VIDEO W SOCIAL MEDIA – JAK ZACZĄĆ NAGRYWAĆ?

 

Dlaczego format video?

Nie będzie przesadą, jeśli napiszę, że dziś Internet filmami stoi. Każda platforma społecznościowa w dużej mierze opiera się dziś na contencie video. Nie mówiąc już o platformach, które tylko w tym się specjalizują jak YouTube czy coraz mocniej popularny TikTok. Jednak wciąż wiele osób, zwłaszcza kobiet nie chce bądź nie potrafi przełamać się do nagrywania, do pokazywania swojej twarzy. Niestety złota zasada, aby przełamać się do nagrywania nie istnieje. Przykro mi. Nie ma takiej porady, która sprawi, że od dziś będziesz mistrzem autoprezentacji medialnej. To kwestia długiej i mozolnej pracy najpierw nad sobą, a dopiero potem nad techniką, narzędziami. Zacznijmy jednak od tego, dlaczego VIDEO to dziś motor napędowy dla Twojego biznesu, jeśli opierasz go w dużej mierze na Social Media.

Sam algorytm Facebooka czy Instagrama pomaga profilom, jeśli publikują takiej formy content na swoich profilach. Dlaczego? Bo jest to dziś najbardziej angażująca forma odbiorców w Social Media. Content w oparciu o video sprawia, że nasz fanpage, profil jest o wiele bardziej interesujący dla użytkowników. Zwraca na siebie uwagę w gąszczu postów statycznych. Widzowie chętniej wchodzą w interakcję, dyskutują, udostępniają – to dla platform tj. Facebook czy Instagram sygnał, że tworzymy wartościowe treści, skoro inni użytkownicy się w nie angażują. Skoro się angażują to zostają na dłużej, a to przecież główny cel platform społecznościowych – abyśmy spędzali na nich jak najwięcej czasu.

Dziś stworzenie filmu stało się niemal bez kosztowe. Za pomocą telefonu jesteśmy w stanie stworzyć genialne produkcje. Gdy dołożymy do tego darmowe narzędzia, aplikacje, mamy gotowy film, który może zawładnąć Internetem. Jeszcze kilkanaście lat temu nie było to tak proste. Potrzebowaliśmy specjalistyczny sprzęt, scenariusz, montażystów, aby cokolwiek mogło zostać wyprodukowane. Dziś każdy z nas może być filmowcem, aktorem, reżyserem. Każdy z nas może być twórcą.

Jak zrobić pierwszy krok?

Dla osób, które nie dorastały z telefonem w dłoni nagranie pierwszego filmu jest często wyzwaniem życia. Co nas przeraża? Przede wszystkim boimy się samych siebie. Przeraża nas swój własny głos i wygląd. Tak! To najczęstszy powód, dlaczego wciąż nie nagrywamy. Nie lubimy samych siebie dlatego bardzo trudno nam zaakceptować myśl, że dla kogoś nasz głos, twarz, myśli mogą być ciekawe. Nie jesteśmy oswojeni z własną osobą. Zobacz, jak reagujesz, gdy ktoś Cię nagra i pokaże Ci materiał do oceny. Najczęściej z naszych ust pada krytyka w stylu: “Jeny, jak ja brzmię! Boże, ale mam duży nos. Usuń to, bo źle wyglądam”. Skąd się to bierze? Z braku samoakceptacji. Dlatego osoby, które nagrywają mają to już za sobą. Zaakceptowały to, że nie są i nigdy nie będą ideałem. Kieruje nimi odwaga i chęć stworzenia czegoś więcej. Świadomość, że format video to dziś potęga i nic nie mówi o tym, że w przyszłości będzie inaczej.

Zacznij więc od pracy nad sobą. Co to znaczy? Trzeba się polubić! Dziś jest wiele metod na to, aby to zrobić. Nie jest to jednak artykuł o tym. Mogę Ci powiedzieć jak się oswoić z video, ale nie powiem Ci w jaki sposób masz się zaakceptować.

Weź do ręki telefon i zacznij od nagrywania swojego głosu. Tylko dla siebie. Włącz dyktafon, nagrywanie i zacznij czytać ten tekst na głos. Po co? To pozwoli Ci się oswoić z tym, jak Twój głos brzmi dla innych osób. Normalne jest to, że nasz głos inaczej brzmi dla nas samych, a inaczej dla naszych odbiorców, jeszcze inaczej, gdy jest nagrany. Dlatego kluczowe jest zanim zaczniesz nagrywać video, aby oswoić się z własnym głosem na tyle, aby nie stanowiło to dla Ciebie dyskomfortu, gdy usłyszysz się u swojej koleżanki w telefonie.

