcemy pokazywać naszym uczniom, jak zorganizować swoje życie zawodowe i prywatne, aby ten stres i ciągły pęd ograniczyć i ujarzmiać — bez szkody dla wyników finansowych. Co więcej — ciągle kierując się w stronę finansowego wzrostu i realizacji wymarzonych celów biznesowych.

Inną grupą, która trafia na nasze szkolenia, są osoby z branży hair&beauty głównie za sprawą Akademii Dylik Hair Design, którą stworzyłem dla mojej żony Magdy. Coraz więcej osób z tych branż zaczyna rozumieć, że nie da się prowadzić dochodowego salonu bez rozwoju osobistego i biznesowego. Znajomość fachu to za mało. Często trafiają do nas osoby, które poruszają się w swoim zawodzie dość chaotycznie lub trzymając się utartych schematów. Bez satysfakcji finansowej i osobistej. Szkolenia w Akademii to pierwszy krok do wielkich zmian, możliwość poznania innych perspektyw, czasem bolesna lekcja na temat błędnych przekonań, które hamują cały rozwój.

Akademia opiera się na konceptach ciągłego rozwoju i poszukiwania własnej ścieżki. Jakie konkretnie narzędzia i techniki proponujesz, aby wspierać uczestników w osiągnięciu ich celów życiowych i zawodowych?

Na szkoleniach łączymy teorię z działaniami praktycznymi. Uczniowie pracują z użyciem specjalnych matryc: matrycy SWOT, matrycy konkurencji, matrycy dotarcia marki, matrycy kapitałów i kilku innych. Ponadto pracujemy nad profilem osobowości DNA talentu ATOM. Określamy jeden z 8 profili, który dzięki rozróżnieniu naturalnych talentów od wyuczonych daje możliwość zmiany flow na cash flow. Podczas mentoringów narzędzia są dobierane indywidualnie do potrzeb ucznia. Wykorzystujemy zarówno te z obszarów edutainment, czyli połączenia edukacji i rozrywki, jak i bizuki, czyli połączenia biznesu i nauki. Współpracujemy z doktorami ekonomii zarządzania, ale też psychoterapeutami i psychologiami. Dzięki temu jesteśmy w stanie pomóc naszym klientom na różnych obszarach ich deficytów. Jednym z ostatnich wydarzeń w Akademii było szkolenie MENTAL 3.0, które obejmowało tematy związane z funkcjonowaniem w zmiennym i dynamicznym świecie VUCA, zarządzaniem stresem, pracą nad własnymi kapitałami, spójnością w życiu prywatnym i zawodowym oraz konceptem osiągania. W szkoleniu wzięło udział ponad 120 osób, które dążą do szczęśliwego, zbalansowanego życia. Większość naszych szkoleń łączy formę stacjonarną i online. Wydarzenia są transmitowane na żywo na specjalnej, szkoleniowej platformie. Można wziąć w nich udział z dowolnego miejsca na Ziemi. Nasz kalendarz wydarzeń można śledzić w tym miejscu, do czego serdecznie zachęcam: https://dylik.edu.pl/kalendarz-szkolen/

 

Dziękuję za rozmowę.

Marcin Andrzejewski

 

zdjęcie główne: Jakub Kromski-Chęćka.

 

Show Buttons
Hide Buttons