Strategia marketingowa – czym jest i jakie ma elementy?

Szukasz skutecznej strategii marketingowej, dzięki której Twoja firma stanie się bardziej konkurencyjna? Warto zacząć od dokładnego zrozumienia, co to jest strategia marketingowa, co powinna zawierać, jak wygląda strategia marketingowa dla firmy oraz w jaki sposób ją budować. Z tego artykułu dowiesz się, jak stworzyć efektywny plan rozwoju biznesu, zdobywać nowych klientów, zwiększać ich zaangażowanie, szybciej osiągać cele i unikać drogich błędów marketingowych.

Strategia marketingowa: co to takiego?

Strategia marketingowa to Twój plan na maksymalizację zysków, must have każdej firmy, która pragnie się rozwijać. To narzędzie, które pomaga rozeznać się, co jest priorytetem, a co nie, w chaosie różnorodnych działań marketingowych, które można podjąć.

Dobra strategia działa jak mapa – pokazuje, jakie kierunki są najbardziej obiecujące.

Budując strategię, tworzysz spójne i konkretne wzorce komunikacyjne, które pomagają przekazywać przesłanie Twojej marki w sposób prosty, zrozumiały i przekonujący dla jej docelowych klientów.

Co powinna zawierać strategia marketingowa?

Dobra strategia marketingowa krok po kroku zwiększa zyski biznesowe. Konkretne elementy strategii zależą od sytuacji rynkowej, określanych celów i wielu innych czynników. Jednak niezależnie od tych wszystkich różnic, proces jej tworzenia jest dość podobny.

Na początku przeanalizuj sytuację biznesową swojej firmy, aby dobrze zrozumieć swoje cele oraz to, jaki wpływ na ich realizację ma obecna sytuacja na rynku.

Określ przede wszystkim:

  • misję, wizję i unikalną propozycję wartości, jaką oferuje Twoja marka,
  • cele swojego marketingu i kluczowe wskaźniki, dzięki, którym będziesz w stanie określić czy i w jakim stopniu zostały zrealizowane,
  • wnioski z analizy SWOT (mocnych i słabych stron firmy, jej możliwości i zagrożeń).

Następnie poznaj dokładnie swoją grupę docelową, aby wyznaczyć, które segmenty klientów są najbardziej zyskowne dla firmy. Im lepiej poznasz swoich klientów, tym bardziej dopasowane komunikaty będziesz w stanie do nich wysyłać i tym samym wspierać swoją sprzedaż.

Określ przede wszystkim:

  • kim są Twoi idealni klienci,
  • w jakich potrzebach i problemach Twoja firma jest w stanie im pomóc,
  • co motywuje ich do kupowania takich produktów i usług jak Twoje,
  • w jaki sposób możesz do nich dotrzeć.

Kolejny krok to analiza konkurencji. Potrzebujesz jej, aby wiedzieć, w jaki sposób zbudować przewagę konkurencyjną.

Określ przede wszystkim:

  • kto jest Twoim bezpośrednim konkurentem,
  • w czym Twoja marka jest lepsza,
  • co działa u konkurentów i warto się tym inspirować, a na jakich błędach można się uczyć.

Na tej podstawie możesz już stworzyć skalowalny system – tzw. lejek marketingowy. Zaplanujesz jak krok po kroku przyciągać do swojej firmy klientów, poprowadzić ich do finalizowania transakcji i powracania do Ciebie po więcej.

Określ przede wszystkim:

  • kanały komunikacji z klientami,
  • pozycjonowanie marki na rynku,
  • kanały dystrybucji,
  • narzędzia do automatyzacji marketingu.

Po czym poznasz dobrą strategię marketingową?

Wiedząc, co obejmuje strategia marketingowa i mając przed sobą gotowy dokument, stworzony przez Ciebie lub marketera, upewnij się, że warto wprowadzić ją w życie.

Określisz to na podstawie 3 cech dobrej strategii:

  1. Dopasowanie.
  2. Konkretność.
  3. Skuteczność.

Zarządzanie firmą to balansowanie między swoją dostępnością czasową, budżetem i chęcią sukcesu. Dobrze dopasowana strategia uwzględnia wszystkie te elementy.

Strategia powinna zawierać konkretny plan działania, który określa, co dokładnie robić, kiedy to zrobić i w jakiej kolejności, we wszystkim kierując się dostępnym budżetem i zasobami.

Skuteczność działań marketingowych tkwi w tym, aby maksymalnie wykorzystać swoje zasoby w celu osiągnięcia celów.

W dzisiejszych czasach żaden właściciel firmy nie może sobie pozwolić na brak skutecznej strategii marketingowej. Bez niej jesteś jak statek bez steru, unoszony na fali losowych ruchów rynku, zamiast kierować się swoją własną ścieżką rozwoju biznesu.


Budowanie strategii marketingowej nie musi być jednak tak skomplikowane, jak się wydaje. Doświadczeni marketerzy mogą zająć się tym zadaniem za Ciebie. Powodzenia!

Show Buttons
Hide Buttons