Gdy masz już to za sobą, wykonaj kilka selfie. Tak! Selfie. Czas na to, aby polubić swoją twarz na ekranie smartphona. Weź telefon i zrób to. Po prostu się uśmiechnij i pstryknij. To nic nie boli, a może Ci bardzo pomóc. Kilka fotek na swój telefon jeszcze nikomu nie zaszkodziło. Czas na level wyżej. Jeżeli czytasz ten artykuł to prawdopodobnie masz już swój profil na Facebooku, a przynajmniej Messenger. Jeżeli jest inaczej, załóż tam konto. Stwórz grupę na Messenger z osobami, którym ufasz, może to być mąż, partner, przyjaciółka, przyjaciel, siostra, brat, sąsiadka. Do Ciebie należy wybór kto to będzie. Najlepiej by to była osoba, z którą często rozmawiasz na czacie. Umówcie się, że od dziś wszystkie wiadomości tekstowe zamieniacie na wiadomości video. Od tak! Od dziś. Zamiast pisać, nagrywacie to co chcecie przekazać. Na początku niech to będzie lista zakupów, informacja o planach na wieczór, zaproszenie do kina. Czemu ma to służyć? Zanim wypłyniesz na głębokie wody, oswoisz się z kamerą, funkcjami telefonu, przetestujesz jak go najlepiej trzymać. Ten etap niech potrwa tydzień lub dwa. Teraz czas na video do szerszej publiczności.

O czym warto pamiętać na początku?

Mini warsztat masz już za sobą. Pierwsze video do sieci zostało opublikowane. Dobra robota! Od samego początku nagrywania, warto robić to dobrze. Potem ciężko wyeliminować złe nawyki. Dlatego zobacz o czym warto pamiętać przy nagrywaniu. Przede wszystkim strategia. Pomyśl co chcesz przekazać za pomocą swoich filmów. Stwórz plan na content. Odpowiedz sobie na pytania: Po co ktoś ma Cię oglądać? Co wyniesie z tego materiału? Czym przykuję uwagę? Gdy znasz odpowiedź na te pytania zacznij tworzyć video. Film bez planu będzie mało wartościowy dla odbiorców, skoro jego twórca nie wie po co go stworzył. Dlatego pamiętaj – przygotuj plan.

Wybierz platformę do komunikacji swoich myśli. Może być to np. Instagram Stories, może być to YouTube czy Facebook. Każda z tych platform działa w inny sposób, dlatego zanim zaczniesz tworzyć swoje treści, poświęć chwilę, aby poobserwować innych twórców, sprawdź co się klika. Jestem zwolennikiem wybierania jednej, maksymalnie dwóch platform na początku. Wtedy jesteś w stanie skupić się na tworzeniu jakościowych materiałów. Gdy masz 5 platform do uzupełniania w treści, prawdopodobnie na początku nie zrobisz tego dobrze. Będzie ilość bez jakości.

Jaką więc platformę wybrać?

Wybierz miejsce, w którym dobrze się czujesz, ale i miejsce, gdzie są Twoi potencjalni klienci. Sprawdź statystyki portali odnośnie grup, które spędzają w nich najwięcej czasu. Jeśli masz biznes lokalny można to sprawdzić dużo łatwiej. Poszukaj statystyk, ile osób w wieku, który Cię interesuje jest na danej platformie. Może się okazać, że masz produkt dla 13-18 latków, więc dziś najlepszą formą komunikacji dla nich będzie YouTube oraz TikTok. Jeśli masz produkt do nieco starszej publiczności dobrym miejscem na content będzie Facebook, YouTube czy Instagram. Wszystko zależy od tego co sprzedajesz, jaką masz strategię działania i jaka jest Twoja grupa docelowa. Określ to zanim zaczniesz nagrywać. Wtedy znacznie łatwiej i szybciej zbudujesz swoją markę w oparciu o video.

Jakie treści video są popularne?

Jeżeli prowadzisz firmę, budujesz swoją markę osobistą, pamiętaj, że dziś w Social Media najchętniej ogląda się backstage, proces powstawania. Nie sam efekt finalny. Lubimy oglądać, jak wygląda przygotowywanie jakiegoś produktu czy usługi. Taki materiał możesz nagrywać smartfonem i od razu publikować w sieci. Bez montażu, bez obróbki. Po prostu relacjonujesz życie swojej firmy. Widzowie dużo chętniej wchodzą w interakcję z takimi treściami, bo są naturalne, autentyczne. Mogą się z nami utożsamić, a to powoduje, że często czują się zmotywowani do działania, więc częściej nas oglądają. To taka samonapędzająca się machina. Dlatego tak dużą popularnością cieszą się dziś Stories zarówno na Instagramie, Facebooku czy YouTubie – to idealne miejsce na tego typu treści.

