Rozwój TECHNOLOGICZNY-jak za nim nadążyć?

Rozwój technologiczny postępuje coraz szybciej. Na rynku co chwila pojawiają się nowe modele sprzętów, które szybko tracą na wartości, ponieważ kolejne oferują więcej możliwości. W zależności od branży, indywidualnej polityki firmy czy rodzaju urządzenia, wymiana może okazać się potrzebna bardzo szybko. Dzięki temu podmioty świadczące najem sprzętu mają możliwość zaprezentowania swojej oferty.

Potrzeby

Przy bardzo szybko zmieniających się trendach technologii cyfrowej klientom szczególnie zależy na zoptymalizowaniu kosztów sprzętu IT. Wykorzystując zjawisko, jakim jest ekonomia dostępu, można pominąć przymus wykupienia pożądanego dobra na rzecz jego wynajęcia. Możliwości jest sporo – można zdecydować się na najem, bądź klasyczną ofertę leasingową, a rozwiązanie zależy od indywidualnych preferencji klienta. Firmy oferujące tego typu usługi są przygotowane do tego, aby doradzić przedsiębiorcom wybór najlepszych sprzętów, wydedukować ich potrzeby, a także ograniczyć koszty i czas. Osoby odpowiedzialne za kwestie techniczno-sprzętowe w firmach są dzięki temu zwolnione z odpowiedzialności za serwisowanie, ubezpieczenie, transport, naprawy sprzętu oraz inne indywidualnie ustalone, często problematyczne kwestie.

Wyzwania

Firmy, którym zależy na rozwoju oraz prężnym działaniu, muszą nadążać za bieżącymi trendami. Poprzeczka postawiona jest bardzo wysoko, ponieważ nowe modele sprzętów IT pojawiają się na rynku średnio co kilka miesięcy. W takim przypadku zakup oraz późniejsze rozwiązywanie problemu ze zużytym sprzętem jest coraz mniej opłacalne. Kolejną, nie mniej istotną kwestią, jest obciążanie środowiska niepotrzebnymi urządzeniami. Świadomi przedsiębiorcy starają się być społecznie odpowiedzialni (CSR), dlatego powinni zapoznać się między innymi z koncepcją gospodarki okrężnej (ang. circular economy), która zakłada minimalizację negatywnego wpływu na środowisko poprzez taki wybór komponentów i projektów, które umożliwią powtórne ich wykorzystanie. We współczesne wymogi wpisują się oferty pozyskania sprzętu na określony czas.

Oprócz nowych sprzętów, które są wybierane najczęściej, można wynająć również używane urządzenia. W utrzymaniu ich doskonałego stanu technicznego pomaga zjawisko zwane refurbishingiem. Oznacza to odnawianie używanego urządzenia, przygotowanie go do pracy i ponowne wprowadzanie na rynek. Jest to ważne zarówno dla użytkownika nowego sprzętu, który po zakończeniu umowy bez problemu zwraca go do usługodawcy, jak również dla innego kupującego, który może zdecydować się na urządzenie używane. Co ciekawe, odświeżone produkty są objęte taką samą gwarancją, jak nowe. Cena takiego sprzętu natomiast może być nawet o 30-40% niższa. To dobra alternatywa dla firm dopiero wchodzących na rynek lub mniejszych, które dysponują niższym budżetem. Na drodze do prawidłowego funkcjonowania firmy staje o wiele więcej wyzwań.

Obecnie topowym tematem są wymogi stawiane przez RODO. Zasady, na których opiera się rozporządzenie o ochronie danych osobowych, są bardzo restrykcyjne. Wiele przedsiębiorców nie zdaje sobie sprawy, że przechowuje wrażliwe dane, które należy usuwać z urządzeń w sposób bezpieczny. W innym przypadku będzie można je odtworzyć, ponieważ nie znikną na stałe.

