Wyznaczamy nowe trendy na rynku

 

Wywiad z kobietą spełnioną i szczęśliwą. Jak sama o sobie mówi, jest zawsze otwarta, przyjacielska i trochę szalona – Magdalena Kopacz, właścicielka Centrum Językowego Konik


Co Panią skłoniło do otwarcia agencji opiekunek? Skąd pomysł na prowadzenie akurat takiego biznesu?

Centrum Językowe Konik powstało w 2010 roku jako szkoła językowa. W sposób naturalny ze szkoły językowej przeobraziliśmy się w agencję opiekunek. To panie, które uczyły się w szkole języka niemieckiego, zainspirowały mnie do zmiany profilu działalności firmy. Dzisiaj świadczymy usługi opiekuńcze na rzecz klientów indywidualnych w formule assisted living, głównie w Niemczech. Firma współpracuje z największymi niemieckimi agencjami. Jej głównym i od lat stałym partnerem biznesowym jest niemiecka renomowana firma SenioCare24. Najważniejszą wartością firmy są jej pracownicy (stała kadra, która codziennie dba o sprawne funkcjonowanie firmy, jak również opiekunki, których ciężka praca wyznacza jakość usług).

Prowadzenie tego rodzaju działalności to łatwy biznes?

Wręcz przeciwnie, to bardzo wymagający biznes. Obecnie na rynku jest bardzo duża konkurencja. Ponad 1000 firm oferuje pracę dla opiekunek. My jednak zawsze jesteśmy w czołówce tych firm. Wychodzimy z nowymi pomysłami marketingowymi, nową ofertą, podnosimy poziom świadczonych usług, dbamy o nasze opiekunki. Jednak kluczem do sukcesu firmy jest zgrany zespół. To on daje mi „siłę do działania” do wprowadzania zmian, do wytężonej pracy. Daje mi poczucie pewności i wiary, że pokonamy wszelkie trudności, które mogą pojawić się po drodze.

Czym wyróżnia się Pani firma?
Działając na tym rynku od dawna, zyskaliśmy przede wszystkim zaufanie kobiet. Jesteśmy pracodawcą godnym zaufania. Naszą dewizą jest wysoka troska o pracowników, co bezpośrednio przekłada się na jakość świadczonej przez nich pracy. Ponadto oferujemy legalne zatrudnienie za granicą, wysokie zarobki, sprawdzone miejsca pracy, atrakcyjny system motywacyjny oraz opiekę 24h koordynatora polskojęzycznego. Współpracujemy z największymi agencjami pośrednictwa pracy w Niemczech. W tym roku po raz pierwszy stanęliśmy do konkursu „Teraz Polska” i zdobyliśmy wyróżnienie w kategorii Usługi – za usługi opiekuńcze na rzecz klientów indywidualnych w formule assisted living.

Jakie cechy tej usługi zdecydowały o przyznaniu tego zaszczytnego wyróżnienia?
Podstawową zaletą tych usług jest możliwość pozostania osoby starszej we własnym domu pod fachową opieką opiekunki. Każda usługa opiekuńcza dopasowana jest do indywidualnych potrzeb seniora. Empatia opiekunek, ich profesjonalizm, a także uśmiech i pozytywne podejście do seniora i codziennych obowiązków sprawiają, że podopieczny czuje się bezpieczny i szczęśliwy w swoim domu, a jego rodzina ma pewność, że pozostawiła osobę starszą w „dobrych rękach”.
Po dziesięciu latach pracy w opiece senioralnej jesteśmy przekonani, że usługi opiekuńcze na rzecz klientów indywidualnych w formule assisted living to najlepsze rozwiązanie dla osób starszych. Cieszymy się, że kapituła konkursu Godła Promocyjnego „Teraz Polska” dostrzegła ich unikatowość, wyróżniając je spośród wielu innych usług.

W 2019 roku firma uzyskała miano Pracodawcy Godnego Zaufania. Jak doszło do tego, że kobiety obdarzyły firmę tak dużym zaufaniem?

Jest to głównie zasługa mojej wieloletniej wytężonej pracy. Budowałam firmę przez wiele lat. Razem z nią zdobywałam doświadczenie i zaufanie kobiet. Zawsze działałam uczciwie, okazując serce zarówno swoim pracownikom, jak i opiekunkom, często znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej. Niektórzy czasami śmieją się, że im trochę „matkuję”. Ale taka już jestem.

