Uczymy się od siebie nawzajem

Joanna i Marek Staruszkiewicz, właściciele firmy Czemar Sp. z o.o. Jako małżeństwo prowadzą wspólny biznes od 17 lat, wzajemnie się uzupełniając. W wywiadzie opowiadają m.in., jak udaje im się pogodzić związek z biznesem. Jak sami mówią,„nasze podejście zaprzecza powiedzeniu, że z rodziną najlepiej wychodzi się na zdjęciu”

Joanno, Marku, jak to się stało, że zdecydowaliście się pracować razem? 

J: Marek od dawna marzył i przymierzał się do stworzenia własnej działalności. Wspólnie opracowywaliśmy logistyczną część jej prowadzenia. Wpadliśmy na pomysł, że nikt inny nie sprawdzi się w roli właściciela lepiej niż sam Marek. Ogrom wiedzy   i pełna znajomość branży były tu priorytetem. Do całości potrzebowaliśmy pomocy zaplecza remontowego. I tak Czesław, mój tato,  dołączył do zespołu. Nasze podejście zaprzecza powiedzeniu, że z rodziną najlepiej wychodzi się na zdjęciu. W naszym przypadku jest zupełnie inaczej. Jesteśmy małżeństwem i mamy do siebie pełne zaufanie, co pozwala bardzo szybko i sprawnie rozwiązywać różne problemy, również biznesowe. Dzięki temu jesteśmy o wiele bardziej skuteczni niż nasi konkurenci.

Czym dokładnie zajmuje się Wasza firma?

M: Czemar Sp. z o.o. proponuje usługi serwisowe sprężarek oraz wszystkich urządzeń przeznaczonych do sprężania i uzdatniania sprężonego powietrza. W ofercie znajduje się także naprawa kompresorów oraz ich konserwacja. Wieloletnie doświadczenie i wysokie kwalifikacje zawodowe naszych techników serwisu gwarantują obsługiwanej firmie przeprowadzenie prac w sposób zapewniający pełną sprawność posiadanego parku maszynowego. Wykonujemy remonty sprężarek, jak i przeglądy kompresorów. Decydując się na zakup w naszej firmie sprężarek śrubowych, kompresorów tłokowych, osuszaczy, dmuchaw lub budowę całych instalacji sprężonego powietrza, otrzymuje się w pakiecie kompletną obsługę posprzedażową. Jednocześnie realizujemy serwis sprężarek i okresowe przeglądy gwarancyjne oraz pogwarancyjne. Nasze doświadczenie w branży sprawia, że podejmujemy się również napraw i remontów wszystkich rodzajów kompresorów, a także wykonujemy remonty samych bloków i silników. W naszej ofercie posiadamy też szeroki wybór oryginalnych części zamiennych i eksploatacyjnych. Ponadto nasza firma specjalizuje się w naprawie kompresorów i wszystkich elementów wchodzących w skład systemów wytwarzania sprężonego powietrza. Wykonujemy serwis sprężarek o różnorodnych funkcjach, trybach pracy i zastosowaniach, w tym naprawy kompresorów tłokowych oraz innych urządzeń. Oferujemy również remonty bloków i silników dowolnego kompresora. Doświadczony zespół przeszkolonych techników dysponuje specjalistycznie wyposażonym serwisem mobilnym, a w przypadku poważniejszych awarii profesjonalnym warsztatem stacjonarnym. W pracach remontowych korzystamy wyłącznie z części zamiennych i materiałów, które zostały wskazane w dokumentacji technicznej danego urządzenia. To sprawia, że firmy klientów uzyskują maszyny w pełni sprawne, gwarantujące długą i bezproblemową eksploatację bez niebezpieczeństwa wystąpienia awarii. 

Jak podzieliliście swoje kompetencje w zarządzaniu własną firmą?

J: W naszym przypadku obowiązki podzieliły się same. Na początku Marek prowadził firmę, pracując sam zdalnie z domu i potem wyjeżdżając na serwis. Aby zwiększyć skalę działalności, szukaliśmy lokum na warsztat. Ja pracowałam w tym czasie także w szkole. Od zawsze nam się dobrze razem rozmawiało na różnego rodzaju tematy zawodowe i często dochodziliśmy wspólnie do interesujących wniosków, nietuzinkowych rozwiązań, wzajemnie rozwiązując własne problemy. Mamy różne podejścia do danego tematu, ja patrzę na problem z jednej perspektywy, a mąż z drugiej i w ten sposób dwie części składamy w jedną, wspólną całość.

