Poszukiwanie pracy w czasach pandemii

 

Jeszcze nie tak dawno to pracownik rozdawał karty na rynku pracy i mógł wybierać pomiędzy licznymi ofertami. Pracodawcy dwoili się i troili, aby zaproponować najbardziej atrakcyjne formy zatrudnienia i stanowisko pracy, bogate w benefity i możliwości rozwoju. Aż nagle przyszła wiosna 2020 i wszystko się zmieniło. Nie od razu, ale stopniowo budzimy się na rynku pracodawców. Jak teraz wygląda rynek pracy i jak się na nim odnaleźć, spróbujemy odpowiedzieć w tym artykule.

Fakty.

Według raportu Hays z maja 2020 „Nowe oblicze normalności. Perspektywa pracowników”, w wyniku pandemii pracę straciło ok 13% ankietowanych, przede wszystkim z sektora sprzedaży, obsługi klienta i administracji. 46% pracowników posiadających zatrudnienie w momencie przystąpienia do badania negatywnie odczuło konsekwencje pandemii w postaci: obniżenia wynagrodzenia lub zmniejszenia wymiaru czasu pracy, zwiększenie zakresu obowiązków związane z przeszeregowaniami w zespole, zablokowanie awansu lub podwyżki, cofnięcie premii, zmniejszenie pakietu świadczeń pozapłacowych. W celu zachowania obecnego miejsca pracy, gotowość do zaakceptowania zmiany warunków pracy deklaruje aż 76% badanych. Stabilność zatrudnienia zyskała na wartości, jest to drugi co do znaczenia argument zachęcający do przyjęcia oferty pracy od innego pracodawcy (Źródło: Pracuj.pl „Praca w dobie koronawirusa”), który notabene przez ostatnich kilka lat nie był podawany przez kandydatów jako kluczowy. Według badania Grant Thornton i Element, w październiku 2020 pracodawcy w Polsce opublikowali 240 tys. ofert pracy, czyli o 21% mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku

Otwórz się na zmiany.

W wyniku wiosennego lockdownu oraz ograniczeń w funkcjonowaniu niektórych branż jesienią, część firm zmniejszyła rozmach swojej działalności lub została zmuszona całkowicie ją zawiesić. Jeżeli specjalizujesz się w którejś z nich, może Ci być ciężko znaleźć nowe zatrudnienie. Nowa rzeczywistość na rynku pracy wymaga od nas elastyczności i otwartości na zmiany. Może się okazać, że zmiana pracy będzie wymagać od Ciebie przekwalifikowania się i/lub zmiany branży. Najczęściej poszukiwanymi specjalistami według Pracuj.pl byli handlowcy i sprzedawcy, specjaliści od IT oraz obsługi klienta.

Przestaw się na online.

            Jest wielce prawdopodobne, że pierwsza rozmowa, a może nawet cały proces rekrutacji odbędzie się na odległość. Działy rekrutacji w większości pracują w tej chwili zdalnie lub hybrydowo, więc rozmowa najpewniej odbędzie się na pomocą któregoś z internetowych komunikatorów (połowa spośród 40.000 ofert pracy zawieszonych od maja 2020 roku na stronie www.pracuj.pl  przewiduje zdalny model prowadzenia rekrutacji). Dzięki dostępnej w tej chwili technologii sam jej przebieg będzie bardzo podobny jak podczas spotkania w cztery oczy. Warto jednak oswoić się z nową formułą, aby być jak najlepiej przygotowanym:

– sprawdź jakość swojego połączenia internetowego, wykonaj test dźwięku i obrazu. Jeżeli nie czujesz się swobodnie podczas spotkań przez Internet, przed umówioną rozmową rekrutacyjną warto odbyć kilka spotkań wirtualnych ze znajomymi lub rodziną. Pozwoli Ci to ośmielić się z technologią i swoim obrazem na ekranie.

– zadbaj o otoczenie wokół siebie – zwróć uwagę na jakim tle będziesz występować podczas rozmowy o pracę. Uporządkuj tę przestrzeń, tak aby rekruter mógł się skupić wyłącznie na Tobie. Skutecznym trikiem jest umiejscowienie jakiegoś akcentu odzwierciedlającego Twoje zainteresowania, ulubiona książka na półce czy zdjęcie uchwycone podczas uprawiania ulubionej dyscypliny sportu. Akcent ten z pewnością zostanie zauważony przez rekrutera, jeśli będzie spójny z Twoim CV, doda Ci wiarygodności.

– poinformuj domowników o planowanej rozmowie, aby nikt Ci nie przeszkadzał. Rozmowa o pracę jest zawsze mniej lub bardziej stresująca, ważne abyś mógł/mogła czuć się swobodnie i w pełni skupić nad zadawanymi pytaniami.

– powyższa zasada tyczy się również czworonożnych przyjaciół, o ile zapewne możesz liczyć na pewien poziom wyrozumiałości ze strony osoby rekrutującej, o tyle nie pozwól, aby na przykład niespodziewany atak szczekania wytrącił Cię z równowagi.

Otwartość na rozwiązania zdalne dotyczy także pracy w tym trybie. Część pracodawców stosuje ją jako prewencyjnie w ramach ochrony pracowników przed zakażeniem koronawirusem, część wprowadziła na stałe w przypadków niektórych stanowisk.

Wyróżnij się na tle innych kandydatów.

Gdy rynek pracy się kurczy, liczba konkurujących ze sobą kandydatów jak i wymagania wobec nich rosną.

– sprawdź, czy posiadasz wszystkie kompetencje wymagane na danym stanowisku. Może jest jeszcze czas, aby podjąć naukę na kursie lub studium, aby je uzupełnić. Wpisanie w aplikacji, że jesteś w trakcie nauki jakiejś umiejętności może zwiększyć Twoje szanse na zaproszenie na rozmowę.

– skrupulatnie zweryfikuj dokumenty aplikacyjne. W obecnej sytuacji jeszcze bardziej niż kiedykolwiek nie możesz sobie pozwolić na błędy lub niedociągnięcia w Twoim CV lub liście motywacyjnym.

– jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego zawodowego profilu na Linkedin warto go założyć. Jest to platforma zyskująca z każdym dniem na popularności, używana jako codzienne narzędzie pracy przez wielu rekruterów. Podstawową ideą profilu jest odwzorowanie swojej historii zatrudnienia, zdobycie rekomendacji i referencji nt. dotychczasowej współpracy, budowanie sieci kontaktów oraz dzielenie się ekspercką wiedzą z obszaru naszych zainteresowań zawodowych.

            Zapowiadają się ciężkie czasy dla kandydatów na rynku pracy. Koniecznie trzeba się do nich solidnie przygotować i odrobić pracę domową przed rozpoczęciem poszukiwań. Oprócz odpowiadania na oferty pracy na wielu portalach z ogłoszeniami warto także wyjść przed szereg i rozesłać swoją aplikację do pracodawców, przez których chcielibyśmy zostać zatrudnieni korzystając z zakładki kariera na ich firmowych stronach www.

 

DOROTA SĘDEK
Can do! Consulting

 

 

Zdjęcie:  Anna Borowska

Show Buttons
Hide Buttons