Na czym dokładnie polega praca opiekunki osób starszych w formule assisted living?
Do głównych zadań opiekunki należy pomoc w utrzymaniu higieny osobistej podopiecznego (mycie, czesanie, ubieranie) oraz karmienie. W przypadku osób chorych lub niepełnosprawnych opiekunka odpowiada za podawanie leków oraz niekiedy za zmianę opatrunków. Pozostałe czynności pielęgniarskie nad pacjentem realizuje personel pielęgniarski i medyczny w ramach opieki medycznej przysługującej pacjentowi.
Zadaniem opiekunki jest często także pomoc w utrzymaniu mieszkania w czystości (sprzątanie, mycie naczyń, pranie) czy pomoc w wykonywaniu obowiązków domowych. Opiekunka może również zajmować się załatwianiem różnych spraw poza domem podopiecznego, np. realizowaniem recept, opłatą rachunków.
W większości przypadków opiekunka jest także osobą do towarzystwa dla samotnego seniora. W ramach wolnego czasu często gra z podopiecznym w karty, warcaby, układa puzzle, czyta z nim gazety lub książki albo gra w gry planszowe, zawsze starając się dopasować do zainteresowań pacjenta. Jeśli pogoda oraz stan zdrowia pacjenta pozwalają, wychodzą także wspólnie na spacer.
Podstawowym warunkiem, jaki muszą spełniać kandydaci do pracy w tym zawodzie, jest sama chęć sprawowania opieki nad drugą osobą oraz empatia. Najczęściej pomocy tej wymagają osoby, którym stan zdrowia uniemożliwia samodzielne wykonywanie codziennych czynności i zadbanie o własną higienę. Dlatego od opiekunów oczekujemy dużej cierpliwości, wyrozumiałości, łagodności i zrozumienia dla drugiej osoby.

W jaki sposób zgłaszają się do Was kobiety i ile kobiet w ciągu roku znajduje zatrudnienie dzięki Państwa pośrednictwu?
Na naszej stronie internetowej osoby zainteresowane podjęciem pracy w charakterze opiekunki mogą zapoznać się z aktualnymi ofertami pracy i aplikować na konkretne ogłoszenie. Część kobiet jednak wybiera inną drogę. Najpierw przesyłają do nas formularz aplikacyjny, a my dopasowujemy konkretne zlecenie.
Dla chętnych organizujemy także 14-dniowe kursy języka niemieckiego z mieszkaniem i wyżywieniem. Od momentu podjęcia szkolenia panie już zarabiają.
Zatrudnienie za pośrednictwem naszej agencji jest legalne – zapewniamy umowę, odprowadzamy składki ubezpieczeniowe, a także organizujemy bezpieczny transport do miejsca pracy. Praca w charakterze opiekunki osób starszych to doskonały sposób nie tylko na dobry zarobek, ale także na zdobycie nowego doświadczenia, podszlifowanie języka i nawiązanie czasami długoletnich przyjaźni. Rocznie dzięki naszej agencji zatrudnienie otrzymuje około 300 kobiet.

Dlaczego warto skorzystać z oferty Waszej agencji, a nie szukać pracy na własną rękę?

Moim zdaniem warto pracować z najlepszymi. Wyznaczamy także nowe trendy na rynku. Nasz wieloletni wysiłek został zauważony przez organizatorów wielu konkursów. Myślę, że mogę teraz powiedzieć, że jesteśmy liderem w swojej branży. Potrafimy znaleźć miejsce pracy nawet w ciągu 24 godzin. W dobie pandemii nie zamknęliśmy firmy, wręcz przeciwnie, wiedzieliśmy, że musimy znaleźć rozwiązania, które pomogą nam utrzymać dotychczasowe miejsca pracy. To było dla nas priorytetem. Poza tym jesteśmy firmą, która legalnie zatrudnia i rzetelnie rozlicza się z każdym pracownikiem. U nas każdy ma umowę oraz pewność opłacenia składek zusowskich. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom kobiet, oferujemy wybór między polskim a niemieckim ubezpieczeniem.

Jak postrzegane są polskie opiekunki w Niemczech?

Polki są bardzo cenione na rynku niemieckim. To prawdziwe perełki. Praca jest ciężka, a niemieckie rodziny są wymagające, ale z drugiej strony doceniają pracowitość, sumienność i zaangażowanie naszych kobiet. To, co najważniejsze w tym zawodzie, to zdolność empatii, a tą właśnie cechą wyróżniają się polskie opiekunki.

