Czy Twoja marka potrzebuje ambasadora?

Nic tak nie uwiarygodnia firmy i nie przekonuje do zakupu, jak rekomendacja zaufanej osoby. Jeśli jeszcze potrafi wpływać na odbiorców w internecie, stanowi skuteczną alternatywę dla słabnącej mocy tradycyjnej reklamy.

Ambasador to osoba zatrudniona przez przedsiębiorstwo czy instytucję, aby ją jawnie reprezentowała i wypowiadała się o niej w pozytywny sposób, w celu zwiększenia świadomości marki i wzrostu sprzedaży. W kilku ostatnich dekadach tę rolę pełniły głównie osoby znane z telewizji – aktorzy, muzycy, sportowcy. Najczęściej jednak, poza udzieleniem swojego wizerunku, nie angażowały się w budowanie pozycji marki. Rozwój internetu i mediów społecznościowych sprawiają jednak, że oczekiwania wobec nich wzrosły, a grono potencjalnych kandydatów do tej roli zdecydowanie zwiększyło się.

Ambasador marki nie tylko buduje atrakcyjny wizerunek firmy, ale wzbudza zaufanie i dodaje jej ludzkiego wymiaru

Dobrze dobrany ambasador marki nie tylko buduje atrakcyjny wizerunek firmy, ale wzbudza zaufanie i dodaje jej ludzkiego wymiaru. Skuteczność działań z ambasadorem zależy od kilku czynników, ale głównym jest to, czy jest on autorytetem w naszej grupie docelowej. A zatem zrozumienie odbiorców – ich zainteresowań, potrzeb, zwyczajów, jest kluczowe dla właściwego zaplanowania strategii komunikacji marketingowej.

Jak dobrać ambasadora?

Rozpoznawalność i ogólna sympatia to najczęstsze kryteria, które podają firmy, szukając swoich reprezentantów. Jednak to zdecydowanie za mało, aby zagwarantować takiej współpracy sukces. Ważniejsza będzie zgodność wizerunku ambasadora z wizerunkiem marki.

Ambasador powinien pasować do marki. Musi być autentyczny, mówiąc o naszej marce, a więc powinna ona być mu bliska, pasować do jego działalności, przekaz powinien być spójny z jego językiem (patrz: nieudana kampania herbat Teekanne z Adamem Małyszem). Ambasador powinien też być zgodny z naszą grupą odbiorców, reprezentować ten sam styl komunikacji, system wartości, poczucie humoru (patrz: skrytykowana mocno przez klientów kampania Empiku z Nergalem).

Przykład dobrze dobranego duetu? Zaangażowanie pięknej Monici Bellucci do kampanii wody Cisowianka Perlage było świetnym posunięciem, mimo że krytykowanym przez Radę Etyki Reklamy za brak wersji polskiej. Ikona klasy i stylu w sielskiej reklamie kręconej we włoskim, nadmorskim miasteczku, doskonale oddała luksusowy charakter wody.

Internet zmienił komunikację

Choć przy luksusowych markach angażowanie celebrytów wydaje się jeszcze uzasadnione, to i tak nawet duże, światowe firmy zwracają się ku nowym trendom. Wszystkie badania pokazują bowiem, że tradycyjne formaty reklamowe wyczerpują się, a potencjalni klienci spędzają więcej czasu przed ekranami smartfonów niż telewizorów.

Rozwój mediów społecznościowych zmienił zarówno komunikację konsumentów z firmami na bardziej bezpośrednią, jak i sposób podejmowania decyzji zakupowych. Aż 78 proc. Polaków sprawdza informacje i opinie o produkcie w internecie przed zakupem.

Bezosobowym z natury firmom ciężko jest budować relacje i dialog w sieci z odbiorcami, pokazać swoją ludzką twarz czy wchodzić w interakcję. Potrzebują ludzkiego reprezentanta. I tu z pomocą przychodzą właśnie ambasadorzy, ale niekoniecznie tradycyjni celebryci. W tej roli coraz lepiej radzą sobie internetowe gwiazdy – znani blogerzy czy youtuberzy, czyli influencerzy.