Hardware-as-a-Service

Szczególnie klienci biznesowi powinni zainteresować się ofertami, jakie pojawiają się na rynku. Warto przyjrzeć się bliżej modelowi Hardware-as-a-Service (HaaS). Usługa oparta o najem sprzętów IT zawiera w sobie wszystkie niezbędne składowe potrzebne do jego pozyskania i eksploatacji. Całą procedurę, włącznie z doradztwem, można załatwić online, często w oparciu o jedną wiadomość e-mail. Dla przedsiębiorców najważniejszą zaletą będzie uzyskana optymalizacja kosztowa oraz czasowa. Należy pamiętać, że to jednak nie wszystko. Atrakcyjność tego modelu polega na oferowaniu pakietu usług w ramach jednej – wynajmujący odpowiada za cały proces eksploatacji sprzętu oraz jego naprawy. Firmą, która jest przykładem, a zarazem pionierem w oferowaniu modelu HaaS w Polsce, jest mBazaar.

W ofercie mBazaar znajdują się tylko sprzęty marki Apple – dzięki temu możemy poszczycić się wysokim poziomem wiedzy  eksperckiej. Bez względu na rodzaj potrzeb oraz skalę wymagań klientów, jesteśmy przygotowani, by doradzać im na każdym etapie – zarówno przy wyborze optymalnej oferty, jak również najlepszego sprzętu czy pakietu usług dodatkowych, na odebraniu zużytego urządzenia kończąc. Zależy nam na tym, aby klienci poznali wszystkie pozytywne aspekty takiego rozwiązania. Przedsiębiorcy coraz chętniej doceniają możliwość zrealizowania w jednym miejscu wszystkich formalności związanych z serwisowaniem, ubezpieczeniem, naprawą, transportem czy sprzedażą zużytego sprzętu. Równie ważne jest prawidłowe kasowanie danych ze zużytego sprzętu, o które na życzenie klienta również możemy zadbać w oparciu o certyfikowane programy – mówi Jan Brynczak, CEO mBazaar Polska.

Statystyki

Według statystyk mBazaar, najpopularniejszy okres najmu to 24 miesiące (39%), nieco mniej firm decyduje się na najem w okresie 12 lub 36 miesięcy (28%). Najczęściej wynajmowanymi produktami są iPhone’y (53% wszystkich Klientów), spośród których najchętniej wybierany jest model iPhone X, na którego stawia aż 65% osób korzystających z tych telefonów. Wśród laptopów przodują MacBook Pro (50%) i MacBook Air (40%). Na wynajem sprzętów Apple w formule B2B decydują się najczęściej pracownicy agencji kreatywnych i marketingowych (50%) i producenci aplikacji mobilnych oraz software house’y (20%), a także firmy doradztwa podatkowego oraz finansowego i przedsiębiorstwa handlowe (po 15%). Wśród klientów mBazaar Polska można znaleźć małe i średnie firmy oraz mikroprzedsiębiorców.

Wybór sprzętu

Głównym aspektem, który ma wpływ na decyzje zakupowe, są koszty. Jest to oczywiście bardzo ważne, jednak komfort użytkowania w przypadku biznesu jest równie istotny. Żaden przedsiębiorca nie może sobie przecież pozwolić na prowadzenie firmy bez sprawnego sprzętu IT. Dlatego też HaaS jest tak dobrze przyjmowanym na polskim  rynku rozwiązaniem. Nie bez powodu model Software-as-a-Service, który pojawił się na rynku wcześniej, zyskał duże uznanie wśród klientów biznesowych. Jest to usługa, w ramach której udostępniane są różne systemy i aplikacje. Nie wymagają od klienta zakupu ani ingerencji w ich działanie. Cała odpowiedzialność za prawidłowe funkcjonowanie obowiązuje tylko dostawcę usługi. Model HaaS jest równie przyszłościowym rozwiązaniem dla świadomych przedsiębiorców, który należy docenić za wygodę oraz optymalizację działania firmy. Jak wiadomo, możliwości jest więcej, dlatego warto poznać wszystkie i wybrać najlepsze, indywidualnie dobranie do potrzeb.

 

Firma mBazaar specjalizuje się w wynajmie długoterminowym i skupie sprzętów Apple. Na rynku polskim oferta firmy skierowana jest do klientów biznesowych oraz do klientów

 

Show Buttons
Hide Buttons