Co jest dla Pani największą motywacją i inspiracją do rozwoju zawodowego?
Uśmiech na twarzy oraz zadowolenie zespołu, z którym pracuję od 10 lat. To właśnie mój team jest dla mnie głównym motorem napędowym, inspiruje, motywuje do działania, tworzenia nowych rzeczy, których wcześniej nie robiliśmy. Jestem im za to bardzo wdzięczna.
Poza tym spotkania i rozmowy z partnerami po stronie niemieckiej, a w szczególności z właścicielką agencji SenioCare24, panią Renatą Föry, która wyznacza nowe trendy, jeśli chodzi o opiekę senioralną w Niemczech, a z którą mam przyjemność współpracować i przyjaźnić się od 10 lat.

Śmiało mogę stwierdzić, że jest Pani kobietą sukcesu. Jakie kompetencje czy zdolności, Pani zdaniem, powinien posiadać i rozwijać każdy przedsiębiorca?
Dla mnie osobiście kluczowych jest kilka kompetencji, bez których nie wyobrażam sobie dobrego przedsiębiorcy. Przede wszystkim to inicjatywa i kreatywność oraz wytrwałość w dążeniu do celu. Niezmiernie istotna jest także umiejętność podejmowania szybkich, ale przemyślanych decyzji. Cenne i potrzebne są zdolności organizacyjne oraz umiejętności przywódcze. Jednak według mnie najważniejsze umiejętności, bez których sukces jest niemożliwy, to samodyscyplina oraz silna potrzeba odniesienia sukcesu w biznesie. Nie możemy zapomnieć również o bardzo ważnym czynniku w dzisiejszych czasach – to elastyczność.
Pamiętam doskonale, kiedy zakładałam szkołę językową, jak bardzo byłam zmotywowana, aby mój biznes „wypalił”. Myślałam wtedy cały czas, co zrobić, jak ułożyć mój biznes, aby utrzymać się na rynku. Wyznaczałam sobie wówczas cele krótko- i długoterminowe. Potem krok po kroku je realizowałam.
Dlatego zachęcam młodych przedsiębiorców, aby ich przyszły biznes wypływał z ich pasji, zamiłowania do tego, co robią, i aby nie szczędzili sił w pokonywaniu trudności na drodze do realizacji ich marzeń.

Na koniec – jaka jest prywatnie Magdalena Kopacz? Jak Pani odpoczywa, co lubi najbardziej?
Poza pracą mam wiele zainteresowań. Moją największą miłością poza rodziną są zwierzęta.
Od wielu lat jeżdżę konno. Mam swojego konia w stadninie, który jest dla mnie prawdziwym przyjacielem. Wyczuwamy swoje nastroje doskonale. Często też, kiedy słyszę, że jakiś koń potrzebuje opieki, w miarę moich możliwości staram się zawsze pomóc. Na stałe opiekuję się także końmi w stajni Serbinowo, gdzie trzymam również 4 własne konie.
Mój syn, Oskar, także kocha zwierzęta. W domu mamy 4 psy, kota bez nóżki, papugę, chomika i małpki. Kiedy jestem zmęczona, znajduję wyciszenie właśnie w domu, wśród syna, partnera i zwierząt. To moja prawdziwa oaza.
Prywatnie jestem spełnioną i szczęśliwą kobietą. Zawsze otwartą, przyjacielską i trochę szaloną. Uwielbiam kontakt z ludźmi. Często też moje zawodowe relacje przeobrażają się w trwałą przyjaźń. W moim otoczeniu znajdują się interesujący ludzie, z pozytywną energią i dobrym sercem. Jest mi to potrzebne jak tlen do oddychania. Moi mottem życiowym jest stwierdzenie, którego autora co prawda nie znam, ale bardzo odzwierciedla ono wartości, którym ja hołduję: „Człowiek mądry nie eksponuje swojej osoby, dlatego jaśnieje. Nie perswaduje, dlatego jest przekonujący. Nie wywyższa się, dlatego przewodzi. Z nikim nie walczy, dlatego nie można go pokonać”.


Dziękuję za rozmowę.
Justyna Nakonieczna

zdjęcia: Katarzyna Paskuda

 

 

Show Buttons
Hide Buttons