Aż 78 proc. Polaków sprawdza informacje i opinie o produkcie w internecie

Influencerzy – nowy trend

Badania dowodzą, że internetowi twórcy mają silnie opiniotwórczy charakter, a czytelnicy ufają im nawet bardziej niż rodzinie i przyjaciołom w kwestii zakupów (ok. 80 proc. internautów ufa opiniom blogerów i ok. 60 proc. z nich podejmuje decyzje zakupowe na podstawie ich opinii). Współpraca z firmami jest zawsze jawna, produkty prezentowane są zazwyczaj na tle prywatnego życia, przez co influencerzy są postrzegani jako wiarygodni. Szczególnie wśród tzw. pokolenia Millenialsów (osób urodzonych w latach 1980-2000), dla których telewizja przestała odgrywać jakąkolwiek rolę, czy to informacyjną czy rozrywkową.

Influencerzy mają pozycję ekspertów w swojej dziedzinie, skupiają wokół siebie wierne grono sprecyzowanych odbiorców, budują z nimi relacje i aktywizują dzięki swojej charyzmie, a także angażującym treściom. Firmy dostają więc nie tylko dostęp do dobrze sprofilowanej, otwartej na przekaz publiczności, ale też możliwości nieszablonowej prezentacji swoich produktów, realizacji „call to action” (pożądanego zachowania) i otrzymania bezcennej informacji zwrotnej.

Dzięki korzyściom z influencer marketingu coraz częściej twórcy online’owi włączani są do planów reklamowych firm. W ostatnich latach możemy obserwować wiele kampanii, które przybierają bardzo różnorodny charakter, od tradycyjnych recenzji i testów produktów, przez bardziej angażujące projekty, jak szkolenia, warsztaty, wycieczki, konkursy i zadania do rozwiązania.

Kolejne firmy uruchamiają programy ambasadorskie, szukając promotorów wśród swoich fanów. Prześcigają się w pomysłach na to, jak najmocniej wciągnąć influencerów w relację z marką, by inspirować do stworzenia ciekawych i atrakcyjnych treści oraz angażowania odbiorców. Ponieważ takiego właśnie rodzaju relacji z firmą oraz wartości dodanej oczekują konsumenci.

Internetowi czy nie, ambasadorzy muszą wizualizować to, co chcemy zakomunikować odbiorcom. Dobrze dobrani ułatwiają start nowym produktom, odświeżają wizerunek tych starszych, wiążą dobre emocje i doświadczenia z markami, angażują i sprawiają, że stają się one oczywistym wyborem dla konsumentów.

Agata Cupriak

Warto przeczytać: „Influencer marketing – praktycznie” bezpłatny e-book do pobrania ze strony www.whitepress.pl

 

Przykłady kampanii z ambasadorami

Sokół, Podsiadło, Linda i Johnnie Walker

Zaangażowanie Sokoła i Dawida Podsiadło to próba odmłodzenia wizerunku whisky Johnnie Walkera oraz skojarzenia z niepokornymi artystami, a dzięki Bogusławowi Lindzie, także z determinacją. W ramach współpracy z marką powstały klimatyczne utwory, oddające filozofię marki: „Rób to, w co wierzysz” i „W drodze do”. W teledyskach oczywiście pojawia się whisky.

 

 

Blogerzy, Martyna Wojciechowska i Orange

Orange wysłało do pięciu europejskich miast 5 blogerów i videoblogerów. Każdy z uczestników pełnił w wybranym miejscu funkcję gospodarza, a zadania wyznaczała im Martyna Wojciechowska. Kampania promowała usługę roamingową Orange Travel. Misję relacjonowała firma na swoim blogu, a blogerzy na swoich. Czytelnicy mogli brać udział w konkursach i bezpośrednio kontaktować się z uczestnikami, co wzbudziło ogromny entuzjazm.

 

Michał Szafrański i MasterCard

MasterCard został partnerem strategicznym bloga Michała Szafrańskiego jakoszczedzacpieniadze.pl. W ramach współpracy powstał cykl edukacyjnych artykułów oraz kurs online „Pokonaj swoje długi” (został pobrany przez 13,5 tys. osób, organizatorzy zakładali 1 tys. pobrań). Zorganizowano także spotkania w pięciu miastach, w których wzięło udział 2 tysiące czytelników.

 

Jessica Mercedes i Pandora

Znana blogerka modowa Jessica Mercedes na stałe współpracuje z marką biżuteryjną Pandora. W ramach współpracy prezentuje produkty na swoich profilach na Facebooku i Instagramie. W 2016 r. została zaproszona przez firmę do Bangkoku, gdzie mogła zwiedzić fabrykę biżuterii. Z podróży powstała m.in. video relacja.

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Show Buttons
Hide Buttons