Wyzwania polskich firm rozpoczynających sprzedaż w Wielkiej Brytanii

Unia Europejska kolejny rok pozostaje najważniejszym partnerem handlowym dla Wielkiej Brytanii. Według danych z brytyjskiego urzędu statystycznego ONS obroty towarowe pomiędzy Wielką Brytanią a Unią Europejską w 2023 roku wzrosły o 4% w stosunku do roku poprzedniego i wyniosły 504 mld GBP. W gronie krajów importujących swoje towary do UK Polska zajmuje 11. miejsce.

Polski eksport do Wielkiej Brytanii wyniósł 5% globalnego eksportu z Polski

Warto również dodać, że zgodnie z danymi podanymi przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) Wielka Brytania plasuje się na 6. miejscu wśród najsilniejszych gospodarek świata. Z kolei eksperci z Centrum Badań Ekonomicznych i Biznesowych (CBEB) prognozują, że w ciągu najbliższych 15 lat Wielka Brytania będzie najlepiej rozwijającą się dużą gospodarką w Europie, a skutki ekonomiczne brexitu według ekspertów CBEB „albo zostały przesadzone, albo nie zostały jeszcze wystarczająco zbadane”.

Nic więc dziwnego, że mimo wyzwań wywołanych m.in. brexitem i oderwaniem się UK od wspólnego rynku coraz więcej polskich firm otwiera się na sprzedaż do Zjednoczonego Królestwa. W dzisiejszym artykule zajmiemy się najważniejszymi zagadnieniami, z jakimi mierzą się polskie firmy rozpoczynające sprzedaż swoich towarów i usług do Wielkiej Brytanii.

Wybór odpowiedniej formy prawnej

Firma z Polski rozpoczynająca sprzedaż do Wielkiej Brytanii musi się odpowiednio przygotować do zasad i przepisów obowiązujących na terenie Zjednoczonego Królestwa. Jedną z pierwszych decyzji jest wybór odpowiedniej formy prawnej. Najczęściej firmy z Polski decydują się na: rejestrację spółki Ltd, rejestrację oddziału lub zgłoszenie polskiej firmy jako płatnik VAT-u w Wielkiej Brytanii.

O tym, które rozwiązanie jest najlepsze dla danego biznesu, jest sprawą indywidualną i decydują o tym m.in:

  • Czy będę sprzedawane towary, czy usługi?
  • Jaki jest rodzaj prowadzonej działalności?
  • Jaka będzie wartość generowanych obrotów na terenie UK?
  • Czy sprzedaż będzie do klienta biznesowego (B2B), czy do osób fizycznych (B2C)?

Rejestracja spółki Ltd

Spółka Ltd to brytyjski odpowiednik polskiej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Jest to jedna z najczęściej wybieranych form prowadzenia biznesu w Wielkiej Brytanii przez przedsiębiorców z Polski. Utworzenie takiej spółki jest bardzo proste i stosunkowo niedrogie, nie wymaga osobistej wizyty, a cała procedura rejestracyjna trwa zazwyczaj około 24 godzin.

Na rejestrację nowego podmiotu w Wielkiej Brytanii najczęściej decydują się małe i średnie firmy, które:

  • planują zatrudnianie pracowników z UK,
  • będą dokonywać zakupu produktów i usług od lokalnych dostawców,
  • potrzebują spółki celowej do spełnienia warunków kontraktu na terenie UK,
  • chcą zdywersyfikować geograficznie uzyskiwane dochody.

Bardzo często stosowanym rozwiązaniem jest powiązanie kapitałowe pomiędzy np. spółką z o.o. oraz spółką Ltd (spółka zależna). Oznacza to, że całościowym lub częściowym właścicielem jest spółka z Polski, co ułatwia przepływy pieniężne między podmiotami. Co ważne, taka spółka może, ale nie musi zajmować się tym samym, co spółka macierzysta z Polski. Stanowi to mocny argument dla wielu firm, które często rejestrują spółki w UK, aby badać nowe produkty i usługi niekoniecznie związane z dotychczasową działalnością na terenie Polski.

Spółka Limited raz w roku składa sprawozdanie roczne (Accounts oraz CT600) i płaci podatek dochodowy od osób prawnych Corporation Tax.

Do kwoty 250 tys. funtów dochodu spółka płaci Corporation Tax w wysokości 19%, powyżej podatek ten wynosi 25%.

