Team building – 6 ukrytych korzyści dla Twojej firmy

Prawdopodobnie już wiesz, że budowanie zespołu tworzy silniejszą więź między pracownikami, poprawia komunikację w zespole i zachęca do współpracy. Ale co powiesz na niektóre z mniej znanych korzyści, o których nie mówi się tak często? Oto sześć ukrytych korzyści, które dodadzą wartości kulturze firmy, gdy zainwestujesz w działania integracyjne budowania zespołu.

Nie dla firmowej nudy

Team building to doskonałe narzędzie do przezwyciężenia problemów, z którymi boryka się wiele firm. Czasami pracownicy mogą popaść w rutynę lub po prostu… nudzić się w pracy. Badanie Office Team Robert Half wykazało, że pracownicy nudzą się w pracy przez średnio 10,5 godziny tygodniowo. Nie zawsze jest to złe, jeśli praca wciąż jest terminowo i poprawnie wykonywana. Jednak nowa perspektywa może wzbogacić wiedzę o wyzwaniach w biurze. Usunięcie zespołu ze zwykłego środowiska pracy w celu przezwyciężenia wyzwań niezwiązanych z pracą może zachęcić do kreatywnego rozwiązywania problemów, gdy wrócą do biura.

Team building – sposób na wyłonienie lidera?

Budowanie i nadzorowanie zespołu podczas imprez integracyjnych daje osobom spoza kadry zarządzającej możliwość objęcia roli lidera, prowadząc grupę do pomyślnego ukończenia ćwiczenia. To dobry sposób dla kierownictwa, aby przyjrzeć się umiejętnościom przywódczym pozostałych pracowników i zidentyfikować potencjalnych przyszłych kandydatów na kierownictwo. Podczas wykonywania ćwiczeń team buildingowych w łatwy sposób można zauważyć, jakie role naturalnie przyjmują poszczególne osoby – kto jest planistą, kto taktykiem, a kto skupia wokół siebie resztę osób i prowadzi ich do wygranej.

Firmowe talent show

Ukryte talenty odkryte podczas rozmów na imprezach integracyjnych poza biurem mogą być cenne dla firmy, a nawet pomóc w wyznaczeniu nowej ścieżki działania. Dla przykładu – jeśli pracownik pisze blog o weekendowych wędrówkach, jego umiejętności pisania można wykorzystać w tworzeniu strategii content marketingu i zaangażować go w redagowanie bloga firmowego. Jeśli z kolei pomaga w organizacji wydarzeń – może w przyszłości zostać następnym liderem w firmie. Pracownicy, którzy codziennie wykorzystują swoje mocne strony w pracy, są o 8% bardziej wydajni i 15% rzadziej rezygnują z pracy. Dobrze przeprowadzone warsztaty team buildingu to doskonały sposób by dowiedzieć się więcej o swoich pracownikach, odkryć ich ukryte talenty i wykorzystać mocne strony.

Ekspozycja pracowników i ich talentów to także dobre narzędzie z zakresu employer brandingu. Firma, która oficjalnie „chwali się” umiejętnościami i osiągnięciami swoich pracowników zwiększa ich lojalność, a jednocześnie zachęca potencjalnych pracowników do udziału w rekrutacji – tłumaczy Bartosz Zieliński z Commplace.

Team building = Zmiana podejścia

Nawet najlepsi menedżerowie mogą onieśmielać pracowników, a to uczucie z kolei może sprawić, że pracownicy będą się wahać, aby omówić obawy dotyczące wykonywanej pracy, nowe pomysły i ścieżki kariery. Dobre relacje z kierownictwem mogą zwiększyć zadowolenie pracowników, produktywność i zwiększyć obroty, pobudzając kulturę firmy. – Ćwiczenia budowania zespołu mogą być świetnym sposobem na uczynienie menedżerów bardziej dostępnymi, ponieważ nie ma nic lepszego niż obserwowanie, jak Twój menedżer dobrze się bawi podczas prób rozwiązania zagadki kryminalnej, czy wykonywania innej zabawy, której celem jest team building – mówi Joanna Hoc-Kopiej z Dworu Korona Karkonoszy.

Człowiek zamiast adresu e-mail

Wyjazdy integracyjne dają pracownikom możliwość łączenia się w zespoły z innymi działami i poznawania ich ról. Jakie korzyści z tego wynikają? Pracownicy mają wgląd w to, co robią inne działy, mogą spokojnie porozmawiać o procesach, które zachodzą w organizacji, a nawet rozwiązać problem „wąskich gardeł”, zwiększając efektywność pracy. Wspólne rozwiązywanie zadań na warsztatach team buildingu sprzyja intergracji całego zespołu, pozwala także „humanizować współpracowników”. Dzięki temu Kowalski z działu księgowego przestanie być adresem e-mail, na który wysyłało się tabelki, a stanie się wysokim, uśmiechniętym Jankiem, który lubi kryminały i umie poprowadzić zespół do zwycięstwa podczas wspólnej zabawy.

Zastrzyk energii

Kiedy zespół wraca z wyjazdu integracyjnego, energia w biurze może się zmienić, nadając kulturze firmy porywający wstrząs. Najlepiej, jeśli pracownicy mogą stale przypominać sobie o wydarzeniu, na przykład otrzymując po nim koszulkę, idealną do noszenia w „luźne piątki”. Gadżety z imprez integracyjnych mogą przywracać wspomnienia dobrej zabawy i być dawką pozytywnej energii, pomagając utrzymać atmosferę w biurze. – Mimo że nazwa „zabawy integracyjne” może kojarzyć się wielu osobom z luźnym sposobem spędzania czasu to jednak warto pamiętać, że ich celem jest poprawienie atmosfery, zacieśnienia kontaktu, pogłębienie zaufania, czy o prostu budowanie relacji w zespole  – dodaje Joanna Hoc-Kopiej z Dwór Korona Karkonoszy.

Zadowoleni pracownicy są o ponad 43% bardziej produktywni, o 86% bardziej kreatywni oraz generują aż do 61% mniejszą rotację. To jak chyba znak, że warto zapisać w planie na najbliższy kwartał hasło “imprezy integracyjne”.

 

Źródło: biznes.newseria.pl

Show Buttons
Hide Buttons