W dalszym ciągu hitem w Social Media są nagrania LIVE, czyli na żywo, tu i teraz. Widzowie je uwielbiają, na live jesteśmy sobą, dzielimy się wiedzą, odpowiadamy na pytania od razu, a dziś komunikacja instant jest w cenie. Transmisje na żywo mogą wyglądać bardzo różnie. Może być to po prostu Twoja wypowiedź w danym zakresie tematycznym z Twojej branży, gdzie rozmawiasz ze swoimi odbiorcami co o niej myślą. Możesz zrobić LIVE w formie wywiadu z ekspertem, pokazać, jak powstaje dany produkt. Jeśli organizujesz eventy świetnym pomysłem będzie stream z komentarzem co się na nim dzieje i dlaczego warto przyjść na kolejną edycję. Możliwości jest wiele! Ogranicza nas tylko nasza własna głowa, bo narzędzia są ogólnodostępne do tego, aby tworzyć ciekawe treści.

Na swój fanpage na Facebooku możesz publikować krótkie filmy poradnikowe. Pamiętaj jednak o tym, że pierwsze 10 sekund ma kluczowe znaczenie. Dlaczego? Rozejrzyj się dookoła jak dziś konsumujemy treści w Social Media. Jesteśmy pokoleniem instant, wszystko robimy szybko, zwłaszcza przeglądanie Walla na Instagramie czy Facebooku. Dlatego, gdy już odbiorca trafi na Twój film pamiętaj, że masz kilka sekund na zaciekawienie. Pamiętaj o miniaturce, ciekawym wstępie do swojego materiału. To on powinien zachęcić do dalszej interakcji. Jaki ja miałam pomysł na to? Wprowadziłam wystrzał konfetti na początku każdej mojej transmisji LIVE co zwraca na siebie uwagę, bo nikt tego nie robi. Odkąd mam to na swoich transmisjach zauważyłam, że czas wyświetlenia filmu jest znacznie dłuższy. Całość możesz zobaczyć na Facebooku w moim programie KAMANshow. Tego typu pomysły powodują zainteresowanie Twoim profilem. Pomyśl, co możesz wprowadzić u siebie, czego nie robi nikt inny.

Kilka pomysłów o czym nagrywać

Dopasuj to do swojej branży, w większości te pomysły się sprawdzą. Zacznij od sesji Q&A. Stwórz film z wcześniej zebranych pytań od swoich obserwatorów, możesz zrobić taką sesję również na żywo. Edukuj, dziel się wiedzą, twórz krótkie materiały video o tym co wiesz. Twoi odbiorcy usłyszą Twoją wiedzę i będą w stanie Ci szybciej zapłacić. Co jeszcze? zrób relację ze swojego eventu, wydarzenia, pokaż, jak wyglądały przygotowania. Jeśli nie organizujesz eventów, stwórz film jak powstawał nowy produkt czy usługa, jak wyglądał proces od pomysłu po finalizację. Twórz stories ze swojego życia, opowiadaj co dziś robisz, wyciągnij wnioski i dziel się nimi. To buduje zaangażowaną społeczność.

Podsumowanie

Najbliższa przyszłość w Internecie to format video. Tego rodzaju content zdominuje sieć, głównie będą to transmisje na żywo i krótkie materiały video dostarczające widzom rozrywkę. Warto nauczyć się nowej umiejętności, którą wiele osób nazywa “umiejętnością XXI wieku”.

 

Agata Koman-Więch – Reporter internetowy KAMANshow i współzałożycielka agencji social media – KAMAN social media. Z marketingiem związana od ponad 3 lat. Świetnie czuje się występując przed kamerą. Z pasji powstała jej marka KAMAN show! gdzie realizuje co tydzień transmisję LIVE z ciekawymi osobami. Są to zarówno przedsiębiorcy jak i pasjonaci, eksperci w swojej branży.

Fanka Social Media i reklamy online. Oprócz transmisji, które nagrywa na swoim kanale, realizuje również LIVE dla innych marek na ich profilach. W ciągu roku zrealizowała ponad 250 transmisji przełamując do kamery wielu przedsiębiorców.

 

Show Buttons
Hide Buttons