Wskazówki dla początkujących projektantów z aspiracjami

 

Rozwijający się rynek graficzny cały czas potrzebuje nowych specjalistów. Praca projektanta wiąże się z ciągłym rozwojem oraz wieloma wyzwaniami. Wybierając zawód projektanta graficznego, z pewnością przyda Ci się znajomość przeszkód, które możesz napotkać na swojej drodze. W artykule przedstawię, na jakie zagadnienia warto zwrócić uwagę oraz dam Ci kilka cennych wskazówek, które sam chciałbym znać na początku swojej kariery zawodowej.

Bierz przykład z doświadczonych projektantów

Kreacje doświadczonych grafików dają początkującym projektantom doskonały obraz tego jak powinny wyglądać kompletne, profesjonalne i atrakcyjne projekty. Obserwuj ich pracę i zbieraj materiały, które według Ciebie są interesujące. Przeglądanie i naśladowanie zachwycających projektów pomoże Ci wyrobić w sobie poczucie estetyki i pozwoli Ci wznieść się na wyższy poziom umiejętności graficznych. Oczywiście nie należy kopiować cudzych rozwiązań, jednak inspirowanie się nimi oraz odpowiednie wykorzystanie niektórych ich elementów w swoich projektach pomoże Ci szybciej osiągnąć wyznaczony cel, którym jest zostanie profesjonalnym projektantem graficznym.

Nauka to klucz do rozwoju

Przeglądając projekty bardziej doświadczonych projektantów, możesz odnieść wrażenie, że Twój poziom jest dużo niższy. Galerie prac zazwyczaj prezentują tylko najlepsze lub najbardziej aktualne projekty i nie pokazują drogi, którą pokonał dany artysta. Pamiętaj tylko dzięki systematycznej pracy, nauce i wytrwałości nauczysz się tworzyć kreacje, które zachwycą odbiorców. Nawet ci najlepsi, którzy wydawać by się mogło, że wiedzą już wszystko, nadal pogłębiają swoją wiedzę, ponieważ muszą nadążać za zmieniającymi się trendami i rozwijającym się oprogramowaniem.

Ucząc się projektowania, nie możesz zapomnieć o programach do tworzenia grafiki komputerowej. Musisz znać wszystkie zalety i ograniczenia danego programu, aby dobrać odpowiednie narzędzie do aktualnej potrzeby. Korzystaj z różnych źródeł takich jak książki, kursy online, a nawet darmowych poradników na YouTube. Wszystkie te rzeczy pomogą Ci osiągnąć zadowalające efekty.

Nie poddawaj się na początku!

Projektowanie graficzne polega na pracy z klientem i dostosowywaniem projektu do jego potrzeb. Na początku przygody będziesz prezentować projekty przed różnymi osobami i z całą pewnością spotkasz się z falą krytyki — konstruktywnej i tej, która nie wniesie żadnej wartości. Ważną umiejętnością na tym etapie jest odpowiednie jej rozróżnienie i wybranie tylko tych porad, dzięki którym rozwiniesz swoje umiejętności. Z czasem wyrobisz w sobie umiejętność przyjmowania z dystansem nawet ostrzejszych słów. Konstruktywna krytyka jest warunkiem koniecznym do rozwoju i wykreowania własnej ścieżki, przez co kolejne projekty będą coraz lepsze, a finalnie będziesz w stanie podjąć pierwszą pracę jako grafik komputerowy.

Znajdź mentora

W każdej dziedzinie życia pomoc innych osób jest bardzo ważna i potrzebna. Mentor, który ma doświadczenie w branży, będzie w stanie dostarczyć Ci wielu bezcennych wskazówek i rad, które na początku kariery pomogą wyeliminować podstawowe błędy i wyrobić dobre praktyki. Ważne jest, aby osoba, która udziela Ci pierwszych lekcji, potrafiła przekazać Ci trafny feedback w odpowiedni sposób. Słuchaj wszystkich, którzy są w stanie udzielić Ci wartościowych porad i otaczaj się osobami z branży, które mają doświadczenie — przekonasz się, jak wiele możesz się od nich nauczyć. Zebrana wiedza i wskazówki dadzą Ci obraz tego jak powinien wyglądać prawidłowo wykonany projekt graficzny.

Spróbuj swoich sił w różnych dziedzinach

Grafika komputerowa to pojęcie bardzo obszerne. Możesz projektować strony internetowe, identyfikacje wizualne lub nawet wizualizacje 3D pomieszczeń. Na początku kariery musisz zadać sobie podstawowe pytania — co tak naprawdę lubisz robić i z czego będziesz czerpać najwięcej przyjemności. Wybór ten jest bardzo ważny, ale i zarazem trudny, ponieważ na początku drogi możesz nie wiedzieć, co będzie dla Ciebie najlepsze. Dlatego poznawaj różne dziedziny grafiki komputerowej, pogłębiaj wiedzę na ich temat i zawsze staraj się wypróbować ją w praktyce.

Pracuj w różnych miejscach, z różnymi osobami

Częsta zmiana otoczenia i praca w różnych miejscach pomoże Ci zdobyć nową wiedzę i. pobudzić kreatywność. Konsultuj swoje wątpliwości z osobami, które znajdują się w Twoim miejscu pracy. Wszelkie trafne wskazówki szybko okażą się pomocne przy aktualnych i kolejnych projektach.

Zbuduj swoje pierwsze portfolio

Rozpoczynając przygodę z grafiką komputerową, większość projektów będziesz tworzyć dla siebie lub fikcyjnych klientów. Daje to okazję do budowy pierwszego portfolio, które możesz zaprezentować np. konsultacjach z mentorem, który wskaże Ci elementy, nad którymi musisz popracować. Swoje portfolio warto opublikować w sieci, żebyś zarówno Ty, jak i przyszli klienci mieli do niego łatwy dostęp. Istnieje wiele portali, które to umożliwiają np. Behance.

Mam nadzieję, że ten tekst przybliżył Ci nieco charakter pracy projektanta graficznego. Wszystkie zamieszczone wskazówki opierają się na moich doświadczeniach i przemyśleniach, które bardzo chciałbym poznać wcześniej, gdy byłem zaledwie początkującym projektantem z aspiracjami. Każdy zawód ma swoje blaski i cienie, grafika komputerowa również. Niemniej, jeśli jest ona Twoją pasją, zachęcam Cię do rozpoczęcia kariery w tej dziedzinie.

Tomasz Łakomiak

UI/UX Designer w agencji JAAQOB HOLDING. Specjalizuje się w projektowaniu cyfrowego doświadczenia użytkownika.

Show Buttons
Hide Buttons