Rejestracja oddziału

Na rejestrację oddziału polskiej spółki w Wielkiej Brytanii najczęściej decydują się większe firmy, które znają już rynek brytyjski i wiedzą, że ich produkt będzie tam pożądany. Jest to spowodowane przede wszystkim wyższymi kosztami utworzenia oraz prowadzenia takiego podmiotu. Podobnie jak spółka Ltd, oddział podlega opodatkowaniu podatkiem korporacyjnym CIT, a wyniki finansowe oddziału muszą być ujęte w sprawozdaniach finansowych polskiej spółki. Oddział jest całkowicie zależny od przedsiębiorstwa w Polsce i jest traktowany jako jego „przedłużenie”. Oznacza to, że zakres działalności oddziału spółki w Wielkiej Brytanii musi mieścić się w ramach przedmiotu działalności polskiej spółki.

   
   
   
   
   
   

 

Rejestracja do VAT GB

Obowiązkowa rejestracja do VAT w Wielkiej Brytanii występuje po przekroczeniu 90 000 GBP obrotu na terenie UK (powyżej 450 tys. PLN) w przeciągu ostatnich 12 miesięcy. Obowiązek ten prezentuje się nieco inaczej dla firm z zagranicy – na przykład z Polski – prowadzącej sprzedaż swoich produktów do UK.

W większości przypadków firma z Polski będzie musiała się zarejestrować się do VAT GB przed dokonaniem pierwszej sprzedaży w UK.

Nie jest to jednak reguła i o rejestracji VAT w UK decydować będą dodatkowe czynniki, m.in:

  • Jakiej wartości produkty sprzedawane są do UK? Powyżej £135 (150 EUR) czy poniżej?
  • Kim są klienci? Firmy czy osoby prywatne?
  • Czy firma posiada magazyn na terenie Wielkiej Brytanii?

W przypadku sprzedaży usług do Wielkiej Brytanii rejestracja VAT w UK najczęściej będzie wymagana dopiero po przekroczeniu progu 90 000 GBP obrotu. Niestety i w przypadku tej zasady występują odstępstwa.

Dlatego przed podjęciem decyzji o zgłoszeniu do VAT GB warto skonsultować swój przypadek ze specjalistą.

Odprawy celne

Kolejnym wyzwaniem dla polskich przedsiębiorców przy rozpoczynaniu sprzedaży swoich produktów do Wielkiej Brytanii jest obowiązek prowadzenia odpraw celnych. Jednym z pierwszych wymogów formalnych dla firm m.in. z Polski jest konieczność uzyskania dodatkowego numeru EORI GB, mimo posiadania już EORI w Polsce czy Unii Europejskiej.

Numer EORI to specjalny numer identyfikacyjny dla podmiotów gospodarczych. Jest on nadawany jednorazowo i dzięki niemu przedsiębiorca jest rozpoznawany przez organy celno- skarbowe.

Powstanie odrębnego rynku w Wielkiej Brytanii powoduje, że firmy z Polski wysyłające swoje towary do UK, poza współpracą z firmami transportowymi, muszą korzystać z usług agencji celnych, które dopełnią wszelkich formalności związanych z procedurami celnymi na granicy Wielkiej Brytanii oraz Unii Europejskiej.

System wizowy

Największym wyzwaniem dla polskich przedsiębiorców, którzy chcą rozpocząć sprzedaż i realizować kontrakty na terenie Wielkiej Brytanii, jest zatrudnianie pracowników spoza UK.

Spółka Ltd, która chce zatrudniać pracowników z Polski, w pierwszej kolejności musi wystąpić o licencję sponsora. Dopiero po jej uzyskaniu firma może zacząć kwalifikować pracowników z Polski pod konkretny rodzaj wizy. HMRC przygotował specjalny kwestionariusz www.gov.uk/check-uk-visa/, który ma pomóc przy wyborze odpowiedniej wizy. Co ważne, aby wystąpić o wizę, musisz zapewnić pracownikowi odpowiednio wysokie wynagrodzenie, a sam pracownik musi zdać egzamin z języka angielskiego na poziomie B1.

Podsumowanie

Brexit i nowa umowa handlowa między Wielką Brytanią a krajami Unii Europejskiej wymuszają zmiany proceduralne w handlu, co z kolei powoduje, że dokładne przygotowanie przedsiębiorstwa do wejścia na rynek brytyjski staje się jeszcze bardziej istotne.

W związku z tym dla firm planujących skuteczne funkcjonowanie na rynku brytyjskim kluczowe będzie m.in. zrozumienie obowiązujących regulacji prawnych oraz biegłość w obszarze finansów. Jeśli potrzebujesz zaufanego partnera, doradzimy Ci i profesjonalnie poprowadzimy Twoje sprawy prawno-księgowe na terenie Wielkiej Brytanii.

 

Wojciech Dąbek

Dyrektor w spółce Oak&Berry Ltd – biura rachunkowego z Wielkiej Brytanii wyspecjalizowanego w obsłudze firm działających na terenie UK. Od 2015 roku pomaga firmom z Polski w rozpoczęciu sprzedaży na terenie Wielkiej Brytanii.

 

 

 

 

Grafika: freepik

Show Buttons
Hide Buttons