W JAKĄ PLATFORMĘ E-LEARNING ZAINWESTOWAĆ, aby zwiększyć wydajność i zwrot z inwestycji?

 

Skąd wiedzieć, w jaką platformę najlepiej zainwestować? Która najlepiej przyczyni się do wzrostu wydajności pracowników?

Wspieranie wydajności pracowników poprzez wprowadzenie do firm rozwiązań e-learning, w tym platform, nie jest w Polsce nową koncepcją, choć w ostatnich dwóch latach zainteresowanie nimi wzrosło w sposób wykładniczy. Kolejne fale pandemii zmusiły przedsiębiorców do zmiany modelu zatrudnienia pracowników, odejścia od pracy w biurze na rzecz modelu hybrydowego i tworzenia zespołów wirtualnych. Na początku wydawało się, że będą to rozwiązania przejściowe – jednak dzisiaj, znając również zalety takich rozwiązań, stało się jasne, że hybrydowy model pracy będzie normą także w przyszłości. W sytuacji, kiedy w firmach bezpośredni kontakt został utrudniony, pojawiło się zwiększone zapotrzebowanie na szybki dostęp do wiedzy i wymianę informacji. Umożliwienie pracownikom dostępu do treści na żądanie, możliwości nauki w godzinach pracy czy dostępu do treści poprzez różne urządzenia (wielokanałowość) stały się koniecznym standardem. O ile sektor korporacyjny dość szybko zareagował na tego rodzaju wyzwanie, o tyle w sektorze MŚP proces transformacji ciągle trwa. Pojawia się jednak kluczowe pytanie:

Sytuacji nie upraszcza fakt, że dla rynku MŚP jest dostępnych wiele rozwiązań i wybór nie jest łatwy. Najbardziej popularne są platformy typu VoD (video na życzenie) oraz platformy LMS (Learning Management System), które dają duże możliwości zarządzania procesami szkoleniowymi i czerpania w pełni z korzyści, jakie daje e-learning. Generują jednak wyższe koszty wdrożenia, a potem utrzymania i obsługi, niż platformy VoD. Niemniej to rozwiązania profesjonalne. W przypadku platform LMS trzeba się również liczyć z większym kosztem produkcji kontentu w formacie SCORM, ponieważ wymaga on specjalistycznych umiejętności. Można jednak nawiązać współpracę z profesjonalnymi producentami szkoleń e-learning lub freelancerami. Warto przy tej okazji wdrożyć ramowe warunki współpracy, aby ograniczyć własny nakład pracy.

Platformy e-learning dedykowane korporacjom i kilkunastotysięcznym grupom odbiorców, które pozwalają na zaawansowane analityki, personalizację ścieżek rozwojowych czy integrację z innymi systemami – potrafią kosztować kilkadziesiąt, a nawet kilkaset tysięcy rocznie. Są to znakomite rozwiązania z szerokimi możliwościami, ale pytanie, czy są adekwatne do potrzeb firmy z sektora MŚP.

 

Aby uporządkować proces wyboru platformy e-learning, warto na start przeanalizować siedem kluczowych obszarów i odpowiedzieć sobie na poniższe pytania:

  1. Na jaką potrzebę odpowie wdrożenie platformy e-learning?
  2. Dla realizacji jakiego celu biznesowego chcemy wdrożyć platformę? Dla osiągnięcia wzrostu efektywności działań operacyjnych? Dla redukcji kosztów szkoleń stacjonarnych? Dla zwiększenia retencji pracowników? Dla skuteczniejszego szkolenia partnerów biznesowych? Wzmacniania kompetencji managerskich?
  3. Jakie narzędzia, systemy obecnie posiadamy oraz dlaczego nie spełniają już oczekiwań? Czy możemy je w jakiś sposób wykorzystać?
  4. Jakimi zasobami technicznymi dysponujemy? Po czyjej stronie będzie obsługa platformy?
  5. Na zbieraniu jakich danych nam zależy? Kto będzie analizował te dane? Ile możemy na to poświęcić czasu? Z jakimi systemami planujemy zintegrować platformę? Dlaczego?
  6. Czy dostawca oferujący rozwiązanie posiada doświadczenie w naszej branży? Jaka jest jego propozycja? Czy zapewni wsparcie na etapie wdrożenia i po jego zakończeniu?
  7. Na jakich funkcjonalnościach platformy zależy nam najbardziej? Dlaczego?

 

Wskazanie na starcie oczekiwanych funkcjonalności platformy może być mocno utrudnione, dlatego warto skorzystać z rankingu platform e-learning dla MŚP dostępnego na stronie: https://krawczakconsulting.pl/ranking-platform-e-learning/

 

Marzena Krawczak

Prezes Zarządu Krawczak Consulting. Praktyk w obszarze biznesowych zastosowań e-learningu i digital learningu https://krawczakconsulting.pl

Show Buttons
Hide Buttons