M: Asia miała za sobą pierwsze doświadczenia w budowaniu biznesu. Zaczęliśmy realizować nowy pomysł i potrzebowałem do współpracy kogoś zaufanego.

J: Marek zaproponował mi bycie swoim wspólnikiem, a ja błyskawicznie się zgodziłam. Tak więc wspólne prowadzenie firmy to był dla nas obojga naturalny wybór.

M: Jak podzieliliśmy swoje kompetencje w zarządzaniu własną firmą? Na początku ja zajmowałem się stricte sprzedażą, a Asia szkoleniem, kadrówką i marketingiem, aby klienci byli zadowoleni z proponowanych im rozwiązań. Start-up na najwyższym lokalnym poziomie.

Co Waszym zdaniem jest kluczowe dla rozwijania z sukcesem firmy rodzinnej?

M: Profesjonalizacja, stawianie na nietuzinkowe i oryginalne osoby w firmie, a także wartości: uczciwość, poszanowanie własnego nazwiska, osobowości – to klucze do sukcesu firmy Czemar. Nie stawiamy tylko na związki rodzinne i zamykanie się we własnym gronie, trzeba promować osoby najlepsze, uzdolnione, kreatywne. Wartością dla nas zawsze jest człowiek. Dużą zaletą małżeńskiego biznesu jest wzrost tolerancji zaangażowania w pracę. Wspólna firma to także wspólne dochody rodziny, o które oboje dbamy. Dzięki pracy razem poznaliśmy siebie z całkiem innej strony. Możemy zatem dopasować swoje możliwości do potrzeb firmy i ludzi w niej pracujących.

Jakimi wartościami kieruje się zespół Czemar w codziennej pracy?

J: Postawiliśmy na pięć wartości. Wybierając je, rozważaliśmy takie, które będą spójne z nami, naszym życiem rodzinnym, ale też tym, co jest ważne w życiu. Granica pomiędzy biznesem a życiem osobistym jest tutaj bardzo cienka. Ważne, by być prawdziwym w tym. co się robi i myśli. a to jest najważniejsze dla dobrego samopoczucia i rozwoju. Odpowiedzialność – pracujemy z ludźmi, którzy biorą odpowiedzialność za swoje czyny, ale też za sytuacje związane z klientem i opieką nad nim. Rozwój osobisty jest dla nas bardzo ważną wartością. Towarzyszy każdemu w trakcie życia, a cele osobiste i zawodowe są górą niosącą przez życie, te zaś wiele mówią o człowieku i jego zapatrywaniu na przyszłość. Zdrowie i świadome podejście do życia. To lubimy. Uczciwość w wykonywaniu powierzonych obowiązków. Według nas to, jak pracownik angażuje się w pracy, jest kluczowe. Jesteśmy w stanie zrozumieć potknięcia czy sytuacje wynikające z braku doświadczenia, szczere i prawdziwe. Tolerancja. Będąc uczciwymi i dobrymi ludźmi, nie szukamy poklasku i złych praktyk. Jesteśmy otwarci na innych.

Jak Waszym zdaniem zbudować dobre i trwałe relacje z pracownikami?

M: Relacje z pracownikami zawsze były i są dla nas priorytetem. Na dobrą relację składają się zaufanie, szacunek, przynależność do grupy i otwarta komunikacja. Zaufanie to ważny element budowania relacji. Daje członkom zespołu poczucie, że mogą na siebie liczyć w różnych sytuacjach. Relacje wpływają na efektywność. Motywacja wewnętrzna jako poczucie satysfakcji z pracy, osiąganie celów, możliwość rozwoju są kluczowe dla efektywności każdego z nas jako człowieka, ale i jako pracownika.

Jakimi największymi sukcesami możecie się pochwalić?

J: Sukcesy sukcesami. Wymienimy ich tylko kilka symbolicznie. Od 17 lat pracujemy bowiem na swoją pozycję, która teraz jest dla Państwa widoczna. Nieustanna i cierpliwa praca jest zawsze nagradzana. Nagrody i wyróżnienia przyznawane Czemar na przestrzeni lat stanowią potwierdzenie wysokiej jakości oferowanych produktów i usług, a także dynamicznego rozwoju na rynku polskim i zagranicznym. Ważne wyróżnienie w Ogólnokrajowym Konkursie od Państwowej Inspekcji Pracy dla Pracodawcy – organizatora pracy bezpiecznej. Diament Polskiej Przedsiębiorczości, Polskie Orły Biznesu 2022, Konsumencki Laur Zaufania 2021, 2022, Marka uznana na Polskim Rynku 2021, 2022, Firma godna zaufania, Lider w branży, Certyfikat Firmy wyróżnionej przez Klientów corocznie od kilku lat. Firma roku 2022, Diament Tygrysa Biznesu 2022. Wprowadzając na rynek nowy brand, nie sądziliśmy, że już w pierwszym roku seria sprężarek model Lenwanter zdobędzie ważną nagrodę Produktu Roku 2022. Jako zarząd – Marek Staruszkiewicz Businessman Awards 2022 i Joanna Staruszkiewicz Businesswoman Awards 2022 oraz Ambasador Magazynu Tygrysy Biznesu.

