WEŁNA MINERALNA – PRODUKT ROKU 2020 OD TERAZ BĘDZIE PRODUKOWANA W POLSCE

 

TECHNONICOL Corporation zakończył budowę zakładu produkcyjnego w Wykrotach na Dolnym Śląsku. 25 marca 2021 roku została uruchomiona produkcję wełny mineralnej. Polska jest siódmym krajem obok Rosji, Białorusi, Litwy, Włoch, Wielkiej Brytanii i Niemiec, w którym TECHNONICOL ma zakłady produkcyjne. Koszt inwestycji w Polsce wyniósł 65 mln euro czyli około 290 mln zł.


Planowany obrót zakładu w pierwszym roku działalności w Polsce ma wynieść 25-30 mln euro. Szacuje się, że do 2023 roku ten wskaźnik wzrośnie do 45 mln euro. Fabryka planuje produkcję na poziomie 1,3 mln m sześciennych wełny mineralnej. To znacząca ilość jak na europejską, a nawet światową skalę poziom produkcji. Połowę produkcji z polskiej fabryki firma zamierza eksportować do UE, przede wszystkim do sąsiednich Niemiec, Czech, Słowacji, a także Austrii.

Warto przypomnieć, że nowa fabryka została wybudowana w Specjalnej Strefie Ekonomicznej Małej Przedsiębiorczości w Wykrotach, na terenie o powierzchni 20 hektarów, co pokazuje skalę przedsięwzięcia i wielkość planowanej produkcji.


Rekrutacja pracowników do nowego zakładu rozpoczęto w ubiegłym roku. Częściowo kadra jest skompletowana, jednak rekrutacja nadal trwa. W zakładzie TECHNONICOL w Wykrotach docelowo zatrudnienie znajdzie prawie 200 osób.


Cały zespół TECHNONICOL – ten w Wykrotach, Piasecznie i Paprotni – z dużymi emocjami czekał na dzień oficjalnego otwarcia fabryki. A to nie jest ostatnie słowo TECHNONICOL Corporation w Polsce. Już niebawem rozpocznie się budowa następnej fabryki. Zakład ma stanąć nieopodal pierwszej działki w KSSEMP, po przeciwnej stronie drogi. Inwestorzy chcą w dwóch etapach zainwestować łącznie 30 mln euro. W latach 2024-2027 możliwe są dodatkowe inwestycje na poziomie 30-40 mln euro.



Show Buttons
Hide Buttons