Dieta odkwaszająca

 

Równowaga między pracą zawodową i życiem prywatnym w przypadku znacznej części społeczeństwa przestaje istnieć. Założenia work life-balance zakładające stan równowagi nie jest ciężki do osiągnięcia w praktyce. Nie przywiązujemy uwagi do jakości naszego życia oraz tego, co znajduje się na naszym talerzu, mimo, że każdy z nas zna określenie „jesteś tym co jesz”.

Częstym wyborem pomiędzy sklepowymi półkami są dania gotowe wymagające jedynie podgrzania.

Przeczytaj poniższe określenia:
- szybkie tempo życia;
– brak czasu;
– nadmiar obowiązków zawodowych;
– brak odpowiedniej ilości snu;
– posiłki przyjmowane w biegu;
– duże ilości wypijanej kawy oraz napojów gazowanych;
– niski poziom aktywności fizycznej.


Brzmi znajomo? Wszystkie wspomniane wyżej czynniki opisują funkcjonowanie większości społeczeństwa w XXI w.
Pójdźmy jednak o krok dalej:
– brak energii;
– ciągłe uczucie zmęczenia;
– spadek odporności i podatność na choroby;
– spadek wydajności;
– stany depresyjne oraz lękowe;
– zmiany skórne;
– pogorszenie kondycji włosów, skóry i paznokci.

Wszystkie wspomniane objawy związane są bezpośrednio z jakością funkcjonowania naszego organizmu. W ten sposób daje on informację zwrotną, że dalsze funkcjonowanie wymaga wprowadzenia natychmiastowych zmian które poprawią kondycję fizyczną i psychiczną. Objawy te świadczą również o braku równowagi, która nie pozostaje obojętna dla zachowania równowagi kwasowo-zasadowej naszego organizmu.
Istnieją dwa główne rodzaje zaburzeń w równowadze kwasowo-zasadowej: oddechowe, związane głównie ze zmianami w prężności dwutlenku węgla oraz nie oddechowe tzw. metaboliczne związane z zaburzeniem w ilości kwasów lub zasad w organizmie człowieka. Gdy dochodzi do sytuacji związanej z zaburzeniem funkcjonowania równowagi, włączone zostają mechanizmy regulacyjne które prowadzą do normalizacji ustroju kwasowo-zasadowego. Mimo, iż głównym narządem regulującym pracę układu pokarmowego związaną z równowagą kwasowo-zasadową jest wątroba, która m.in odpowiada za cykl syntezy mocznika, warto posiadać też wiedzę na temat kwasotwórczego i zasadotwórczego działania pożywienia która pozwoli wspomagać organizm odpowiednimi wyborami żywieniowymi.


Czym jest równowaga kwasowo-zasadowa?
Skala pH zawiera się w przedziale od 0 do 14. Za wartość neutralną uważa się liczbę 7. Każda wartość powyżej 7 uważana jest za zasadową, natomiast poniżej 7, zakwasza organizm. Równowaga kwasowo-zasadowa to stan, w którym zachowany jest określony stosunek kationów i anionów w płynach ustrojowych, warunkujący odpowiednie pH i prawidłowy przebieg procesów życiowych. Stan równowagi kwasowo-zasadowej osiągamy, kiedy zakres pH krwi dla większości procesów przemiany materii wynosi 7,35-7,45. Zachwiana równowaga kwasowo-zasadowa wykazuje niekorzystne działanie dla naszego organizmu powodując tzw. zakwaszenie organizmu.


Koncepcja diety odkwaszającej
Wśród produktów, które znacznie zakwaszają nasz organizm są takie, które z punktu widzenia zdrowotnego uważamy za nieszkodliwe. Należą do nich dania gotowe, przetwory mięsne np. konserwy, wędzonki, żywność wygodna typu fast-food, kawa, herbata, słodycze, przetwory cukiernicze, czekolada, sery twarogowe, sery podpuszczkowe czy jaja. Dieta alkalizująca powinna bazować na świeżych produktach charakteryzujących się niskim stopniem przetworzenia. Dieta powinna ograniczać jaja oraz mięsa i jego przetwory. Wynika to z ich kwasotwórczego oddziaływania. Ponadto dieta odkwaszająca obfituje w ryby, umiarkowaną ilość mięsa, zdrowe tłuszcze, produkty zbożowe z pełnego przemiału, kasze w tym kaszę jaglaną. Drugim śniadaniem jest koktajl warzywno-owocowy, który stanowi bombę witaminowo – mineralną. Metoda tłoczenia na zimno pozwala zachować bogactwo cennych dla zdrowa składników. Poza koktajlem w diecie są 4 tradycyjne posiłki, w tym jeden słodki ale bez dodatku cukru.
Założenia diety odkwaszającej są bardzo zbliżone do standardowej zbilansowanej diety, z tą różnicą, że zawiera ona mnie składników o działaniu kwasotwórczym.

www.dietering.com

 

Show Buttons
Hide Buttons