Za swoją działalność jesteście nagradzani. To pomaga budować prestiż marki?

M: Pozytywny wizerunek firmy bardzo pomaga w kreowaniu przez Czemar dobrych praktyk w zakresie społecznej odpowiedzialności biznesu. Komunikujemy naszym kontrahentom, że firmie nie zależy jedynie na maksymalizacji zysków, ale i na relacjach, dobrej reputacji i wysokiej jakości świadczonych usług. Warto zainwestować w to, by dostarczane produkty były jak najwyższej jakości

Bije od Was bardzo pozytywna energia. To z pewnością pozytywnie wpływa na prowadzenie firmy. Jaka jest recepta na prowadzenie małżeńskiego biznesu z uśmiechem na twarzy?

J: Rodzina w firmie czy firma w rodzinie. Nade wszystko warto zapamiętać, że w pracy liczy się profesjonalizm. Oznacza to, że każde z nas zajmuje się swoimi zadaniami, wykazuje lojalność wobec siebie i skupia się na realizacji wyznaczonych obowiązków. Wspólna praca sprawia, że lepiej zrozumiemy swoje problemy zawodowe. Dzięki tym samym zainteresowaniom zawodowym mamy więcej tematów do wspólnych rozmów. Uczymy się od siebie nawzajem.

M: Wspólna praca w Czemar potrafi być motywująca – niekiedy chęć zaimponowania drugiej połówce przeradza się w jeszcze większe zaangażowanie w wykonywanie swoich obowiązków. Zatem w naszym odczuciu każde podejście jest zdrowe i służy rozwojowi firmy. Pracujemy wspólnie 17 lat. A to znaczy, że się da, i to bardzo.

Jakie macie plany na rozwój Czemar?

M: Firma sukcesywnie i owocnie rozwija się z roku na rok. Przyszłość branży sprężonego powietrza jest rozwojowa. Technika idzie do przodu. Chylimy czoła przed Europą i światem. Ważna jest dla nas ekspansja do krajów arabskich i Francji. Polskie mosty technologiczne otwierają nowe horyzonty. Czemar wspiął się na kolejny poziom rozwoju, z profesjonalnym zarządzaniem spółką. Kształcimy się u najlepszych w Polsce po to, by zbudować stabilną i mocną firmę techniki sprężonego powietrza, by posiąść wiedzę z zarządzania, psychologii i marketingu, by prowadzić firmę wielotorowo. W roku 2019 stworzyliśmy „park maszyn używanych” o pow. 1000 m2. Początkowo dla ładu i łatwiejszego wglądu w posiadany stok, a jak się później okazało, dla komfortu pracy i owocnych spotkań biznesowych. Wprowadziliśmy na rynek w grudniu 2021 roku nasze pierwsze dziecko, sprężarkę tłokową Airgroter. Rok 2022 jest dla nas szczególny. Do kompresorów tłokowych dołączają kolejno Lewantery, Sprintery i Zondery, sprężarki śrubowe. Dołączyliśmy powierzchnię namiotową wielkości 1000 m2 dla prężnie rozwijającego się działu parku maszyn używanych. Rozpiera nas duma. Trzymajcie kciuki za kolejne realizacje.

A prywatnie?

J: Prywatnie… mamy pasje i jeszcze wiele marzeń do spełnienia. Budujemy nowy dom. Dom w Topinamburach. Własną ostoję spokoju. Przestrzeń na nasze „ja”. Azyl. Jako rodzice Stefana staramy się zapewnić mu bezpieczeństwo i wprowadzić w świat dorosłości płynnie i bezboleśnie. Marek planuje kolejną wyprawę motocyklową, a ja pracuję nad doktoratem i odbywam staż na kolejnej drabince w rozwoju kompetencji nauczycielskich. Stale trwamy w szkoleniach i rozwoju osobistym.

Dziękuję za rozmowę.

Justyna Nakonieczna

 

 

Zdjęcia: JOLANTA STĘPIEŃ 

Show Buttons
Hide Buttons